przejdź do Sochaczew.pl
165840 odwiedzin
Dajmy się ponieść Sochaczewskiemu Budżetowi Obywatelskiemu

Budowa parku linowego, ścieżki rowerowej biegnącej od ulicy Warszawskiej do marketu Carrefour, uruchomienie Miejskiego Studia Nagrań i wypożyczalni rowerów – to pierwsze cztery wnioski zgłoszone do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

 Swoje pomysły na podział 1,1 mln zł przelało na papier stowarzyszenie „Sochaczew – Daj Się Ponieść”. Trzeba się pospieszyć. Czas na składanie kolejnych propozycji mamy tylko do 27 czerwca.

 

Pasaż, skwery i rowery

To pierwsze, ale z pewnością nie jedyne propozycje, z jakimi przyjdzie się zmierzyć najpierw Zespołowi Opiniującemu, a potem sochaczewianom biorącym udział w otwartym głosowaniu. Kilka dni temu w Gimnazjum nr 2 odbyły się konsultacje społeczne na temat II edycji SBO, przygotowane przez  Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Miasta Sochaczew. Wzięli w nich udział reprezentanci stowarzyszeń, ratusza, mediów. Podczas spotkania można się było dowiedzieć, że z puli pieniędzy SBO stowarzyszenia chcą np. regulować brzeg Bzury, w pobliżu zamku zbudować plażę miejską, pasaż spacerowy między przystanią a starym mostem, zamontować tam kamery monitoringu i pływający pomost. Jedni chcą rewitalizacji istniejących parków miejskich, inni stawiają na budowę miejsc do wypoczynku, rekreacji w dzielnicach Trojanów i Rozlazłów. Ciekawy wydaje się też elektroniczny system informowania o wolnych miejscach postojowych przed wjazdem na pl. Armii Ludowej. Być może wróci sprawa budowy ścieżki rowerowej do Chodakowa.

Są też pomysły z dziedziny szeroko rozumianej kultury, jak choćby wydzielenie pieniędzy na organizację Festiwalu Sztuki Niezależnej, uruchomienie sali prób dla lokalnych zespołów, muzyków, artystów niezależnych. W tej kategorii mieści się także dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych na organizację wydarzeń kulturalnych oraz zakup ogólnodostępnego nagłośnienia, z którego mogłyby korzystać stowarzyszenia, UKS-y, muzycy.

 

Niech o nas usłyszą

Jak powiedział nam Daniel Janiak, prezes stowarzyszenia „Sochaczew – Daj Się Ponieść”, wstępnie koszt budowy parku linowego oszacowano na 500 tys. zł. Znacznie mniej trzeba by wydać na studio nagrań, w którym lokalne zespoły, raperzy, wokaliści mogliby rejestrować swoją twórczość.

- Wynajęcie profesjonalnego studia kosztuje krocie, dla wielu początkujących artystów to bariera nie do pokonania. Miejskie studio pozwoliłoby wybić się utalentowanym twórcom, przygotować dobrej jakości demo – przekonuje Daniel Janiak.

Po wakacjach członkowie i sympatycy stowarzyszenia zabiorą się za promocję projektów wśród przyjaciół, na facebooku, w swych lokalnych środowiskach. Liczył się będzie przecież każdy głos.

 

Wygrało osiem projektów

W pierwszej edycji SBO pod głosowanie poddano 20 projektów. W październikowym głosowaniu wzięło udział aż 8.387 osób, a to oznacza, że frekwencja była bardzo wysoka i sięgnęła 26,5%. Głosowano na dwa sposoby – na papierowych ankietach w dziewiętnastu punktach na terenie miasta (6.149 ankiet) oraz przez Internet (2.248). Każdy mógł poprzeć od 1 do 5 projektów. Tak samo będzie w II edycji SBO, a jedna zasadnicza zmiana to zwiększenie puli pieniędzy do podziału. W ub. roku był to 1 mln zł, w tym o 100 tys. więcej.

- Druga edycja z pewnością będzie jeszcze ciekawsza. Spodziewam się jeszcze większej aktywności wnioskodawców. Po pierwsze wszyscy zrozumieli, że to są naprawdę realne pieniądze, prawdziwe projekty i duża szansa na realizację. Można skutecznie powalczyć o swój pomysł, bo ratusz gra fair i jeśli projekt zyska dostateczne poparcie w otwartym głosowaniu, jest realizowany – mówi burmistrz Piotr Osiecki. 

Dodaje jednocześnie, że z 20 projektów z pierwszej edycji SBO - choć wygrały tylko trzy - w całości lub części realizowanych jest aż osiem. Rozpoczyna się budowa parkingu przy stacji PKP, obiekty rekreacyjne (boisko i siłowania) powstają przy Szkole Podstawowej nr 2, na Malesinie i przy Gimnazjum nr 2 powstała siłownia na wolnym powietrzu, kilka dni temu przy Fabrycznej oddano do użytku plac zabaw.

- Parking przy stacji PKP to pomysł, nad którym ratusz pracuje od dłuższego czasu, potem zgłosiło go jedno ze stowarzyszeń. W wielu innych przypadkach czerpiemy jednak z pomysłów mieszkańców, chętnie sięgamy po ich propozycje, bo to jeden z elementów budowania społeczeństwa obywatelskiego. Symboliczne jest to, że w wyborach do Europarlamentu wzięło udział 21proc. sochaczewian, a w I edycję SBO czynnie zaangażowało się ponad 26proc. uprawnionych do głosowania. Wynik świadczy o sukcesie tego projektu – dodaje z kolei z-ca burmistrza i szef Zespołu Opiniującego SBO Marek Fergiński.

 

Najważniejsze daty w II edycji

• od 5 maja do 27 czerwca  - składanie przez mieszkańców propozycji projektów do budżetu na rok 2015. Wniosek może złożyć każdy – osoba prywatna, wspólnota, spółdzielnia, stowarzyszenie, klub sportowy itd. Formularz wniosku dostępny jest Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (1 maja 16, parter), w Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach oraz na pływalni ORKA. Można go także pobrać za strony www.sochaczew.pl, wypełnić, podpisać i skan przesłać na adres: budzet2014@sochaczew.pl

• od 1 lipca do 3 września - weryfikacja propozycji mieszkańców i ustalenie przez Zespół Opiniujący ostatecznej listy projektów do głosowania

• od 29 września do 15 października - głosowanie nad propozycjami

• do 30 października - ogłoszenie wyników konsultacji

• do 15 listopada - wpisanie zwycięskich przedsięwzięć do projektu budżetu miasta na rok 2015

 

Wniosek do Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego może napisać każdy. Należy tylko pamiętać, by zgłaszany projekt spełniał kilka warunków:

• mieścił się w kompetencjach samorządu miasta, nie wkraczał w zadania powiatu czy marszałka Mazowsza

• zadanie ma być realizowane na miejskiej działce lub w miejskim obiekcie

• pomysł uda się zrealizować w jednym roku

• koszt realizacji projektu nie przekroczy 1,1 mln zł.

 

Po więcej informacji z terenu miasta i powiatu zapraszamy na naszą stronę ziemia-sochaczewska.pl 

A A A
12.06.2014
godz.18:33
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość