przejdź do Sochaczew.pl
146518 odwiedzin
Wieczór z „Mistrzem i Uczennicą”

 

Za nami niezwykłe wydarzenie artystyczne. Dzięki współpracy Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Kultury i redakcji „Ziemi Sochaczewskiej” odbyła się impreza pod hasłem „Mistrz i Uczennica”.

 

W sobotę 27 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Boryszewie  miała miejsce impreza będąca połączeniem poezji, muzyki i malarstwa. Wszystko odbyło się w kontekście międzypokoleniowym. Poznaliśmy twórczość pochodzącego ze Śląska Marka Cieśli i jego siostrzenicy, sochaczewianki Moniki Kosowiec-Placek.

Wydarzenie rozpoczęła część „poetycka”. Wysłuchać można było utworów pochodzących z tomików poezji Marka Cieśli oraz wierszy autorstwa Moniki Kosowiec-Placek powstałych w  ostatnich latach. Następnie rozpoczął się główny punkt programu. Tytułowy „mistrz” to nie tylko plastyk, poeta, człowiek teatru i nauczyciel, ale także multiinstrumentalista i pomysłodawca wielu imprez. Jako jedyny w kraju dokonał przekładu wszystkich piosenek „The Beatles” na język polski. Jest on wielkim fanem grupy oraz organizatorem ogólnopolskiego przeglądu twórczości Beatlesów. Naturalnym stało się więc, że jednym z elementów sobotniego wydarzenia będzie koncert, na który złożą się utwory zespołu  w polskiej wersji. Standardy jak „Hey Jude” czy „Let it be” porwały publiczność. Nie obyło się przy tym bez bisów.

Potem przyszedł czas na wernisaż, który został podzielony na dwie części. W holu na parterze MOK prezentowano prace obydwojga artystów pochodzące z różnych okresów twórczości. Na piętrze ośrodka, w oddzielnej salce wystawowej, zobaczyć można było obrazy Cieśli z cyklu „Sacrum Profanum”. Ekspozycja z pewnością zasługuje na szczególną uwagę. Pełna religijnej symboliki seria prac, pokazuje zupełnie inne niż dotychczas prezentowane na sochaczewskich wystawach, podejście do duchowości. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających przez najbliższy miesiąc.

„Mistrza i Uczennicę” zakończyła niespodzianka dla gości. Wśród zebranych rozlosowano obraz namalowany wspólnie przez Monikę Kosowiec-Placek i Marka Cieślę. Jako ciekawostkę dodać można, że stał się on prezentem dla pary, która kilka dni wcześniej obchodziła rocznicę ślubu.

Agnieszka Poryszewska

A A A
08.05.2013
godz.11:26
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość