przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307487 odwiedzin
Przegląd wydarzeń 2015 roku

Początek nowego roku to idealny czas na podsumowania i wspomnienia. Postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku w Sochaczewie. Przygotowaliśmy w tym celu kalendarium, w którym wyróżniliśmy kilkadziesiąt, naszym zdaniem, najważniejszych z nich. Minione 12 miesięcy obfitowało w rożnego typu imprezy – koncerty, jubileusze, sukcesy sportowe. Trzykrotnie odwiedzaliśmy lokale wyborcze, wybierając prezydenta naszego kraju i parlamentarzystów. Dzięki mobilizacji mieszkańców udało się nam zwyciężyć w ogólnopolskich konkursach (Nivea, Tesco). Wiele działań podejmowanych przez burmistrza i radę miasta przyczyniło się do polepszenia jakości życia mieszkańców Sochaczewa. W ubiegłym roku zrealizowano także kilka istotnych inwestycji w naszym mieście. Zobaczmy zatem jaki był ten rok w Sochaczewie...

6 stycznia – Ulicami miasta przeszedł pierwszy uroczysty Orszak Trzech Króli. Wydarzenie, zorganizowane przez sochaczewskie parafie i Urząd Miejski, odniosło niebywały sukces.

.

.

.

.

12 stycznia – Około 300 wolontariuszy z dwóch sochaczewskich sztabów włączyło się w 23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na rzecz fundacji Jurka Owsiaka udało im się uzbierać 134 tys. zł.

20 stycznia – Zespół Szkół w Chodakowie zwyciężył w 12. edycji ogólnopolskiego programu „Tesco dla szkół”. Film konkursowy, przygotowany przez uczniów z zespołu „Promyki” zdobył blisko 40 tys. głosów internatów. Zagwarantowało mu to pierwsze miejsce na Mazowszu, a tym samym wygraną w postaci wyposażenia jednej ze szkolnych sal w nowoczesny sprzęt kinowy.

22 stycznia – Zakład Wodociągów i Kanalizacji podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  umowę o dofinansowanie budowy kanalizacji sanitarnej na osiedlu Żyrardowska. Inwestycja, warta blisko cztery miliony złotych, została ukończona w listopadzie.

.

.

.

24 stycznia – Odbył się pogrzeb Honorowego Obywatela Miasta Ryszarda Łakomskiego, działacza sportowego, jednego z założycieli Klubu Sportowego Orkan Sochaczew.

26 stycznia – Ratusz uruchomił Punkt Potwierdzania Profili Zaufanych, umożliwiający mieszkańcom załatwianie szerokiego wachlarza spraw urzędowych za pośrednictwem internetu.

29 stycznia – Odbyło się spotkanie z mieszkańcami ówczesnego kandydata, a obecnie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Sala w kramnicach miejskich była wypełniona po brzegi.

2 lutego – Na V sesji rady miejskiej radni zdecydowali o przyznaniu pomocy finansowej dla samorządu powiatowego w wysokości dwóch milionów złotych. Środki te zostały przeznaczone na przebudowę ulicy Staszica.

.

.

.

.

13 lutego – Na Gali Mistrzów Sportu poznaliśmy sportowca i trenera roku. W głosowaniu internautów zwyciężyli rugbiści. W plebiscycie wygrał Dawid Plichta, najlepszym trenerem został z kolei Jakub Seklecki. Tytułem działacza roku uhonorowany został Arkadiusz Sobieraj (UKS Orkan-Judo). Ponadto burmistrz Piotr Osiecki przyznał tego dnia 27 stypendiów sportowych.

25 lutego – Pochodzący z Sochaczewa ksiądz Janusz Danecki otrzymał z Watykanu nominację na stanowisko biskupa w Brazylii.

1 marca – W celu usprawnienia funkcjonowania miejskiej oświaty nastąpiło połączenie Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Sochaczewie z Miejskim Zespołem Ekonomicznym. W wyniku tej fuzji powstał Miejski Zespół Ekonomiczno-Administracyjny. Jednostka ta zarządza największym odsetkiem (ok. 41 proc.) wydatków z budżetu miasta.

6 marca – Po dziewięciu latach kierowania Prokuraturą Rejonową w Sochaczewie jej szefowa - Beata Sobieraj-Skonieczna odeszła ze stanowiska. Jej miejsce zajął Marek Sybicki.

6-8 marca – Podczas 83. Indywidualnych Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym, które odbyły się w Wałbrzychu, zawodniczka SKTS, Katarzyna Grzybowska wywalczyła dwa złote medale (indywidualnie i w mikście), zdobywając tym samym tytuł najlepszej pingpongistki w kraju.

9 marca – Strażacy z terenu powiatu sochaczewskiego, w kościele NNMP w Trojanowie pożegnali swojego wieloletniego dowódcę, pierwszego szefa zawodowej straży pożarnej w Sochaczewie, brygadiera Ferdynanda Bieńczyka.

20 marca – Jedną z najważniejszych uchwał podjętych na VI sesji rady miejskiej było połączenie Miejskiego Ośrodka Kultury i Klubu Nauczyciela. Skonsolidowane jednostki stworzyły Sochaczewskie Centrum Kultury.

21 marca - W ramach ćwiczeń NATO do bazy wojskowej w Bielicach przyjechali amerykańscy żołnierze. Przybyli do nas wraz z 30 nowoczesnymi wozami bojowymi oraz bateriami rakiet Patriot typu ziemia-powietrze.

.

.

.

.

23-27 marca – W ramach prowadzonego przez Związek Miast Polskich projektu „Polska-Ukraina 2014-2015” Urząd Miejski gościł dwuosobową delegację samorządowców z Ukrainy. Działaniom burmistrza, rady i naszej administracji przyglądały się Natalia Muslienko (mer Vilnianska) oraz Ludmiła Latysheva (zastępca mera Novopskova).

25 marca – Burmistrz Piotr Osiecki wręczył uczniom miejskich szkół 31 stypendiów za wybitne osiągnięcia w nauce, sporcie i działalności artystycznej.

25 marca – Wodewil Warszawski, prezentując widowisko „Pijana sypialnia”, zainicjował cykl czterech koncertów w ramach „Sochaczewskich Spotkań z Chopinem”.

1 kwietnia – Funkcję dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą objął Paweł Rozdżestwieński. Jest on drugim szefem w historii tej placówki. Zastąpił na stanowisku założyciela muzeum, Macieja Wojewodę.

.

.

.

.

1 kwietnia – Zgodnie z obietnicą starostwa przed Szpitalem Powiatowym w Sochaczewie zlikwidowano pobór opłat i przywrócono bezpłatny parking przed głównym wejściem do placówki.

17 kwietnia – Poznaliśmy laureatów IX edycji powiatowego konkursu dla młodzieży „Ośmiu Wspaniałych”. Zwyciężczynią została wolontariuszka sochaczewskiego MOPS, Aleksandra Błędowska.

26 kwietnia – Na terenie Muzeum Kolei Wąskotorowej odbyła się VII sochaczewska edycja imprezy charytatywnej „Motoserce”, organizowana przez Boruta MC. W akcji zbiórki krwi wzięło udział 39 osób. Podczas imprezy kwestowano również na rzecz chorego na raka Mateusza Piskorowskiego.

.

.

.

.
30 kwietnia – Zakończyło się internetowe głosowanie na podwórko Nivea. Mobilizacja sochaczewian okazała się ogromna. Oddano blisko 70 tys. głosów, co pozwoliło zająć nam drugie miejsce w Polsce i zostać laureatem konkursu.

1 maja – Blisko tysiąc rowerzystów wyruszyło z placu Kościuszki w trasę trzeciego Majowego Rajdu Rowerowego.

10 maja – Polacy poszli do urn wyborczych. Zarówno w Sochaczewie jak i w całym kraju w pierwszej turze wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda.

11 maja – Na zaproszenie posła Macieja Małeckiego zwycięzca pierwszej tury wyborów ponownie przyjechał do Sochaczewa. O godzinie 16.00 na placu Kościuszki Andrzej Duda dziękował mieszkańcom naszego miasta za oddane głosy.

.

.

.

.

12 maja – Ukazał się pierwszy numer „Ziemi Sochaczewskiej” w zmienionej formule. Od tego czasu nasza gazeta jest bezpłatnym dwutygodnikiem. Co drugi wtorek papierowe wydanie „Ziemi” jest dostępne w ponad 50 punktach na terenie miasta.

13 maja – Burmistrz Piotr Osiecki, starosta Jolanta Gonta oraz wójtowie gmin: Brochów, Młodzieszyn, Nowa Sucha i Sochaczew podpisali list intencyjny w sprawie wspólnego projektu inwestycyjnego „Mazowiecka Dolina Bzury”. Połączenie sił samorządów ma być premiowane w uzyskaniu funduszy unijnych.

18 maja – Rozpoczął się pierwszy etap przebudowy powiatowej ul. Staszica.

23 maja – Dzięki współpracy Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sochaczewie oraz Fundacji Wiewiórki Julii rozpoczęto akcję bezpłatnych badań stomatologicznych dla dzieci ze szkół podstawowych na terenie miasta.

.

.

.

.

.

23 maja – Drużyna tenisistek stołowych SKTS zdobyła tytuł wicemistrza Polski.

24 maja – Przeprowadzono drugą turę wyborów prezydenckich. W Sochaczewie ponownie wygrał Andrzej Duda. Obecny prezydent zwyciężył w 16 z 23 obwodów wyborczych. Jego przewaga nad Bronisławem Komorowskim wyniosła w naszym mieście ponad trzy punkty procentowe.

30 maja – Na terenie jednostki wojskowej w Bielicach wystartowała 23. edycji Europejskich Biegów Młodych Olimpijczyków. Gościem specjalnym zawodów był złoty medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, panczenista Zbigniew Bródka.

6 czerwca – Drużyna juniorów RC Orkan Sochaczew powróciła ze złotymi medalami z rozegranego w Łodzi finałowego turnieju Mistrzostw Polski w Rugby 7.

12-14 czerwca – W tych dniach tradycyjnie urząd miejski zorganizował Dni Sochaczewa. Obchody święta miasta obfitowały w wiele wydarzeń sportowych i artystycznych.

.

.

.

.

.

17 czerwca – Poznaliśmy repertuar sochaczewskiego kina letniego. Internauci wybrali cztery filmy: „Wciąż ją kocham”, „Miś”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Jesteś Bogiem”. Seanse odbyły się na terenie muszli koncertowej w dniach 9 i 23 lipca, 6 i 20 sierpnia.

.

21 czerwca – Kolejny raz Orkan udowodnił, że ma najlepsze młode pokolenie rugbistów w kraju. Trenowana przez Jakuba Sekleckiego drużyna juniorów, po raz czwarty w historii klubu sięgnęła po tytuł mistrzów Polski w piętnastkach. Finałowy turniej odbył się w Sochaczewie.

.

.

.

.

1 sierpnia – Sochaczewianie uczcili 71 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Na placu Kościuszki odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

2 sierpnia – W parku im. I.W. Garbolewskiego spotkali się właściciele i miłośnicy czworonogów na rodzinnym pikniku „Zwierzyniec 2015”, zorganizowanym w ramach Sochaczewskiego Lata.

17 sierpnia – Zaczęła działać pierwsza strefa płatnego parkowania w Sochaczewie, obejmująca swoim zasięgiem plac Obrońców Sochaczewa i przylegające do niego ulice.

22 sierpnia – Okolice wzgórza zamkowego opanowali rycerze. Po raz piąty odbywał się  tam piknik rodzinny „Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią” Stowarzyszenia „Nasz Zamek”.

29 sierpnia – Około 700 osób wzięło udział w XVI Rodzinnym Rajdzie Rowerowym im. Tadeusza Krawczyka po Ziemi Sochaczewskiej.

31 sierpnia – 6 września – Tydzień ten należał do „Solidarności”. W naszym mieście odbyło się wiele wydarzeń z okazji 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

1 września – Stanowisko dyrektora nowo powstałego Sochaczewskiego Centrum Kultury objął Artur Komorowski.

1 września – Wraz z początkiem nowego roku szkolnego skończył się remont budynku Zespołu Szkół w Chodakowie. Prace trwały przez całe wakacje. Inwestycja została zrealizowana jako zwycięski projekt drugiej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego.

4 września – Zdawanie prawa jazdy w naszym mieście stało się możliwe. Przy ul. Żeromskiego nastąpiło oficjalne otwarcie placu manewrowego i filii Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku.

.

.

.

.

.

.

6 września – UKS Dragon Fight Club zorganizował drugą edycję Sochaczewskiego Biegu Cichociemnych. W biegu przełajowym brzegami Bzury uczestniczyli m.in. burmistrz Piotr Osiecki oraz poseł Maciej Małecki.

14 września – Miejskie Przedszkole nr 4 rozpoczęło realizację programu edukacyjnego „Mistrzowie Kodowania Junior”. Dzięki współpracy z firmą Samsung maluchy do końca 2015 roku uczyły się podstaw programowania komputerowego.

18 września – Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie skończyła 70 lat. Z tej okazji odbyły się oficjalne uroczystości w kramnicach miejskich.

21 września – Na pierwszej po wakacjach sesji nastąpiła zmiana wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Sochaczewie. Po rezygnacji Sylwestra Zdzieszyńskiego funkcję tę objęła Kamila Gołaszewska-Kotlarz.

21 września – Ruszył piąty rok programu szczepień ochronnych przeciw grypie dla mieszkańców powyżej 60 roku życia. Urząd miejski sfinansował 500 szczepionek.

25 września – Do parafii św. Wawrzyńca dotarły symbole Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu 2016 roku odbędą się w Krakowie.

28 września – Na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Żeromskiego i 1 Maja, przy sygnalizacji świetlnej, pojawiły się pierwsze w naszym mieście sekundniki.

.

.

.

.

3 października – Odbyło się oficjalne otwarcie podwórka NIVEA, zlokalizowanego na osiedlu przy ul. Żwirki i Wigury.

.

.

.

.

.

.

3 października – Rozegrano w Sochaczewie II Turniej Grand Prix Kobiet o Mistrzostwo Polski w Rugby 7. Gospodynie zawodów – Tygrysice Orkan Sochaczew – zajęły w nich drugie miejsce.

18 października – Jubileusz 15-lecia istnienia obchodził Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej

22 października – Muzeum Kolei Wąskotorowej rozszerzyło swoją działalność. Do użytkowania zostało oddane nowe Centrum Edukacyjno-Turystyczne mieszczące się w budynku dawnego przedszkola przy ul. Licealnej.

25 października – Głosowaliśmy w wyborach parlamentarnych. 40 proc. sochaczewian wybrało Prawo i Sprawiedliwość, 19 proc. oddało głosy na listę Platformy Obywatelskiej. Spośród 11 kandydatów z powiatu sochaczewskiego ubiegających się o miejsce w ławach poselskich mandat uzyskał jedynie Maciej Małecki (zdobył blisko 19 tys głosów).

28 października – 70-lecie swojej działalności obchodziła sochaczewska Biblioteka Pedagogiczna.

30 października – Poznaliśmy wyniki głosowania trzeciej edycji SBO. Wygrało pięć projektów. W 2016 roku powstanie plaża miejska, boisko przy Szkole Podstawowej nr 2, nowy sprzęt trafi do pracowni komputerowej w Zespole Szkół, rozpocznie się remont pomieszczeń sanitarnych w Szkole Podstawowej nr 3, boisko Bzury Chodaków doczeka się oświetlenia i nawodnienia.

14 listopada – Odbył się koncert połączony z jubileuszem 15-lecia Chóru Nauczycielskiego „VIVACE”.

17 listopada – Zaprezentowano wstępną wizję zagospodarowania terenów nad Utratą w Chodakowie. Inwestycja ma zostać zrealizowana w dwóch najbliższych latach.

.

.

.

.

.

18 listopada – Odbył się finałowy koncert wieńczący tegoroczną edycję Sochaczewskich Spotkań z Chopinem.

25 listopada – burmistrz Piotr Osiecki wręczył 123 uczniom miejskich szkół stypendia naukowe.

25-28 listopada – Państwowa Szkoła Muzyczna oraz SCK zorganizowały XXIII edycję Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu.

3 grudnia – Zakład Wodociągów i Kanalizacji w kramnicach miejskich zorganizował konferencję podsumowującą zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej na osiedlu Żyrardowska.  Dostęp do miejskiej sieci wodociągowej uzyskało ponad 300 mieszkańców Sochaczewa.

17 grudnia – Dzięki działaniom Biblioteki Pedagogicznej w Sochaczewie w świetlicy oddziału pediatrycznego szpitala powiatowego otwarto Bibliotekę Małego Pacjenta.

18 grudnia – Na ostatniej w roku sesji rady miejskiej jubileusz 25-lecia pracy w urzędzie obchodziła skarbnik miasta Jolanta Brzóska. W posiedzeniu wzięła również udział starosta Jolanta Gonta, która dziękowała samorządowi miejskiemu za rok owocnej współpracy.

opr. Maciej Frankowski

A A A
08.01.2016
godz.08:12
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt