przejdź do Sochaczew.pl
207451 odwiedzin
Ruszają strefy bezpieczne dla pieszych

Jednym z efektów serii spotkań burmistrza z mieszkańcami, które odbyły się jesienią ubiegłego roku,  jest przyspieszenie prac nad wprowadzeniem na kilku osiedlach w mieście  stref zamieszkania. Pierwsza z ich rusza właśnie za Bzurą. 

W trakcie otwartych debat mieszkańcy prosili o progi spowalaniające, bo jak podkreślali, wszędzie gdzie wylano asfalt, kierowcy zaczęli jeździć z większą prędkością. Pojawiały się również apele o uruchomienie przyjaznych dla pieszych stref zamieszkania. To „uboczny” efekt programu „Drogi zamiast błota”, w ramach którego nową nawierzchnię położono na 46 km osiedlowych uliczek. Lepsza nawierzchnia ułatwia życie kierowcom. Dla innych uczestników ruchu drogowego pędzące samochody mogą stać się zagrożeniem.

Znaki wytyczające strefę zamieszkania stanęły już w Rozlazłowie. Usytuowana jest ona wzdłuż ul. Gawłowskiej i obejmuje Nadrzeczną, Zagłoby i Zamkową. W najbliższym czasie kolejna strefa powstanie między ulicami 15 Sierpnia i Boryszewską. Dotyczyć będzie m. in. ulic Szajnowicza, Zawiszy, Zamoyskiego, Kutrzeby i Bortnowskiego. Tablice ustawione zostaną również na ul. Mieszka I. Kolejne  strefy zamieszkania planowane są w tych częściach Sochaczewa, gdzie na finiszu jest program asfaltowania dróg i da się wskazać zwarty obszar zabudowany prywatnymi domami.

Wyznaczenie strefy to pierwszy krok. W kwestii poprawy bezpieczeństwa dużo zależeć będzie od postawy kierowców. Ci muszą przyzwyczaić się, że, wjeżdżając w strefę intensywnej zabudowy mieszkaniowej, należy zwolnić do 20 km na godzinę. Taka jest bowiem główna zasada panująca w każdej strefie zamieszkania: ważniejsze jest tam dziecko idące do szkoły, a nie samochód. Auta parkować można jedynie w miejscach do tego przeznaczonych. Jeżeli dana ulica nie posiada chodnika dla pieszych, ci mogą swobodnie spacerować całą jej szerokością. Samochody muszą ustąpić pieszemu w każdym wypadku. Również opuszczając strefę zamieszkania trzeba będzie ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. W Rozlazłowie i Boryszewie zamontowane będą dodatkowe progi zwalniające.

Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl

A A A
18.02.2016
godz.09:18
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość