85384 odwiedzin
 
 

Konkurs Młodych Dziennikarzy

A A A

Najdłuższą, bo trwającą od 1996 r. historię posiada Konkurs Młodych Dziennikarzy, mający na celu popularyzację dziennikarstwa w szkołach. 

Pomysłodawczyniami konkursu były dwie dziennikarki „Ziemi Sochaczewskiej" – nie pracująca już Ewa Safulak oraz Jolanta Śmielak – Sosnowska. W pierwszych latach istnienia konkursu polegał on na pisaniu przez uczniów materiałów dziennikarskich dotyczących ważnych problemów miasta i tzw. małej ojczyzny. Spośród nadesłanych prac jury wybierało najlepsze, a jedną z nagród była publikacja na łamach tygodnika. W tym czasie w szkołach zaczęły ukazywać się pierwsze gazetki redagowane przez uczniów i nauczycieli. Organizatorki konkursu uznały, że to właśnie szkolne pisemka powinny stać się przedmiotem intensywnych działań redakcji, dlatego na 5-lecie konkursu zmieniono jego formułę, nie zmieniając jednak nazwy. Od tego czasu, co roku w marcu ogłaszamy kolejną edycję Konkursu Młodych Dziennikarzy, który stał się przeglądem gazetek szkolnych z terenu całego powiatu. Rozstrzygnięcie KMD odbywa się pod koniec maja lub na początku czerwca. Bardzo często finałowi konkursu towarzyszą warsztaty dziennikarskie bądź spotkania z przedstawicielami mediów. 

Wyjątkowy charakter miał 10. jubileuszowy Konkurs Młodych Dziennikarzy przeprowadzony w 2005 r. Oprócz przeglądu szkolnych pisemek, odbył się cykl warsztatów dziennikarskich oraz spotkań roboczych z przedstawicielami różnych mediów. Swoją wiedzą dzielili się z twórcami szkolnych pism oraz ich nauczycielami dziennikarze radiowi, telewizyjni i prasowi. Spotkania, w których za każdym razem brało udział ok. 100 uczestników, organizowane były w różnych sochaczewskich szkołach, dzięki czemu aktywnie włączały się one w przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów. W finałowym spotkaniu, będącym jednocześnie galą 10. Konkursu Młodych Dziennikarzy, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu ( jednocześnie fundatorzy nagród dla zwycięskich gazetek), blisko 200 członków szkolnych redakcji oraz gość specjalny – Agnieszka Rosłoniak, dziennikarka programu I TVP pochodząca z Sochaczewa, która w niezwykle barwny sposób opowiadała młodym ludziom o pracy w telewizji, o zdobywaniu wykształcenia i doświadczenia zawodowego. W 2006 r. gościem specjalnym XI Finału KMD był Marek Przybylik, dziennikarz i komentator wydarzeń politycznych w popularnym programie „Szkło kontaktowe” w TVN24. W 2007r. odwiedzili Sochaczew Janina Paradowska - legenda dziennikarstwa prasowego oraz Michał Olszański, związany z radiową „trójką” i II programem TVP. 

 
najnowsze informacje
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje z portalu.wypisz się    zapisz się >>
kalendarz wydarzeń
kwiecień 2017
pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
najnowsze zdjęcia
 
 
kontakt
Zachęcamy Rodziców do wyrażania opinii na temat szkoły, składania wniosków oraz zadawania pytań.

imię i nazwisko
adres e-mail
miejsce na opinię, wniosek, pytanie