przejdź do Sochaczew.pl
213850 odwiedzin
Życiodajna krew i jej dawcy

W Sochaczewie od lat nie funkcjonuje żaden stacjonarny punkt, gdzie można oddać honorowo krew. Nie znaczy to jednak, że trzeba  w tym celu jechać do Warszawy czy innego większego miasta. Od połowy 2011 roku na placu Kościuszki dwa razy w miesiącu staje autobus do poboru krwi. W powiecie organizowanych jest też wiele innych akcji, podczas których możemy podzielić się tym życiodajnym płynem.

Krew jest w  wielu przypadkach niezbędna do ratowania życia. Bezpośrednie przetaczanie rzadko jest praktykowane. Przechowywaniem i dystrybucją krwi zajmuje się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krwią handlować nie wolno – zakazuje tego dyrektywa unijna.

Sochaczewscy dawcy
Z nimi nigdy nie było problemu. Do punktów krwiodawstwa zgłaszało się nawet 200 dawców.

Kiedyś krew można było oddać w laboratorium, które mieściło się przy ulicy Staszica, w ogrodzie starego szpitala. Potem punkt krwiodawstwa znalazł siedzibę w Szpitalu Powiatowym w Sochaczewie. Niestety Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamknęło ten punkt. Wiele osób nie mogło się z tym pogodzić. Krew była potrzebna niemal na bieżąco. Brakowało jej często, a to już zagrażało zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Ponad 200 osób, które systematycznie zgłaszały się, by oddać bezinteresownie krew, teraz musiało dostosowywać się do nowych warunków. Doraźny punkt poboru krwi pracował raz w tygodniu, przed południem. Wielu dotychczasowych dawców musiało szukać innych miejsc.

Klub Honorowych Dawców Krwi
Kiedyś taki funkcjonował przy zarządzie rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża przy ulicy Wąskiej, potem Fabrycznej w Sochaczewie. Kiedy z dnia na dzień oddział ten został zamknięty, klub też przestał praktycznie istnieć. Sochaczewscy dawcy krwi skupili się częściowo przy teresińskim KHDK. W czerwcu 1993 roku, podczas gminnych zawodów strażackich, trzech panów wpadło na pomysł, by jakoś zebrać i zorganizować dawców.

- Przyszło nam do głowy, by założyć klub dawców przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Teresinie. Udało się i jeszcze w tym samym roku odbyła się pierwsza zorganizowana akcja poboru krwi – wspomina Jan Biegański, który przez 21 lat był prezesem teresińskiego klubu. Potem i ten klub przestał istnieć.

Jan Biegański jest honorowym dawcą od roku 1978, oddał blisko 70 litrów tego cudownego leku.

- Sochaczew chciał jednak mieć swój klub, wiedzieliśmy, że jest bardzo wielu dawców na tym terenie, ale trudno było ich odnaleźć – mówi Marek Kosieradzki z Sochaczewskiego Forum Samorządowego, który też jest wieloletnim, zasłużonym dawcą krwi.

11 kwietnia 2014 roku zarejestrowany został Klub Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej. Działa on pod egidą PCK.

- Zarząd działa pro bono, genialną pracę robi Marta Cuber-Batorowicz, która pełni funkcję sekretarza – mówi Jan Biegański, prezes KHDKZS. Chwali ją bardzo za ogromne zaangażowanie, żmudną i czasochłonną pracę wyszukiwania i archiwizowania zdobytych dokumentów. Wiceprezesem jest Janusz Kiełbasa, skarbnikiem Janusz Urbański, członkiem zarządu Andrzej Zarzyński. Marek Kosieradzki wspiera Klub w kontaktach z Urzędem Miasta jako radny SFS. W komisji rewizyjnej zasiadają Krzysztof Ogrodzki jako przewodniczący, a w charakterze członków Monika Cuber i Piotr Kalota.

Klub nie jest bezdomny, dzięki uprzejmości burmistrzów ma swoją siedzibę na II piętrze Kramnic Miejskich.

W tej chwili KHDKZS zrzesza 122 osoby, w tym z odznaką I stopnia – 34, II – 33, a III – 55. Do kolejnego uhonorowania przewidzianych jest w 2015 roku 12 dawców.

Prezes Jan Biegański prosi, by zgłaszali się do niego wszyscy ci, którzy są honorowymi dawcami krwi, a do których dokumentów Klub nie dotarł. – Mój numer telefonu to 510-080-552. Bardzo proszę o kontakt – apeluje. Prosi też przy okazji o włączenie się w działania wójtów gmin, w których również mieszka wielu dawców.

Gdzie oddać krew w Sochaczewie?
Od połowy 2011 roku, w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca, między godziną 9.00 a 13.00 na placu Kościuszki stoi krwiobus. – Kiedy w marcu 2011 roku zostałam  naczelnikiem Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta, jednym z moich zadań stało się nawiązanie kontaktu z RCKiK i zorganizowanie systematycznej akcji pobierania krwi od honorowych dawców – mówi Joanna Kamińska. – Już pierwsza z cyklu akcja, która miała miejsce  w połowie roku, zakończyła się dużym sukcesem. Do ambulansu zgłosiły się aż 54 osoby, z których 43 po badaniu lekarskim mogły oddać krew. Łącznie pobrano wtedy 19,35 litra krwi – dodaje.

Poza tymi stałymi dniami krew można oddać w czasie wielu innych akcji, organizowanych w szkołach, czy przez motocyklistów podczas cyklicznej imprezy Motoserce. Bardzo aktywnie działa też w tym względzie gmina Teresin. Na ogół krew oddawana jest do wspólnej bazy, skąd w miarę potrzeb jest dystrybuowana. Czasem jednak pojawia się konieczność zbiórki „zamawianej”, ze wskazaniem na konkretną osobę. Można też podczas cyklicznych akcji zgłosić w ambulansie, że krew oddajemy właśnie ze wskazaniem.

W ubiegłym roku tylko podczas środowych postojów ambulansu zebrano blisko 500 litrów krwi. Okazuje się, że osób, które bezinteresownie oddają krew, nie brakuje. Cykliczne przyjazdy ambulansu, zorganizowane przez Urząd Miejski w Sochaczewie we współpracy z RCKiK, cieszą się wśród nich powodzeniem. Często tworzy się wręcz kolejka tych, którzy chcą się podzielić swoją krwią.

Poza tą akcją, również szkoły i motocykliści dbają o to, by można było oddać honorowo krew. Aktywnie działa też Zespół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie, gdzie młodzież chętnie uczestniczy w tego typu akcjach. Ostatnia miała miejsce 26 marca, a organizatorami byli Jan Biegański, prezes HDKZS i Marcin Odolczyk, nauczyciel wychowania fizycznego. Zgłosiło się 35 osób, w tym troje nauczycieli. Po lekarskiej weryfikacji krew oddały 24 z nich.

Monika Gadzińska

Dawcą krwi może zostać:
• Zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat
(w wyjątkowych przypadkach lekarz może wyrazić zgodę na oddanie krwi przez osobę powyżej 65 roku życia)

Dyskwalifikację czasową stanowią między innymi:
• okres miesiączkowania i do 3 dni po zakończeniu
• 7 dni po zabiegu stomatologicznym
• okres, gdy wartość ciśnienia tętniczego nie mieści się w granicach 90/60 – 180/100 mm Hg, tętno miarowe 50 – 100/min.
Dyskwalifikacja stała to między innymi:
• poważne choroby układu krążenia aktualne lub przebyte
• choroby metaboliczne i układu endokrynnego
• choroby zakaźne
Pełna, dość długa lista przeciwskazań czasowych i stałych znajduje się na stronie http://www.rckik-warszawa.com.pl/kto-nie-mo%C5%BCe-odda%C4%87-krwi.html
Jeśli chcesz oddać krew, to musisz:
• w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
• być wyspanym
• spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
• wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe
• ograniczyć palenie papierosów
Lepiej nie zgłaszaj się do punktu poboru krwi, jeśli jesteś przeziębiony lub przyjmujesz leki.
Absolutnie nie przychodź po spożyciu alkoholu !!!

A A A
09.04.2015
godz.10:28
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość