przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239441 odwiedzin
Pracownicy DPS piszą oświadczenie

W piątek 17 października wpłynęło do redakcji pismo podpisane przez …. pracowników Domu Pomocy Społecznej. Za pośrednictwem mediów chcą się oni ustosunkować do wypowiedzi wicestarosty Janusza Ciury. Zwróciliśmy się także o komentarz do adresata listu. Poniżej zamieszczamy obie wypowiedzi.

Oświadczenie pracowników DPS w Młodzieszynie

My, pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, chcielibyśmy odnieść się do publicznej wypowiedzi pana wicestarosty Janusza Ciura w radiu „Sochaczew”, że nieetyczne jest nasze postępowanie w stosunku do osób starszych, które wypowiadają się, żeby ujawnić prawdę. Ich wypowiedzi są dobrowolne, nikt ich do niczego nie zmuszał.

Czy „etyczne” było okradanie starszych schorowanych ludzi i pracowników przez wiele lat? Wykorzystywanie zaplecza, środków finansowych i pracowników DPS do organizowania spotkań przedwyborczych emerytów i rencistów z całego powiatu celem pozyskana ich głosów? Co się za tym kryje, że wicestarosta Janusz Ciura tak usilnie broni byłego kierownictwa, które doprowadziło do złodziejskiej afery w DPS? Z naszej strony nie ma walki politycznej, to jest Pana walka polityczna i Pana Porozumienia, żeby zatuszować sprawę i za wszelką cenę wygrać wybory.

Gdzie w tym wszystkim są mieszkańcy i pracownicy, którzy walczą tylko o ujawnienie prawdy? Dlaczego Pan, Panie wicestarosto Januszu Ciura od dnia zatrzymań tj. od 21 stycznia br. nie pojawił się  w naszej placówce, aby porozmawiać z mieszkańcami i zapewnić ich, że Dom będzie dalej funkcjonował, a Oni będą mieli zapewnione miejsce pobytu, a nie tylko będą „najedzeni i czysto ubrani”. Dlaczego Pan, Panie Januszu Ciura, jako osoba nadzorująca naszą placówkę nie przyjechał do nas, nie porozmawiał z nami, nie wysłuchał, co my w tej sprawie wiemy i mamy do powiedzenia? Dlaczego Pan, Panie Januszu Ciura nie zapewnił nas, że nie stracimy miejsc pracy, tylko wręcz przeciwnie, zastraszał Pan i dążył do zwolnienia nas z pracy.

Zasłania się Pan tym, że w DPS miały miejsce kontrole, które stwierdzały, że placówka jest wzorcową. Otóż nie było kontroli z prawdziwego zdarzenia, która mogłaby ujawnić nieprawidłowości. Typowe kontrole finansowe były w 2007 r. z rozliczeniem 2006 r., następnie audyt w lipcu 2013 r. prowadzony przez Kancelarię Obsługi Finansowej z Ciechanowa, która zajmowała się tylko gospodarką depozytami, systemem opłat za pobyt oraz regulaminem organizacyjnym i regulaminem wynagradzania, gdzie były niezgodności co do dodatku specjalnego w wysokości 80% i stanowisk pracy. Wszystkie dokumenty były wysyłane pocztą, nikogo z Kancelarii nie było. Kontrole z Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie dotyczyły mieszkańców i standardów Domu. Kierownictwo wprost narzucało, co każdy z pracowników ma powiedzieć i było obecne podczas kontroli. A kluczowe dokumenty dotyczące faktycznego stanu rzeczy były wręcz przed kontrolami chowane, jak np. segregatory z umowami-zlecenia na pobyt „czasowy” osób, które nielegalnie przebywały w placówce, gdyż nie miały decyzji kierujących z MOPS i PCPR.

W ostatnich latach tj. 2010-2013 co najmniej 3 pracowników zgłaszało Panu, Panie Januszu Ciura nieprawidłowości. Byliśmy zastraszani przez wiele lat i nadal jesteśmy.

Apelujemy do Pana, Pani wicestarosto Januszu Ciura o odrobinę człowieczeństwa. Nasza prawda nie jest „wyssana z palca” i będziemy walczyć o ujawnienie faktów.

Pracownicy DPS w Młodzieszynie

Odpowiedź wicestarosty Janusza Ciury

Zarząd Powiatu zwolnił byłą dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie w trybie dyscyplinarnym. Zatem nie może być tu mowy o jakimkolwiek szczególnym traktowaniu byłej dyrektor. Od tego czasu wprowadzono daleko idące zmiany w sposobie zarządzania placówką, w tym zmieniono regulamin organizacyjny oraz statut jednostki. Poza tym dokonano również zmian personalnych.

Nie jest prawdą, że nie odwiedzałem placówki w tym okresie. Placówka była przeze mnie odwiedzana w towarzystwie Komisji Zdrowia Rady Powiatu. Rozmawiałem również z mieszkańcami i personelem. W związku ze szkalującymi moją osobę i nieprawdziwymi twierdzeniami niektórych pracowników uznałem, iż indywidualne wizyty w DPS bez świadków mogą zostać przez te osoby kłamliwe przedstawione jako próby wywierania na nie nacisków. Zwracam uwagę, że pracownicy występujący w programie „Sprawa dla reportera” są związani politycznie z poprzednim wicestarostą Piotrem Osieckim, również odpowiedzialnym za nadzór nad opieką społeczną w okresie objętym śledztwem prokuratorskim, a także z jednym z liderów powiatowych struktur SLD.

Janusz Ciura, wicestarosta sochaczewski

A A A
24.10.2014
godz.15:54
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt