przejdź do Sochaczew.pl
207453 odwiedzin
Niższe rachunki za ciepło

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sochaczewie uzyskało od Urzędu Regulacji Energetyki, oczekiwaną od jesieni zeszłego roku, zgodę na obniżenie stawek za energię cieplną. Korzystniejsze dla mieszkańców miasta ceny weszły w życie w poniedziałek 15 lutego.

Już w połowie października prezes PEC Jarosław Dorociak informował na łamach „Ziemi” że spółka złożyła do Urzędu Regulacji Energetyki nową taryfę dla ciepła, w której zostały uwzględnione niższe ceny paliwa gazowego. Od tamtej pory trwał proces weryfikacji wniosku. Okazało się, że URE potrzebowało na zatwierdzenie nowego cennika aż trzech miesięcy. Przypomnijmy, że PEC sam nie może obniżyć cen, bo każda zmiana wymaga zgody URE. Bez względu na to, czy opłata rośnie czy spada.

Jak zmniejszać koszty
PEC zmienił swój cennik w związku z obniżeniem cen przez Sime Polska, firmę dostarczającą gaz do miasta. Obniżenie kosztu zakupu paliwa ma znaczący wpływ na weryfikację taryfy dla ciepła. Spowodowała ona spadek cen o około 6 proc. Dodatkowe 1,5 procent wynika z obniżenia pozostałych kosztów produkcji.

PEC systematycznie modernizuje sprzęt, montuje nowoczesne, ekologiczne, tańsze w eksploatacji urządzenia. Nie obyło się też bez stopniowego zmniejszania zatrudnienia. W spółce za ciepłą wodę w kranach i gorące kaloryfery odpowiadają 33 zatrudnione tam osoby. O 30 mniej niż jeszcze dziesięć lat temu.

– Jesteśmy co prawda oddzielną spółką z własnym budżetem, który musimy bilansować, jednak specyfika naszej działalności zakłada, że głównym celem jest dostarczenie jak najtańszej energii mieszkańcom miasta. Zyski są sprawą drugorzędną – podkreśla prezes.

Poważne oszczędności przyniosło zamontowanie we wszystkich eksploatowanych kotłowniach tzw. obiegowych pomp letnich. To energooszczędne urządzenia o mniejszych przepływach, które pobrały latem zeszłego roku o około 30-40 procent mniej energii elektrycznej niż pompy wykorzystywane do tej pory. Dodatkowo w minionym roku spółka zakończyła wymianę zamontowanych w węzłach cieplnych pomp cyrkulacyjnych oraz niektórych energochłonnych pomp obiegowych c.o. na pompy energooszczędne.

Wszyscy oszczędzamy
Nowoczesne technologie pojawiają się także po stronie odbiorców ciepła. Coraz szczelniejsze okna i ściany budynków sprawiają, że zapotrzebowanie na ciepło systematycznie spada. Dlatego również PEC dostosowuje swoją ofertę do realiów rynku. Nowoczesne instalacji są w stanie wytworzyć więcej energii przy mniejszej ilości kotłów i malejących kosztach eksploatacji.
We wrześniu 2009 roku do gazu, jako pierwszą, przyłączono kotłownię przy ul. Żeromskiego. Od tego czasu właśnie to paliwo systematycznie wypierało olej opałowy i dziś wszystkie kotły pracują na gazie, ale PEC nie przywiązuje się do jednego surowca.

– Nie uzależniamy się od gazu. Korzystamy z najtańszego i najbardziej ekologicznego paliwa w danym momencie, ale zawsze mamy możliwość wykorzystania oleju opałowego. Gdyby nastąpił gwałtowny skok cen lub coś nieprzewidywanego wydarzyło się na światowych rynkach paliw, możemy natychmiast przejść na paliwo ciekłe. Nasze kotłownie są do tego technicznie dostosowane – zapewnia szef spółki.

Działania PEC sprawiły, że od 15 lutego rachunki za zużycie energii cieplnej spadną w przeciętnym sochaczewskim bloku o około 6 proc. Bloki w naszym mieście posiadają różne taryfy w zależności od tego, do której kotłowni są podłączone.

Zysk dla przeciętnego Kowalskiego
Żeby potwierdzić zapowiadane obniżki, rozmawialiśmy z jednym z odbiorców ciepła z PEC, prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Victoria, Tadeuszem Patorą.

- Po otrzymaniu nowej taryfy, przeprowadziłem sy- mulację kosztów na przykładzie stycznia tego roku – tłumaczy Tadeusz Patora. - Wynik jest bardzo zadowalający, bo z samej obniżki cen finalny odbiorca z naszego osiedla otrzyma rachunek niższy o prawie 7 proc. Dodatkowe 2 proc. udało się w naszej spółdzielni uzyskać przez zmniejszenie mocy zamówionej. Pozwoliły na to coraz łagodniejsze zimy. Na tę chwilę osiągnęliśmy wartość optymalną i szykujemy się do dużej inwestycji ocieplania bloków, po której zapotrzebowanie na ciepło najpewniej jeszcze spadnie – deklaruje prezes SM Victoria.

Jak wynika z rozmowy z szefem PEC, podobne priorytety ma jego firma, być może więc sochaczewian czekają dalsze obniżki.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
17.02.2016
godz.10:23
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość