przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245115 odwiedzin
Wsiąść do pociągu wąskotorowego

W sobotę 25 kwietnia sochaczewskie Muzeum Kolei Wąskotorowej oficjalnie rozpocznie  sezon turystyczny. Sprawdziliśmy, jaką ofertę dla zwiedzających przygotowało muzeum w tym roku.

W 2014 roku muzeum odwiedziło blisko 15 tysięcy osób (tyle sprzedano biletów). Pociąg RETRO wyruszył do Tułowic ok. 50 razy, przy czym należy podkreślić, że pełna trasa była czynna dopiero od maja. Dyrektor Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, Radosław Konieczny, przed rozpoczynającym się sezonem jest pełen optymizmu i chce w tym roku poprawić ten wyniki. Jest to jak najbardziej realne, bowiem placówka na nadchodzące miesiące przygotowała wiele atrakcji, zarówno dla turystów jak i mieszkańców naszego miasta.

Pierwszy weekend z motocyklami
W sobotę 25 kwietnia drzwi dla zwiedzających będą otwarte już przed godziną 10.00. Zanim lokomotywa wyruszy na piknik do Tułowic, goście zostaną zaproszeni do zwiedzania z przewodnikiem sal wystawowych i skansenu. A jest co podziwiać. Na terenie muzeum znajduje się 139 eksponatów taboru wąskotorowego. W tym roku ponownie będzie okazja zwiedzić niedostępną na co dzień Salonkę Jaruzelskiego. Atrakcją będzie też odnowiony parowóz Kp4, jeden z sześciu egzemplarzy dostępnych w Polsce.

Tego dnia przejadą dwie parady. Pierwsza na szynach – pracownicy muzeum zaprezentują czynny tabor wąskotorowy. Jako że ostatni weekend kwietnia będzie należał do motocyklistów, drugą paradę, po południu, urządzi Stowarzyszenie „Motocykliści Sochaczewa”  inaugurując swój sezon, jak co roku wyjeżdżając z terenu placówki szpalerem maszyn na ulice miasta.
Z kolei w niedzielę 26 kwietnia atrakcji dostarczy grupa motocyklistów – Boruta Motors. Organizowana przez klub impreza promująca honorowe krwiodawstwo – finał VII sochaczewskiej edycji Motoserca – wystartuje ok. godziny 10.00 i trwać będzie do wieczora. W programie wydarzenia znajdą się m.in.: msza motocyklowa i święcenie pojazdów, koncerty, pokazy tańca towarzyskiego, pokazy szczudlarzy, ratownictwa medycznego, pokazy sztuk walk, występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych, prezentacje motocykli i zabytkowej motoryzacji, konkursy z nagrodami dla najmłodszych, zawody siłaczy.

Zgodnie z rozkładem
– Pociąg RETRO będzie kursował w każdą sobotę, od 25 kwietnia do 21 października, a w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) również w środy. Także na przełomie maja i czerwca codziennie w mieście będzie można usłyszeć gwiżdżącą ciuchcię. Wówczas będziemy zabierać na wycieczki młodzież szkolną. Niewykluczone, że będziemy jeździć też w inne dni tygodnia. Nasza oferta zakłada wyjazdy dla zorganizowanych grup, o ile zdecyduje się na nią co najmniej 70 osób  – mówi dyrektor Radosław Konieczny.

Muzeum zamierza kontynuować przejazdy tematyczne pociągiem RETRO. Na pewno w tym roku będzie ponownie Koziołek Matołek czy Pyza. Placówka włączy się również w obchody Dni Sochaczewa, podczas których będą organizowane darmowe przejazdy do Chodakowa, a wcześniej, 30 maja, będzie brać udział w rekonstrukcji historycznej z czasów I wojny światowej.

- Jednocześnie apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Należy pamiętać, że gdy stoją krzyże św. Andrzeja, pociąg ma zawsze pierwszeństwo przejazdu. Ciuchcia, razem z wagonami, waży ponad 100 ton i nawet jak jedzie z prędkością kilkunastu kilometrów na godzinę, to trudno maszyniście wyhamować cały skład, jeśli zobaczy osobę stojącą na torach. Podobnie rzecz ma się z samochodami. We wrześniu podczas widowiska historycznego na polach czerwonkowskich, w drodze na front stanęło nam na przeszkodzie auto zaparkowane na szynach przy ul. Piłsudskiego. 15 rekonstruktorów musiało wysiąść z pociągu i ręcznie przestawić samochód – wspomina dyrektor muzeum.

Jesienią będzie nowe centrum
Na przełomie września i października muzeum wzbogaci swoją ofertę o Centrum Edukacyjno-Turystyczne, które będzie się mieścić w budynku po byłym przedszkolu przy ulicy Licealnej.

- Remont budynku pochłonął ponad 700 tysięcy złotych. Teraz musimy go wyposażyć. Przeznaczymy na ten cel ponad milion złotych, przy czym 85 proc. środków pozyskaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-13. Fundusze otrzymaliśmy 10 marca, pozostaje tylko podpisać umowę, co chcemy uczynić w najbliższych dniach – mówi dyrektor Radosław Konieczny.

W nowym centrum będą się znajdować trzy sale wystawowe (dwie stałe i jedna czasowa), po 100 mkw. każda. Bogate zbiory muzeum kolejnictwa, zalegające obecnie w magazynach, zostaną umieszczone w gablotach. Na zasadzie współpracy z innymi muzeami będą prezentowane również ich kolekcje. Ponadto w budynku powstanie nowoczesna sala konferencyjna, wyposażona w sprzęt multimedialny, w której pomieści się ok. setka osób, dzięki czemu będzie możliwe organizowanie dużym imprez. Oprócz tego zostanie przygotowane pomieszczenie edukacyjno-dydaktyczne, w którym odbywać się będą prelekcje dla dzieci i młodzieży.

Maciej Frankowski

A A A
23.04.2015
godz.13:41
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt