przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240223 odwiedzin
Nielegalne ścieki na celowniku ZWiK

Ponad 70 nielegalnych przyłączy do kanalizacji sanitarnej, 14 zakorkowanych odpływów i dwa „dzikie” przyłącza do wodociągu miejskiego. To wynik ostatnich kontroli przeprowadzonych na terenie Sochaczewa.  Zakład Wodociągów i Kanalizacji przyznaje, że w Sochaczewie występuje wiele przypadków nielegalnego poboru wody i niezgodnego z prawem odprowadzania ścieków, dlatego kontroli będzie więcej.

Większość mieszkańców ma podpisane umowy na pobór wody z miejskiego wodociągu i na odprowadzanie nieczystości do miejskiej kanalizacji sanitarnej. Uczciwie regulują też swoje zobowiązania finansowe wobec Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Natomiast ci, którzy próbują omijać swoje ustawowe obowiązki i oszukują, nielegalnie pobierając wodę czy odprowadzając ścieki, generują wyższe koszty dla pozostałych.

Nielegalnie

Takie działania w świetle prawa są przestępstwem. Niestety większość przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce boryka się z tym problemem. Kradzieże wody i nielegalny zrzut ścieków do sieci kanalizacyjnej powodują wzrost ceny za wodę i ścieki. W rezultacie uczciwi odbiorcy płacą nie tylko za siebie, ale również za tych, którzy dopuszczają się kradzieży. W przypadku niezgodnego z prawem odprowadzania ścieków, często zatruwane jest najbliższe otoczenie, a w rezultacie i dalsze, ponieważ szkodliwe substancje dostające się do gleby, trafiają dalej do wód podziemnych i błędne koło się zamyka.

Do przeszłości odchodzą także szamba przepływowe. Zastępują je przyłącza do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej. Niestety wiele osób w dalszym ciągu uważa, że taniej jest mieć szambo. Tak może być, ale tylko w przypadku nielegalnego zrzutu ścieków wprost do gleby, w pole czy do przydrożnego rowu. Opróżnienie zbiornika przy pomocy wozu asenizacyjnego kosztuje 2,5 razy tyle, co odprowadzenie nieczystości do miejskiej kanalizacji. Należałoby więc zapytać, po co korzystać z szamba tam, gdzie jest kanalizacja?

Kontrole będą nadal

Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprowadził kontrolę ponad 1 600 nieruchomości w zakresie rozliczenia z nieczystości płynnych i sprawdzenia pod kątem nielegalnego podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej lub wodociągowej. W ponad 100 przypadkach dokonano sprawdzenia przyłącza poprzez zadymianie. Wykryto dwa przypadki nielegalnych przyłączy do sieci wodociągowej i w konsekwencji ZWiK doprowadził do podpisania umów. Zdecydowanie więcej, bo ponad 70 przypadków, dotyczyło nielegalnych przyłączy do sieci kanalizacji sanitarnej. Po kontrolach, na podpisanie umów zdecydowało się 55 osób. W 14 przypadkach trzeba było zakorkować przyłącza, co oznacza, że ich właściciele nie będą mogli korzystać z miejskiej wody.

Więcej na ten temat czytaj na ziemia-sochaczewska.pl

A A A
06.03.2015
godz.08:08
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt