przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262199 odwiedzin
Reymont i kolej wąskotorowa

W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie można oglądać wystawę Władysław Stanisław Reymont (1867-1925). Jej uroczyste otwarcie odbyło się 18 listopada.

Co ma wspólnego polski noblista z koleją? Okazuje się, że wiele. Sporą część swojego życia Reymont spędził na kolei, jako jej pracownik. Był aplikantem na stacji Baby, stażystą w Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, kolejarzem na stacji w Rogowie, a także kontrolerem dróżniczych budek i stanu torów pomiędzy Rogowem a Lipcami. Odległość, jaką codziennie pokonywał, wynosiła 10,5 wiorsty, czyli ok. 12 km w jedną stronę.

Otwarta w środę wystawa składa się z 36 plansz wypożyczonych z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Wpisuje się ona w obchody Roku Władysława Reymonta na Mazowszu oraz w 170 rocznicę otwarcia Kolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, z którą pisarz był związany przez część swojego życia.

Ekspozycja będzie czynna do końca roku, a można ją oglądać w nowym Centrum Edukacyjno-Turystycznym MKW przy ul.Towarowej 7. Organizatorzy wystawy przygotowali także lekcje muzealne, na które można się umówić w siedzibie sochaczewskiej wąskotorówki. (sos)

A A A
26.11.2015
godz.10:00
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt