przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307500 odwiedzin
Drogowcy gotowi na atak śnieżnej zimy

Choć zima w ostatnich latach nas oszczędzała, to w każdej chwili musimy liczyć się z możliwością opadów białego puchu. Jak zapewniają służby miejskie, oczekują w pełnej gotowości na ewentualną akcję odśnieżania. 

Podobnie jak w ubiegłych latach oczyszczeniem miejskich ulic ze śniegu zajmą się pracownicy Zakładu Komunikacji Miejskiej. Według planu zimowego utrzymania ulic, w okresie od 21 listopada do 30 marca, gdy temperatura spada poniżej +2 stopni i występują opady śniegu, gołoledź lub pokrywa lodowa na jezdni, wówczas ekipa wykonawcy jest zobowiązana pełnić całodobowy dyżur oraz posiadać w pełnej gotowości sprzęt specjalistyczny i pomocniczy.

- ZKM dysponuje kilkoma samochodami z pługami i piaskarkami oraz koparko-ładowarką. W przypadku wystąpienia pokrywy lodowej jezdnie posypuje się mieszanką piasku i soli, w stosunku 2:1, by później, przy użyciu pługów, roztopione błoto odrzucić na pobocza. Jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy ZKM  zajmą się również usuwaniem śniegu z placów parkingowych oraz zapewnieniem przepustowości dróg dojazdowych do kotłowni na terenie miasta – powiedział nam dyrektor ZKM Krzysztof Sieczkowski.

Czas podejmowanych działań różni się w zależności od tak zwanego standardu, do którego przypisana jest konkretna ulica. W Polsce określone są one w sześciostopniowej skali. Na drogach zarządzanych przez samorząd miejski obowiązują standardy II, III i IV.

W najwyższym, drugim, standardzie na terenie Sochaczewa mieści się 19 ulic o łącznej długości 12 km. Są to m.in.: ul. Warszawska, Traugutta, Olimpijska, 15 Sierpnia i 1 Maja. Służby porządkowe mają 3-4 godziny od wystąpienia niepożądanych zjawisk na ich oczyszczenie. Do standardu III przypisanych jest 59 ulic (30,6 km). Tutaj czas wydłuża się do 5-6 godzin. Analogicznie jest w ostatniej IV grupie, obejmującej głównie małe, osiedlowe uliczki. Tych jest oczywiście najwięcej (ok. 200), a czas na ich uporządkowanie, to w założeniu od 8 do 10 godzin.

Oczyszczaniem chodników z zalegającego na nich śniegu i lodu zajmie się z kolei Zakład Gospodarki Komunalnej, który dysponuje sprzętem mniejszych gabarytów, jak piaskarka i ręcznie pchana odśnieżarka. Ponadto w Sochaczewie jest bardzo dużo małych, często jednokierunkowych uliczek, na które trudno jest wjechać dużej ciężarówce ZKM. W przypadku silnych opadów pracownicy ZGK stanowić będą też wsparcie w odśnieżaniu mniejszych osiedlowych przejazdów. Dzięki temu czas reakcji na opady w poszczególnych standardach dróg ma być możliwie jak najkrótszy.

Jednocześnie przypominamy, że obowiązek odśnieżania dachów i usuwanie zwisających z nich sopli należy do właścicieli posesji, użytkowników wieczystych oraz innych osób odpowiadających za administrowanie nieruchomościami. Miasto może porządkować jedynie te tereny, które są jej własnością.

Odnosi się to również do dróg. Należy pamiętać, że na terenie Sochaczewa znajdują się też szlaki komunikacyjne, za utrzymanie których odpowiedzialni są inny zarządcy. Drogę krajową na terenie miasta, którą zarządza GDDKiA, mamy tylko jedną, jest nią obwodnica. MZDW odpowiada za drogi wojewódzkie, a to:  Wyszogrodzka, Chodakowska, Chopina, al. 600-lecia, Piłsudskiego, Żyrardowska, 15 Sierpnia (na odcinku od obwodnicy do Malesina). Za utrzymanie powiatowych ulic odpowiedzialny jest z kolei PZD. Dróg należących do powiatu jest na terenie Sochaczewa szesnaście, są to: Towarowa, Okrzei, Sienkiewicza, Botaniczna, Boryszewska, Inżynierska, Ziemowita, Staszica, Trojanowska, Młynarska, Łąkowa, Mostowa, Brukowa, Gawłowska, Księcia Janusza, Głowackiego.

Maciej Frankowski
maciej.frankowski@sochaczew.pl

Wszystkie uwagi dotyczące zimowego utrzymania należy zgłaszać do odpowiedniego zarządcy:
DROGI MIEJSKIE: 46 862 99 27 lub 694 412 025 (całodobowo).
DROGI POWIATOWE: Powiatowy Zarząd Dróg w Sochaczewie, tel. 46 862 25 68 (całodobowo).
DROGI WOJEWÓDZKIE: Centrala MZDW w Grodzisku Mazowieckim, tel. 22 755 59 46 w dni robocze od godziny 7.00 do 15.00 lub całodobowo, tel. 602 465 802, 698 660 328.

A A A
07.01.2016
godz.08:13
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt