przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307499 odwiedzin
Są pieniądze na wymianę pieców

Jak już informowaliśmy, każdego roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie uruchamia konkursy na dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą starych pieców węglowych i montażem urządzeń potrzebnych do wytwarzania odnawialnych źródeł energii. Warto wziąć w nich udział, bo za niewielkie pieniądzem możemy dokonać termomodernizacji naszego domu. 

Otwarty nabór wniosków do programów skierowany jest do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej w miejscu realizowanego zadania. Wnioski do funduszu można składać od 4 kwietnia do końca września br., a w przypadku posiadania umowy z wykonawcą – do końca października. Wnioski będą przyjmowane tylko w formie pisemnej wraz z uzupełnionymi załącznikami, dostępnymi na stronie internetowej www.wfosigw.pl. Nie ma co zwlekać. Środki finansowe funduszu są ograniczone, więc będzie liczyła się kolejność ich przyjmowania.

- Podczas jesiennego cyklu spotkań burmistrza z mieszkańcami wielokrotnie padało pytanie, czy ratusz lub inna instytucja może wesprzeć właścicieli domów w wymianie starych pieców węglowych na bardziej ekologiczne. Dwa ogłoszone właśnie konkursy idealnie wpisują się w oczekiwania, pozwalają zaoszczędzić rodzinie nawet 10 tysięcy złotych – mówi Agnieszka Tomaszewska naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi UM.

Pierwszy z ogłoszonych programów, skierowany do osób prywatnych, zapewnia wymianę kotłów węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą, a także wymianę kotłów olejowych i gazowych na olejowe lub gazowe, ale o wyższej sprawności. Modernizacja starych pieców pozwoli osiągnąć wyższą efektywność wytwarzania ciepła oraz redukcję emisji pyłów lub gazów do atmosfery. Na to zadanie można pozyskać dofinansowanie w wysokości 75 proc. kosztów kwalifikowanych, jednakże nie więcej niż 5.000 zł. Istnieje także możliwość zwiększenia dofinansowania do 100 proc. kosztów,  ale w formie pożyczki.

Druga możliwość zapewnia wsparcie dla inwestycji związanych z instalacją urządzeń pozwalających na pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii. W ramach programu WFOŚiGW możliwy jest zakup i montaż kolektorów słonecznych (dofinansowanie do 45 proc. - nie większe niż 5 tys. zł); pomp ciepła (dofinansowanie do 25 proc. - do 10 tys. zł); instalacji fotowoltaicznych (dofinansowanie do 25 proc. - nie większe niż 7,5 tys. zł). We wszystkich przypadkach istnieje możliwość zwiększenia dotacji do 100 proc. kosztów kwalifikowanych w formie pożyczki.

Mieszkańcom miasta w wypełnianiu wniosków może pomóc Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi UM w Sochaczewie. Zainteresowani mogą zgłaszać się po wsparcie merytoryczne do ratusza lub kontaktować się w tej sprawie mailowo pisząc na adres: srodowisko@sochaczew.pl. (mf)

A A A
05.02.2016
godz.08:48
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt