przejdź do Sochaczew.pl
214522 odwiedzin
Najnowszy ranking „Perspektyw” Awans naszych szkó

W gronie najlepszych szkół w Polsce znalazły się placówki z terenu powiatu sochaczewskiego: Prywatne LO Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, sochaczewskie LO im. F. Chopina i Technikum w ZS im. J. Iwaszkiewicza. Tak wynika z najnowszego rankingu szkół ponadgimnazjalnych ogłoszonego przez miesięcznik „Perspektywy”.

Ranking „Perspektyw” to zestawienie prezentujące 800 najlepszych szkół (500 liceów ogólnokształcących i 300 techników) w Polsce. O kolejności decydują wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych (według danych z okręgowych komisji egzaminacyjnych) i sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Miejsce w rankingu jest zależne od liczby przyznanych punktów w skali od 0 do 100.

Okrągły awans (o 100 oczek) odnotowało PLO Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Z 212 miejsca w ogólnopolskim rankingu z ubiegłego roku, wskoczyło na 112 pozycję (53,64 pkt.) i tym samym jest najwyżej notowaną szkołą średnią w powiecie sochaczewskim.

W tegorocznym zestawianiu na 134 miejscu (52,46 pkt.) uplasowało się  Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina. Jest to awans ze 160 pozycji, jaką osiągnął w ubiegłym roku. „Chopin” od kilku lat notowany jest w drugiej setce rankingu, uzyskując przez to miano tzw. srebrnej szkoły (miejsca od 100 do 300)  – w 2012 roku było na 187 miejscu, w 2013 na 132. Należy dodać, że na Mazowszu sochaczewski ogólniak zajął 38 miejsce, pięć „oczek” wyżej uplasowało się liceum w Szymanowie.

- Jest to efekt solidnej pracy nauczycieli i zaangażowania rodziców. Staramy się systematycznie podnosić poprzeczkę naszym uczniom. Osiągnięty wynik to głównie zasługa ubiegłorocznych egzaminów maturalnych, które naszym wychowankom poszły świetnie. Wysokie miejsce w rankingu jest dla nas powodem do dumy, lecz nie zamierzamy na tym poprzestawać. Naszym celem jest wejście w przyszłym roku do pierwszej setki – powiedział nam dyrektor ZSO w Sochaczewie Dariusz Miłkowski.

Po wielu latach w końcu doczekaliśmy się w zestawieniu sochaczewskiego technikum. W opublikowanej liście 300 najlepszych placówek w Polsce na 261 pozycji (40,36 pkt.) znalazło się chodakowskie Technikum Zespołu Szkół im. J. Iwaszkiewicza. Na Mazowszu sklasyfikowano je na 20 miejscu. Jest to wielki powód do dumy dla dyrektora szkoły – Hanny Boneckiej.

- Czujemy się naprawdę wyróżnieni i bardzo szczęśliwi, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że w kraju jest 2240 techników – nie kryje zadowolenia dyrektor Bonecka. - Do czasu opublikowania kolejnego rankingu będziemy mogli szczycić się brązową tarczą, a jednocześnie starać się utrzymać zdobytą lokatę. Taki wynik to oczywiście dowód na wysoki poziom szkoły, świetną pracę uczniów i nauczycieli. Dlatego wszystkim młodym ludziom polecam naukę w Iwaszkiewiczu – dodaje Hanna Bonecka.  

Gwoli ścisłości, zwycięzcą rankingu „Perspektyw” w kategorii LO zostało warszawskie XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica. Najlepszym technikum uznano z kolei Technikum Zawodowe nr 7 w Nowym Sączu.

Maciej Frankowski

A A A
23.01.2015
godz.11:36
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość