przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307490 odwiedzin
Paczki, których miało nie być

Od prawie 20 lat nasza redakcja organizuje charytatywną akcję „Paczka do Paczki”. Dzięki wsparciu osób o wielkim sercu również w tym roku bożonarodzeniowe prezenty trafiły do najbardziej potrzebujących dzieci z terenu Sochaczewa.

Pomocą objęliśmy dzieci i młodzież uczęszczające do trzech ognisk wychowawczych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz świetlicy terapeutycznej „Kleks” Stowarzyszenia „Przystań”. Łącznie przygotowaliśmy ponad  120 paczek, a także większe upominki w postaci zestawów zabawek, które służyć będą wszystkim uczęszczającym do tych placówek. W porównaniu do lat ubiegłych, kiedy to akcją obejmowaliśmy również osoby prywatne i przygotowywaliśmy nawet 360 paczek, wydawać może się że to niewiele. Tymczasem dla nas, to, co udało się zebrać, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystko dlatego, że po raz pierwszy w historii akcji „Paczki” po prostu miało nie być.

Przekształcenia organizacyjne w „Ziemi Sochaczewskiej” uniemożliwiają nam prowadzenie działalności finansowej, dlatego staliśmy się bezpłatnym dwutygodnikiem niezamieszczającym reklam. Zmieniły się także prawne aspekty naszej działalności. Ze względu na zbyt krótki czas do rozpoczęcia akcji, nie mogliśmy np. uruchomić specjalnego konta, na które zbieralibyśmy środki na zakup artykułów do paczek. Wydawało nam się, że nie uda się pozyskać aż tylu sponsorów, by, tylko dzięki przekazanym przez nich darom, zorganizować akcję. Tu się jednak myliliśmy. „Paczka do paczki” ma już taką renomę, że darczyńcy sami chętnie w niej uczestniczą. Zgłosiło się do nas kilka firm i osób prywatnych, dzięki którym zrozumieliśmy, że bez „Paczki” Boże Narodzenie nie będzie takie samo. Zacznijmy jednak od początku.

Pierwsza myśl była taka: przygotować dla dzieci choć słodycze. Nieoceniona okazała się tu firma MARS Polska, która od lat wspiera nasze działania. W ten sposób w redakcji stanęły pierwsze pudła. Później pojawili się kolejni darczyńcy. Pracownicy apteki „Dar Zdrowia” przekazali nam gry, książki i słodycze, poseł Maciej Małecki obdarował nas czekoladami i historycznymi grami planszowymi. Od Hurtowni Zabawek ARMAR otrzymaliśmy całe pudło zabawek. Ogromnie wsparła nas firma Play House z Ożarowa, która ufundowała zabawki dla dzieci w różnym wieku – od edukacyjnych mat i samochodów dla maluchów, przez kolejki i tory wyścigowe, lalki, aż po interaktywne instrumenty muzyczne.

Pomogła nam także Danuta Gumuła z biura rachunkowego DGG, Hanna Rybicka, Wojciech Baranowski, Dream Team Zumba Sochaczew, Estillo, Klubokawiarnia „Bez Ogródek”, Księgarnia J.O.G.I, Ewelina Dziekan z Little Dean, firma RAF-CAR Transport, Bożena Zasada ze sklepu „Pod Aniołami”, pracownicy Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie, Rugby Club Orkan Sochaczew, Rugby Veterans Orkan Sochaczew, Studio Urody Agnieszki Wieczorek oraz wiele osób, które pragnęły zachować anonimowość. W sposób nieoceniony wsparła nas też Marta Dybiec, na co dzień pracująca w Wydziale Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych UM.

To właśnie dzięki nim wszystkim mogliśmy przekazać dzieciom nie tylko pluszaki i słodkie upominki, ale też mnóstwo praktycznych prezentów. Były to m.in. kosmetyki, artykuły papiernicze, książki, pasty i szczoteczki do zębów, odzież i to w ilości tak dużej, że przez ponad tydzień z trudem poruszaliśmy się między piętrzącymi się kartonami.

Wszystko to sprawiło, że kolejny raz, już podczas zbierania darów, byliśmy przekonani, że „Paczka do Paczki” jest przedsięwzięciem, które po prostu musi być realizowane. Dla wielu sochaczewskich dzieci jest to jedyna szansa na bożonarodzeniowy prezent. Jest nam też w dwójnasób miło, że mieszkańcy otworzyli serca na inicjatywę, która nie jest medialna, nie opiera się na chwytliwych hasłach, a skupia się na pomocy dzieciom w trudnej sytuacji rodzinnej. Świetlice środowiskowe nie promują się w internecie czy mediach społecznościowych. Ze względu na dobro i prywatność swoich podopiecznych nie epatują ich trudnymi historiami. Starają się za to przez cały rok wspierać i pomagać przychodzącym do nich maluchom. Te potrzebują nie tylko jedzenia czy możliwości odrobienia lekcji, ale też wsparcia pedagogicznego, logopedycznego czy zwyczajnie rozmowy i zainteresowania ich problemami. Każda z placówek utrzymuje się przede wszystkim z miejskich dotacji przydzielanych w corocznych konkursach. Zdajemy sobie sprawę, że gdyby nie pomoc taka jak naszej redakcji, byłoby im ciężko przygotować gwiazdkowe prezenty dla dzieci. Tym bardziej cieszy nas to, że każda ze świetlic pozyskała grono przyjaciół, na wsparcie których może liczyć, głównie w tym świątecznym czasie.

Korzystając ze sposobności już teraz zachęcamy wszystkich nie tylko do włączenia się w „Paczkę”, która oczywiście wróci za rok, ale też do wsparcia organizacji Dnia Dziecka w świetlicach. „Ziemia Sochaczewska” tradycyjnie postara się przyczynić do tego, by również to święto było w nich szczególnym wydarzeniem.

Na zakończenie jeszcze raz dziękujemy naszym darczyńcom, ale także podopiecznym świetlic za przygotowanie pięknych jasełek.

Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl

A A A
08.01.2016
godz.08:17
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt