przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307505 odwiedzin
Za nami piąty rok darmowych szczepionek

Dobiegł końca  program wydawania seniorom darmowych szczepionek. Nie oznacza to jednak, że od przyszłego roku najstarsi mieszkańcy Sochaczewa zostaną pozbawieni tej formy pomocy.

W 2015 roku Urząd Miasta sfinansował 500 szczepionek dla seniorów. Była to piąta tego typu akcja, a czwarta w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia na lata 2012-2015. Akcję zainicjował Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Sochaczewie.

W pierwszym roku seniorzy mogli skorzystać z 250 częściowo odpłatnych szczepionek. Już w 2012 roku miasto w całości przejęło finansowanie akcji i szczepionki stały się bezpłatne. Cała procedura została maksymalnie uproszczona. Zainteresowana darmową szczepionką osoba udawała się do lekarza, który wystawiał receptę na refundowany przez miasto preparat. Z receptą należało udać się do jednej z trzech aptek biorących udział w programie i odebrać szczepionkę, a następnie wrócić do przychodni i poddać się szczepieniu.

- Osoby starsze należą do grupy podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o zachorowania na grypę, przebieg choroby jest znacznie cięższy niż u młodych ludzi, niekiedy dochodzi do groźnych powikłań. Kilka lat temu powstał więc w Sochaczewie pomysł, aby ułatwić seniorom podjęcie decyzji o szczepieniu – argumentowała zasadność prowadzenia akcji Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM.

Do tej pory miasto zakupiło już 1950 szczepionek: 250 w 2011, 300 w 2012 roku, 400 w 2013 i po 500 w 2014 i 2015. Ostatnia z akcji cieszyła się tak wielkim powodzeniem, że cały zapas zniknął w zaledwie trzy dni od jego pojawienia się w aptekach.

- Przez kilka lat funkcjonowania program przebił się do szerokiej świadomości mieszkańców – mówi Joanna Kamińska. - O ogromnym zapotrzebowaniu świadczy tempo, w jakim szczepionki są odbierane z aptek. Dlatego nie zamierzamy z niego rezygnować. Zakup szczepionek łączy się niestety z dużymi kosztami dla miasta, więc nie przewidujemy jakiegoś znaczącego zwiększenia zasobu w kolejnej edycji. Pojawił się za to pomysł, żeby ułatwić seniorom uzyskanie szczepionki. Od przyszłego roku chcemy w pierwszej kolejności wydawać je posiadaczom Sochaczewskiej Karty Seniora.
O sens przeprowadzania akcji darmowych szczepień zapytaliśmy przedstawiciela środowiska lekarzy.

- Dużym sukcesem Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia jest „zaszczepienie” w świadomości seniorów potrzeby szczepień – mówi Piotr Szenk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sochaczewie. - Osoby, które skorzystały i nie zachorowały, przekazują wiedzę o tym swoim znajomym i w ten sposób stają się żywą reklamą profilaktyki zdrowotnej – dodaje.

- „Ziemia Sochaczewska” od wielu lat propaguje szczepienia przeciw grypie, dlatego cieszymy się z sukcesu tego programu – twierdzi nasza redakcyjna koleżanka Jolanta Sosnowska. - Wiem, że nasi starsi czytelnicy czekają na komunikat w gazecie i pilnują terminów, aby się nie spóźnić. Szczepieniami zainteresowałam także moich rodziców.  Na początku to ja ich namawiałam, teraz sami się przekonali co do skuteczności tej formy profilaktyki. Wspólnie zauważyliśmy, że rzadziej się przeziębiają, a nawet jeśli, to jest to lekka infekcja, a nie zapalenie oskrzeli czy płuc, tak niebezpieczne dla starszych osób. Uważam, że ten projekt to bardzo dobry pomysł i należy go kontynuować – przekonuje Jolanta Sosnowska.

Sebastian Stępień

A A A
04.11.2015
godz.09:04
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt