przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307492 odwiedzin
W oczekiwaniu na plażę

Do 16 czerwca nad Bzurą ma powstać plaża miejska wraz z pomostem i slipem dla kajaków. Zlecenie na te prace otrzymała firma Agnes Bud spod Sochaczewa, która pokonała w postępowaniu przetargowym czterech innych konkurentów, żądając za realizację projektu 210 tys. zł. Budowa plaży i pomostu to jeden z pięciu zwycięskich pomysłów ubiegłorocznej edycji SBO. Poparło go niemal 2 tys. głosujących. 

Na początku lutego sochaczewski ratusz ogłosił przetarg na budowę plaży i wskazał oferentom, czego dokładnie oczekuje. Najpóźniej w połowie czerwca tuż przy dawnej przystani ma powstać sztuczna plaża, pływający pomost wraz z trapem wejściowym i slipem do wodowania kajaków, a także utwardzona ścieżka dla pieszych. Pomysłodawcy ze Stowarzyszenia Motocykliści Sochaczewa wstępnie założyli, że projekt pochłonie 300 tys. zł. Jak się okazało roboty będą kosztować znacznie mniej, tylko 210 tys. zł. To oznacza, że za pozostałe 90 tys. ratusz będzie mógł wykonać coś więcej, rozszerzyć projekt o nowe elementy.

- Stawiamy wykonawcy warunek, że plaża z pomostem ma być gotowa do połowy czerwca. Liczę, że pogoda dopisze i przez całe wakacje to miejsce będzie tętnić życiem. Sochaczewianie zyskają kolejne, atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Jak czytamy w projekcie, najpierw ekipy usuną elementy starej infrastruktury związanej z przystanią tj. fragmenty brukowanej ścieżki, placu wyłożonego betonowymi płytami i drewniane schody przy rzece. Najwięcej czasu zabierze usypanie plaży, bo już w wakacje koce rozłożymy na piasku, który nad rzeką pokryje ponad 1200 metrów kwadratowych terenu. Zanim to się stanie, rejon nad Bzurą zostanie oczyszczony, zdjęta wierzchnia warstwa gleby, na spód trafi geowłóknina zapewniająca, że piach nie pomiesza się z ziemią, potem ekipy wysypią 20 cm grubszego piachu gwarantującego, że po opadach deszczu woda spłynie na dół. Dopiero na warstwę odsączającą ułożą 30 cm czystego, drobnego piasku. To na nim latem rozłożymy koce.

- Wiemy, że ten obszar może być czasowo zalewany, dlatego co jakiś czas trzeba będzie uzupełnić i wymienić piasek, wyrównać nawierzchnię plaży, oczyścić ją. Tak samo postępujemy np. z piaskiem na placu zabaw przy al. 600-lecia. Jeśli jest właściwie pielęgnowany, może służyć przez lata – dodaje burmistrz.

Pływający pomost zamontowany będzie przy istniejącym budynku dawnej przystani. Ma to być konstrukcja z metalu i sosnowych desek, oparta na kilkudziesięciu pływakach. Ma mieć długość 20,6 m, szerokość 2,4 m, a jej krawędź znajdzie się ok.18,5 m od linii brzegowej.

- Zgodnie z życzeniem autorów wniosku stawiamy na lekką konstrukcję, łatwą do montażu, gdy ruszy sezon kajakowy i demontażu przed zimą. Cała konstrukcja wraz z trapem ma „pracować” tak, by użytkownicy mogli z niej korzystać bez względu na wyższy lub niższy poziom wody – wyjaśnia z-ca burmistrza Dariusz Dobrowolski.

Nie zmieni się otoczenie plaży. Ratusz nie chce wycinać drzew, usunięte zostaną tylko krzaki rosnące w miejscu projektowanej plaży i ścieżki.

- Chcemy zachować maksymalnie dużo naturalnej zieleni. Plaża przejdzie płynnie w tereny zielone, nie zostanie ograniczona dodatkowymi elementami architektury. Tak jak obecnie ma łagodnie schodzić w kierunku rzeki – zaznacza wiceburmistrz.

Pełna dokumentacja plaży była gotowa już w ub. roku, a przygotowało ją biuro Heinle Wischer und Partner pracujące nad zagospodarowaniem całego obszaru w okolicy ruin zamku książąt mazowieckich.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

A A A
01.03.2016
godz.14:56
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt