przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239475 odwiedzin
138 mieszkańców będzie walczyć o mandaty radnych

7 października w sochaczewskim ratuszu zakończono przyjmowanie zgłoszeń od komitetów wyborczych, które chcą wziąć udział w wyborach samorządowych zaplanowanych na 16 listopada. Obyło się bez niespodzianek.

 

Jak poinformowała nas przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Iwona Elair, zgłosiło się siedem komitetów. Wszystkie z nich są już znane na lokalnej scenie politycznej. Są to KWW Przyjazny Samorząd, KWW Porozumienie Ziemi Sochaczewskiej, KWW Sochaczewskie Forum Samorządowe, Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD „Lewica Razem”, KWW Porozumienie Obywatelskie Sochaczew, KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Pięć z nich: Sochaczewskie Forum Samorządowe, Przyjazny Samorząd, Porozumienie Ziemi Sochaczewskiej, Mazowiecka Wspólnota Samorządowa oraz Prawo i Sprawiedliwość zgłosiły po 21 kandydatów. Z list porozumienia Obywatelskiego Sochaczew kandydować będzie 20 osób. Najmniej liczną listę ma „Lewica Razem” - 13 kandydatów.

Przed kandydatami, a właściwie przed wyborcami, sporo zmian. Sochaczew został  podzielony na tyle okręgów, ile mandatów jest w naszej  radzie tj. 21. Każdy komitet wystawia maksymalnie po jednym kandydacie w każdym z okręgów. Grupa ta będzie walczyć o jeden mandat do rady.  Mandat trafi do tego, kto zdobędzie najwięcej głosów. Metodę tę określa się mianem „pierwszego na mecie”. Dzięki niej decydujące znaczenie ma mieć osoba, na którą głosujemy, a nie komitet z którego się wywodzi. Do tej pory decydujący był wynik ugrupowania, a nie człowieka. Ważne było więc to, by startować z tzw. „dobrej listy”. Jeżeli komitet był popularny, na liście znajdowało się kilka mocnych nazwisk, zwiększało to szanse na sukces mniej popularnych kandydatów. Dlaczego? Ilość głosów zdobytych przez cały komitet przeliczało się na liczbę przypadających mu mandatów. W ten sposób często dochodziło do sytuacji, że pierwsze osoby trafiające do rady faktycznie mogły poszczycić się poparciem wyborców. Kolejny kandydat z komitetu często już nie. Jednocześnie, jeżeli inny komitet zanotował gorszy wynik, mandatu mogła nie otrzymać osoba, na którą zagłosowało naprawdę wielu ludzi.

Przyjęta metoda podziału mandatów wydaje się nie dość że bardziej przejrzysta,  to ma ona szanse w bardziej miarodajny sposób odzwierciedlać preferencje wyborców. Jak każdy sposób, nie jest on jednak pozbawiony wad. Pojawiają się głosy, że zasada „pierwszego na miecie” może faworyzować osoby tak naprawdę o niesprawdzonej wiarygodności, a potrafiące sprawnie prowadzić kampanię. Ponieważ liczyć będzie się nazwisko, np. ci, których będzie na to stać, mogą wygrać dzięki reklamowej ofensywie.

Zanim będziemy wybierać władze Sochaczewa każda zainteresowana wyborami osoba po pierwsze powinna zajrzeć do zakładki BIP na portalu sochaczew.pl.

- Po wejściu na BIP wystarczy kliknąć na znajdujący się po prawej stronie baner „wybory samorządowe 2014”. Znaleźć można tam wszystkie niezbędne na 16 listopada informacje, w tym przede wszystkim obwieszczenie burmistrza o nowych obwodach głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych - powiedział nam sekretarz miasta Andrzej Wierzbicki.  - Do odwiedzenia portalu szczególnie zachęcam wszystkich tych, którzy, ze względu na stan zdrowia, rozważają korespondencyjne oddanie głosu. Prawo takie mają osoby niepełnosprawne. Zamiar głosowania korespondencyjnego do ratusza należy zgłosić do 27 października.  Wyborcy niepełnosprawni i ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat mogą również skorzystać z formy glosowania przez pełnomocnika. Czas na składanie wniosku o sporządzenie odpowiedniego pełnomocnictwa mają oni do 7 listopada.

Wcześniej ważną datą w kalendarzu wyborczym będzie 17 października. Wtedy to po pierwsze upływa termin zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych (termin ich powołania to 26.10.2014), a przede wszystkim kandydatów na burmistrza miasta. Do tej pory zamiar ubiegania się o tę funkcję wyrazili: obecny burmistrz Piotr Osiecki, Przemysław Gaik, Tomasz Połeć, Urszula Pawlak i Bogumił Czubacki. Kampania wyborcza zakończy się 14 listopada o północy. Przy urnach spotkamy się niecałe dwa dni później.

Agnieszka Poryszewska

A A A
17.10.2014
godz.10:08

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt