przejdź do Sochaczew.pl
176817 odwiedzin
Jak się o nas oprzesz, to nie zginiesz, czyli jak działa sochaczewska PO

Reportaż Przemysława Wenerskiego „Legitymacja, czyli przepustka” wyemitowany na antenie TVN 24 w programie „Czarno na Białym”, to nowy, lokalny hit Internetu. Pokazuje on mechanizm działania sochaczewskiej młodzieżówki Platformy Obywatelskiej.

Reportaż wyemitowano 5 września w programie „Czarno na Białym”. Autor odwiedził Warszawę i bastion Polskiego Stronnictwa Ludowego - Hrubieszów, ale to właśnie Sochaczew ma w nim naprawdę mocne wejście. Przemysław Wenerski postanowił sprawdzić, dlaczego tak naprawdę ludzie wstępują do partii politycznych. Wnioski z naszego miasta określa jako „zaskakująco szczere”.

Scenariusz jest prosty: młody człowiek  chce zapisać się do młodzieżówki PO. Zanim jednak zostanie członkiem stowarzyszenia Młodych Demokratów, pyta: co z tego będzie miał? Okazuje się, że przychodząc na takie spotkanie nawet wprost „z ulicy” zyskać można wiele.

W przygotowanej przez program „Czarno na białym” prowokacji dziennikarskiej, student spotkał się z członkami sochaczewskiego koła. Rozmowa odbywała się przed budynkiem Starostwa Powiatowego i rejestrowana była ukrytą kamerą. Z rozmowy wynika, że to właśnie ta instytucja miała być miejscem odbywania stażu lub zatrudnienia.

- Chcesz od razu pracę, czy staż - pytał jeden z młodych demokratów, który przedstawia się jako przyszły kandydat na europosła ze znajomościami w PO na szczeblu wojewódzkim. - Jeżeli będzie problem, jest staż europejski za 988 zł miesięcznie. Tysiąc złotych zawsze masz. (…) Jest u nas przecież wydział promocji, który zajmuje się redakcją, gazetami i innymi pierdołami. Aczkolwiek tam bym cię nie pchał ze względu na to, że tam się naprawdę pracuje. A jednak na stażu jest się po to, żeby odpocząć.

Członkowie młodzieżówki reklamują swoje możliwości w zupełnie nieskrępowany sposób.

 - My tu działamy solidnie. Przede wszystkim mamy szereg dobrych znajomości. To się przydaje w lokalnym rynku, jak i poza lokalnym rynkiem. Mamy tam w zasadzie wszędzie jakieś wtyki. Jak się na nas oprzesz, to nie zginiesz - kończą optymistycznie.

Po emisji programu udało nam się skontaktować z szefem sochaczewskiego koła Młodych Demokratów Kamilem Białasem. Nie zaprzeczał, że takie spotkanie miało miejsce. Był urażony reportażem bo, jak nam powiedział, wypowiedzi zostały zmontowane w niekorzystny dla członków młodzieżówki sposób. Uważa, że padli ofiarą dziennikarskiej manipulacji. Nie potrafił jednak odpowiedzieć, kiedy i czy w ogóle w związku z tym podejmą względem TVN 24 kroki prawne. Poprosiliśmy również o udostępnienie naszej redakcji danych dotyczących liczebności koła Młodych Demokratów oraz ilości osób wywodzących się z jego szeregów, które odbywały lub odbywają staże w Starostwie Powiatowym i podległych mu jednostkach, a także podpisały z powyższymi instytucjami  umowy o pracę, umowy o dzieło bądź zlecenia. Do sprawy wrócimy.

Cały reportaż Przemysława Wenerskiego obejrzeć można pod linkiem:

http://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/legitymacja-czyli-przepustka,352514.html

Agnieszka Poryszewska 

A A A
09.09.2013
godz.15:35
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość