przejdź do Sochaczew.pl
176817 odwiedzin
Nie ma pieniędzy na chodnik

Kiedy w końcu doczekamy się budowy chodnika przy ul. Żyrardowskiej? - pyta w imieniu mieszkańców w nadesłanym do redakcji liście Bernard Klimczak. Zaczęliśmy drążyć temat i okazało się,  że inwestycja padła ofiarą kryzysu.

Już dwa lata temu pisaliśmy, że najpóźniej wiosną 2012 r. rozpocznie się inwestycja polegająca na budowie chodnika na odcinku od skrzyżowania z ul. Gwardyjską aż do ronda przy obwodnicy Sochaczewa. Miała być ona prowadzona wspólnie przez miasto oraz zarządcę drogi czyli Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Na mocy zawartego porozumienia, ten ostatni zapewnić miał większość materiałów. Po stronie naszego samorządu pozostawała robocizna.

Z uwagi na bezpieczeństwo pieszych, chodnik oddzielony miał być od jezdni pasem zieleni. Oprócz tego planowano wybudować odwodnienia. Chodnik, na który mieszkańcy czekają od dziesięcioleci, stanowić miał prawdziwe wybawienie dla mieszkańców ul. Żyrardowskiej. Zimą pobocza drogi były zasypane śniegiem, co praktycznie uniemożliwiało przejście. Przy większych opadach deszczu po obu stronach ulicy powstawało grzęzawisko.

- Te 300 merów jest dla nas bardzo istotne.  Mija już kolejna wiosna, a chodnika nadal brak. Czy w ogóle ktokolwiek wie, w którym roku może ruszyć budowa? - pyta Bernard Klimczak.

Teoretycznie zadanie to zostało zaplanowane w budżecie MZDW na rok 2012. Niestety nie udało się wtedy zakończyć procesu dokumentacyjnego, w tym uzyskać od starosty pozwolenia na budowę.

- Miasto przygotowywało dokumentację na przebudowę chodnika. Nie jest tajemnicą, że województwo znajduje się w kiepskiej sytuacji finansowej. Burmistrz stale monitoruje sprawę, natomiast władze województwa nie potrafią wskazać terminu rozpoczęcia prac - powiedziała nam naczelnik wydziału inwestycji i modernizacji UM Urszula Cielniak.

Potwierdza to rzecznik prasowy MZDW Monika Burdon.

- Zarząd nie mógł przesunąć środków na rok 2013. W związku z trudną sytuacją finansową województwa, w budżecie na ten  rok nie zostały zarezerwowane środki na budowę chodników w ramach porozumień z lokalnymi samorządami. Dziś trudno jednoznacznie określić, czy takowe środki zostaną zabezpieczone w budżecie województwa na przyszły rok – mówi Monika Burdon.

Jak widać, wiadomości, które mamy do przekazania naszym czytelnikom, są, delikatnie mówiąc, mało optymistyczne. Tym bardziej, że o przedsięwzięciu przy ul. Żyrardowskiej mówiło się już jak o czyś pewnym. Będziemy śledzić ten temat.

Agnieszka Poryszewska 

A A A
30.07.2013
godz.08:30
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość