przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
244607 odwiedzin
Piąty rok błoto znika z dróg

Ruszył piąty sezon programu infrastrukturalnego prowadzonego przez Urząd Miejski, „Drogi zamiast błota”. Pogoda tej wiosny sprzyjała pracom drogowym i już pierwsze ulice osiedlowe uzyskały nową nakładkę asfaltową. Samorząd na utwardzanie ponad 5 km miejskich dróg zamierza do końca tego roku wydać niemal 2 mln zł, ale jest szansa, że, tak jak w poprzednich latach, uda się te wydatki jeszcze zwiększyć.

Przypomnijmy, że w trakcie czterech lat funkcjonowania programu „Drogi zamiast błota” miasto poprawiło nawierzchnię 173 ulic o łącznej długości 43 km. Kosztowało to 4,5 mln zł. Inwestycje były prowadzone sprawiedliwie we wszystkich dzielnicach Sochaczewa. W znaczący sposób pozwoliło to poprawić standard życia mieszkańców, którzy w czasie ulew lub roztopów mieli utrudniony dostęp do swoich posesji.

Wzięli się za robotę
Podobnie jak w ubiegłych latach, za realizację inwestycji odpowiedzialna będzie firma PRIMA z Karwowa koło Sochaczewa. Już w marcu i kwietniu robotnicy drogowi rozpoczęli równanie ulic po zimie, a w ostatnich tygodniach zaczęli wylewać asfalt.

– Ostatnio zakończyła się duża inwestycja na ulicy Podgórnej. Została położona na niej nawierzchnia bitumiczna, wyrównano także pobocza. To ważna droga w układzie komunikacyjnym miasta, szczególnie dla mieszkańców dzielnicy Chodaków – mówi odpowiedzialny za miejskie inwestycje zastępca burmistrza, Dariusz Dobrowolski.

Trwają prace na ul. Nadrzecznej. Jej remont jest ściśle związany z budową kanalizacji deszczowej, która jest zbiorczą siecią dla całego obszaru za Bzurą, od ul. Gawłowskiej. Trafią tam wody opadowe z kilku osiedlowych ulic. Nowa deszczówka ma ochronić działki przed zalewaniem. Koszt przebudowy tej drogi (kanalizacja i asfalt) to 435 tys zł.

Jak wyjaśnia Dariusz Dobrowolski, to właśnie przyłącze do miejskiej sieci wodociągowej jest głównym czynnikiem, który warunkuje wpisanie danej ulicy do harmonogramu prac.

– Zrozumienie mieszkańców w tej kwestii jest bardzo duże. Nawet niektórzy starają się naciskać na sąsiadów, aby wykonali przyłącza kanalizacyjne, bo tylko przy takim uwarunkowaniu będzie mógł zostać wylany asfalt. Tym bardziej jest to istotne na wąskich ulicach, bowiem późniejszego wykonania przyłącza nie da się zrealizować bez naruszenia substancji asfaltowej, znajdującej się przy krawędziach jezdni – tłumaczy wiceburmistrz.

Następni w kolejce
Na które ulice w najbliższym czasie wejdą jeszcze drogowcy?

– Inwestycje, które są już zgłoszone do wykonania, to dokończenie asfaltowania ulicy Kraszewskiego. Prace będą miały miejsce również na tzw. osiedlu Zatorze. Robotnicy kończą już asfaltowanie ulicy Wyzwolenia, a także wyleją nową nawierzchnię na ul. Wiśniową oraz łączniki tych dróg. Ponadto do tłuczniowania przygotowane są ul. Leśmiana, Lema, Energetyczna. Jesienią w planach jest także ul. Mieszka I. Właśnie przebudowywana jest tam sieć teletechniczna, by nasze ekipy mogły potem utwardzić nawierzchnię. Jednakże prace będą mogły się rozpocząć dopiero po ukończeniu przebudowy ul. Staszica, tak żeby poziomy tych dróg się zgadzały i było to technologicznie bardziej racjonalne – mówi o harmonogramie prac na ten rok Dariusz Dobrowolski.

Nie tylko jezdnia, ale też chodniki
Podział materiałów odzyskanych przy przebudowie powiatowej ulicy Staszica – kostki brukowej i sfrezowanego asfaltu – został ustalony między dwoma głównymi inwestorami – Starostwem Powiatowym i Urzędem Miasta, który wspomógł to przedsięwzięcie kwotą ponad dwóch milionów złotych. Należy przypomnieć, że w latach 1997-1998, gdy kładziono kostkę brukową na Staszica, zarządcą tej ulicy był jeszcze samorząd miejski. Surowiec powrócił zatem do właściciela.

– Odzyskana kostka została zinwentaryzowana, ułożona na paletach i przewieziona na plac przy ul. Okrężnej – mówi zastępca burmistrza Dariusz Dobrowolski. – Ilość odzyskanego surowca jest bardzo duża. Będziemy starali się sukcesywnie wykorzystywać go na innych chodnikach na terenie miasta. Mamy już wytyczone obszary, na których widzimy potrzebę remontu chodników. Są to w głównej mierze miejsca, gdzie trotuar wyłożony jest jeszcze starymi płytami, jak chociażby przy ul. Wojska Polskiej, Dywizjonu 303, Żwirki i Wigury, czy w okolicach osiedla „Senatorska”, przy targowicy miejskiej. Na Dąbrowskiego remont chodnika rozpoczęła właśnie ekipa ZKM – informuje zastępca burmistrza.

Maciej Frankowski

A A A
30.06.2015
godz.14:14
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt