przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239447 odwiedzin
Rodzinne pikniki i wędkarze wrócą nad Utratę

Ratusz chce odtworzyć tereny rekreacyjne nad Utratą w Chodakowie i wrócić do czasów, gdy nad rzeką można było wypocząć, zorganizować rodzinny piknik, powędkować. 17 listopada biuro Heinle, Wischer und Partner Architekci zaprezentowało wstępną wizję zagospodarowania kwartału pomiędzy ulicami Młynarską, Chopina, Parkową. 

Koncepcja zakłada, że zaniedbane i niezagospodarowane do tej pory miejskie tereny zmienią swoje oblicze. Powstanie tam idealne miejsce do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, z którego będą mogły korzystać całe rodziny mieszkające na pobliskich osiedlach. Zmieni się także park przy ul. Hotelowej, sąsiadujący z odnowionym ostatnio placem zabaw.

W zgodzie z naturą
Biuro opracowało wstępną koncepcję przebudowy tego obszaru, choć słowo przebudowa wydaje się przesadzone. Architekci zaproponowali, by teren uprzątnąć, upiększyć, ale ingerencję w przyrodę ograniczyć do niezbędnego minimum. W jednym ratusz i architekci byli zgodni – nie wolno tego obszaru zabetonować, wyłożyć kostką.

- Od początku chcieliśmy oprzeć tę koncepcję na zieleni i naturalnych walorach przyrodniczych. Zależy nam, by wyeksponować to, co najcenniejsze, a projektowane ścieżki, wiatę dla kajakarzy czy miejsca do rodzinnego grillowania wkomponować w naturę, stąd w projekcie m.in. pomysł utworzenia niewielkich ogródków, w których mieszkańcy mogliby uprawiać kwiaty, warzywa – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Biuro zaproponowało budowę na Utracie ruchomego pomostu dla kajaków, podestów dla wędkarzy, pola piknikowego. Przed wiatrem i deszczem mają chronić jedna lub dwie drewniane wiaty. Nad pobliskim stawem ma przebiegać pomost.

- Staw, jego otoczenie zostaną oczyszczone i mam nadzieję, że we współpracy z prężnie działającym chodakowskim kołem Polskiego Związku Wędkarskiego zarybimy ten zbiornik. Koło działa niemal 90 lat, a od prawie 20 lat opiekuje się dawnymi wyrobiskami gliny w Plecewicach. Wierzę, że pomoże nam zadbać także o staw przy ul. Grunwaldzkiej – mówi burmistrz.
Objęty koncepcją teren przetną szlaki pieszo-rowerowe. Nie zabraknie siedzisk, ławek, oświetlenia.

- Pomysły zawarte w koncepcji oczywiście poddane będą ocenie mieszkańców, przede wszystkim ul. Grunwaldzkiej, czy szerzej całego Chodakowa. Liczę na ich głosy i propozycje, przecież ten obszar ma służyć właśnie im – zaznacza Piotr Osiecki.

Fontanna, ścieżki rowerowe
Rewitalizacją objęty zostanie także park przy ul. Hotelowej w centrum Chodkowa, gdzie powróci fontanna, będą nowe chodniki, ławki, stojaki dla rowerów, oświetlenie. Od pasażu Wacława Duplickiego, przez ul. Hotelową, aż po obszar nad Utratą poprowadzona zostanie ścieżka rowerowa.

- Chcemy, by nad rzekę można się było wybrać z koszem piknikowym. Mieszkańcy z sentymentem wspominają spotkania nad Utratą integrujące sąsiadów, zbliżające ludzi do siebie. Warto do tego wrócić, choć w nieco nowocześniejszej formie. Ogniska zastąpił w ostatnich latach grill, stąd propozycja, by nad rzeką przygotować m.in. takie miejsce, bezpieczne, ale nieco z dala od bloków, by nie zakłócać ciszy – dodaje burmistrz.

Projekt z unijnym dofinansowaniem
Pomysł przebudowy terenów nad Utratą nabrał realnych kształtów w czerwcu br., gdy na sesji Rady Miasta wydzielono pieniądze na koncepcję, a plan budowy umieszczono w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Na studium, dokumentację techniczną i roboty budowlane ratusz zabezpiecza w latach 2016-2017 kwotę 1 mln zł. To oczywiście nie będzie całkowity koszt prac, bo te, w zależności od zakresu robót, użytych materiałów, technologii, pomysłowości architektów mogą pochłonąć kilka razy większą kwotę. Wspomniany milion to wkład własny do wniosku o dotację unijną. Ratusz przygotuje wniosek w przyszłym roku, gdy gotowe będą projekty budowlane i kosztorysy.

- Ponieważ koncepcja wchodzi w obszar objęty ochroną konserwatora zabytków oraz tereny nadzorowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, na sporządzenie projektów budowlanych, uzyskanie niezbędnych pozwoleń i uzgodnień potrzeba około roku – wyjaśnia z-ca burmistrza Dariusz Dobrowolski.

Do 30 listopada autorzy koncepcji opracują poprawioną wersję i wtedy ratusz opublikuje jej główne założenia, wizualizacje, podda pomysły architektów pod ocenę mieszkańców, poprosi też o uwagi i sugestie, zanim zacznie się praca nad projektami technicznymi.

Daniel Wachowski

A A A
24.11.2015
godz.08:08
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt