przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239853 odwiedzin
Już od stycznia tańsze parkowanie i bilety

Kiedy na początku 2013 roku władze miasta wprowadzały Sochaczewską Kartę Rodziny, nikt nie przypuszczał, że program zniżkowy tak szybko obejmie prawie pięć tys. osób. Wraz z wprowadzeniem Sochaczewskiej Karty Mieszkańca, liczba ta ma szansę zostać zwielokrotniona. 

Obecnie sochaczewianie mogą korzystać z programu Sochaczewskiej Karty Rodziny 3+, Sochaczewskiej Karty Seniora oraz programu „Sochaczew Weteranom”. Teraz dołączyć mają do nich Karta Mieszkańca oraz system ulg „Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi”.

Jeżeli chodzi o ten ostatni będzie on dotyczył osób, które oddały odpowiednio 5 l (kobiety) lub 6 l (mężczyźni) krwi bądź 18 (k)/20(m) l krwi. W zależności do tego, do której z grup zakwalifikuje się krwiodawca, jego zniżki wyniosą 50 lub 100 proc. Dotyczyć będą one korzystania z basenu, lodowiska oraz oferty własnej Sochaczewskiego Centrum Kultury. Wszyscy posiadacze karty będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ratusz szacuje, że program obejmie około 140 osób.

Karta Mieszkańca obowiązywać będzie od 1 stycznia 2016. Do jej otrzymania uprawniona będzie każda osoba zamieszkująca na terenie Sochaczewa. Podkreślić warto, że nie musi być ona zameldowana w naszym mieście, ale powinna tutaj płacić podatki.

- Osoby, które nie mają wpisanego w dowodzie adresu sochaczewskiego, powinny przedstawić kserokopię pierwszej strony zeznania podatkowego. Wpisuje się na niej adres faktycznego zamieszkania, co pozwoli zweryfikować,  czy dana osoba jest mieszkańcem Sochaczewa i rozlicza podatek na rzecz miasta – wyjaśnia naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM Joanna Kamińska.

Co z osobami, które dopiero się przeprowadziły i nie miały jeszcze okazji złożyć PIT? Te będą musiały niestety pofatygować się do urzędu skarbowego i dokonać  zgłoszenia aktualizacyjnego osoby fizycznej będącej podatnikiem – czyli wypełnić  formularz ZAP 3. Dzięki temu będzie można przystąpić do SKM. Dzieci i młodzież powinni złożyć wniosek o wydanie karty w obecności rodzica bądź opiekuna prawnego.

Na pewno warto ubiegać się o otrzymanie karty. Jej posiadanie będzie się wiązać z sześcioma podstawowymi korzyściami. Członek programu otrzyma 15 proc. zniżki na: bilety autobusowe (jednorazowe i miesięczne), zakup biletów i ofertę własną Sochaczewskiego Centrum Kultury, bilety do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do żłobka, przedszkoli i szkół prowadzonych przez miasto, a przede wszystkim 15 proc. zniżki od obowiązujących cen za korzystanie ze strefy płatnego parkowania. Jest to absolutna nowość, której nie zawierał żaden z poprzednich programów.

- Oznacza to, że, wnosząc opłatę do parkometru, za te same pieniądze zyskamy o 15 proc. dłuższy czas na pozostawienie pojazdu w strefie – wyjaśnia Joanna Kamińska. - Parkometry wyposażone są w specjalne czytniki, do których wystarczy przyłożyć kartę. Otrzymamy wtedy bilet uwzględniający wydłużony czas.

Ponieważ program cały czas się rozrasta, pojawiają się pytania dotyczące ewentualnego sumowania czy wyboru najkorzystniejszej zniżki dla posiadaczy kilku kart.

- Może się zdarzyć, że ta sama osoba będzie posiadaczem Sochaczewskiej Karty Mieszkańca i np. Sochaczewskiej Karty Rodziny. Zniżki nie będą się sumować. Przygotowujemy za to nowy system, który sam wybierze najkorzystniejszy dla danej osoby upust. Chcemy uniknąć sytuacji, że trzeba będzie operować dwiema, a nawet kilkoma kartami. Przygotowujemy jeden zbiorczy „plastik”, z którego system sczyta wszystkie ulgi przysługujące danemu posiadaczowi i wybierze najkorzystniejsze dla mieszkańca. Jego kolejny atut to możliwość stosowania go również jako kartę do Miejskiej Biblioteki Publicznej – mówi Joanna Kamińska.

Karty wydane przed końcem grudnia tego roku trzeba będzie wymienić do końca 2016 r. Każda nowa karta wydana od stycznia 2016 r. będzie miała 12-miesięczny okres ważności. Po tym czasie należy ją zaktualizować.

Pozwoli to zweryfikować beneficjentów. Przecież może zdarzyć się, że ktoś chociażby wyprowadzi się poza teren miasta. Wtedy zniżki nie będą mu już przysługiwać – tłumaczy naczelnik Kamińska.
Od pierwszego stycznia 2016 r. będzie się można ubiegać o wydanie Karty Mieszkańca. Sprawę załatwimy na parterze ratusza w Biurze Obsługi Klienta. Odpowiedni formularz znajdziemy też na portalu sochaczew.pl.

Agnieszka Poryszewska

A A A
27.11.2015
godz.08:59
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt