przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240441 odwiedzin
Prawie 10 tysięcy na książki marzeń

Wszystkie miejskie podstawówki zostały zakwalifikowane do programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Projekt umożliwia zakup książek do szkolnych bibliotek. 

Do akcji przystąpiło blisko 10 tysięcy placówek z terenu całego kraju, w tym nasze: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Szkoła Podstawowa nr 7. Program „Książki naszych marzeń” realizowany będzie już w trakcie tego roku szkolnego. Sochaczewskie placówki zakwalifikowane zostały do najwyższej dotacji.

- Każda z podstawówek otrzyma po 2170 zł z przeznaczeniem na poszerzenie księgozbioru. Szkoły na zakup książek mają czas do końca grudnia – powiedziała nam dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Danuta Szewczyk-Kozłowska.

Warto podkreślić, że przekazanie pieniędzy to tylko pierwszy etap całego szeregu działań planowanych przez MEN. Zgodnie z zamysłem twórców programu, książki mają być wybierane przez uczniów, czyli mają to być lektury, którymi autentycznie są zainteresowani. Uczniowie mają też być zachęcani do wypożyczania książek na okres ferii zimowych i wakacji, co powinno pogłębiać w nich nawyk czytania. Biblioteki mają także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa. Mogą to być np. spotkania z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Wszystko to ma zapobiec dalszemu spadkowi czytelnictwa. Z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową jednoznacznie wynika, że obecnie jedna piąta Polaków w wielu powyżej 15 lat nie czyta regularnie dłuższych tekstów oraz nie sięga do książek lub gazet choćby raz do roku. (ap)

A A A
28.11.2015
godz.14:51
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt