przejdź do Sochaczew.pl
146522 odwiedzin
Biblioteka na miarę XXI wieku

Na początku tego roku pisaliśmy o zmianach w Miejskiej Bibliotece Publicznej polegających na wprowadzaniu od stycznia elektronicznych kart, będących kolejnym etapem komputeryzacji bibliotecznych zbiorów.

Przypomnijmy, że nowe karty są o wiele trwalsze od tradycyjnych i za pomocą jednej docelowo będzie można korzystać ze wszystkich sochaczewskich placówek.  Na razie zostały wprowadzone w  bibliotece  przy ul. 1 Maja oraz w tzw. „łączniku” przy ul. Żeromskiego. W niedługim czasie  te same karty będą obowiązywały w  kolejnych filiach: w Chodakowie, Boryszewie i Rozlazłowie.  Dziś, po kilku miesiącach, pytamy dyrektora MBP, czy ten elektroniczny system się sprawdził.

Komputeryzacja jest OK

- Jak najbardziej. Jedna karta czytelnicza będzie funkcjonować we wszystkich placówkach na terenie  miasta. Czytelnicy są zadowoleni z nowych możliwości, a my jesteśmy mile zaskoczeni, że bardzo często korzystają z formy rezerwacji  książek przez Internet - mówi Barbara Bronicz.  -  Do tej pory nawet nie przypuszczałam, że tak wiele osób przegląda nasze strony internetowe. Cały czas mamy w bibliotece stos odłożonych, zamówionych pozycji z karteczkami dla kogo są one przeznaczone. Zaznaczam, że rezerwacja przez Internet  jest możliwa w placówkach objętych już elektronicznym systemem wypożyczeń. Gdy książka zostaje w ramach rezerwacji  odłożona, czytelnik zostaje powiadomiony o konieczności odbioru  zamówionej pozycji. Ma na to, zgodnie z regulaminem,  3 dni. Jeśli zamówiona  książka nie zostanie w terminie odebrana, może być wypożyczona kolejnej osobie z listy oczekujących. Czytelnik posiadający kartę ma  także możliwość kontroli swojego konta czytelniczego: historii wypożyczeń oraz terminów zwrotu poszczególnych pozycji  a także ewentualnie samodzielnie dokonać jednorazowej prolongaty (wydłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek).

Ale, jak dodaje, wszystko ma swoje plusy i minusy. Niektórzy, zwłaszcza osoby starsze, wypożyczają mniej pozycji, żeby zdążyć przeczytać i oddać je w terminie. Jak mówi pani dyrektor, komputerowe odliczanie terminu zwrotu i automatyczne naliczanie kar zdyscyplinowało czytelników.  - Korzystając z okazji, zwracam się z gorącą prośbą do użytkowników o terminowy zwrot książek, co zapobiegnie nieprzyjemnym sytuacjom związanym z naliczaniem kar. Zwykle są one raczej symboliczne, najczęściej oscylują w okolicach złotówki. W przypadku dłuższych  okresów przetrzymania wypożyczonych książek, należy się jednak liczyć z wyższymi opłatami. Dodatkowo, przetrzymywane książki, które zostały wypożyczone jeszcze w tradycyjnej formie  zapisu kartkowego, nie mogą funkcjonować w elektronicznym systemie rezerwacji. Stąd mój apel o ich jak najszybszy zwrot. Zbiory biblioteczne to przecież nasze wspólne dobro,  z którego każdy powinien móc skorzystać. Wszystkich czytelników zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami elektronicznego udostępniania  zbiorów zawartymi  w Regulaminie  Korzystania  z Materiałów i Usług MBP w Sochaczewie, dostępnym na stronie internetowej biblioteki i  wszystkich placówkach.

Są pieniądze na wyposażenie

Wiadomo, że otwarcie w odrestaurowanych kramnicach Centrum Bibliotecznego wymaga nowego wyposażenia. Na ten cel pieniądze przeznaczył burmistrz miasta a także biblioteka uzyskała dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Co prawda kwota dotacji jest niższa niż ta o którą wnioskowaliśmy, ale i tak jesteśmy zadowoleni - mówi pani dyrektor. - Zwłaszcza, że znaleźliśmy się w gronie znaczących instytucji kultury. To była naprawdę wysoka półka. Wniosków było ponad 300, z tego 130 zostało rozpatrzonych pozytywnie, a my znaleźliśmy się na 30 pozycji. Wniosek uzyskał bardzo pozytywną ocenę, najlepszy otrzymał 92 punkty, a nasz 83. Najbardziej potrzebne są oczywiście nowe regały na książki,  wyposażenie wypożyczalni dla dzieci i  dorosłych, czytelni multimedialnej i sali konferencyjnej.

Kiedy przeprowadzka

Pani dyrektor nie może już doczekać się na nowe przestronne wnętrza o jednolitej kolorystyce, nowoczesne regały i przede wszystkim większą przestrzeń. Przypomnijmy, że do tej pory w tzw. „łączniku” przy Żeromskiego i bibliotece przy ul. 1 Maja było razem 366 mkw. W nowym Centrum Bibliotecznym będzie aż 800 mkw. powierzchni i jeszcze do dyspozycji wspomniana sala konferencyjna.

Pełen tekst w najnowszej "Ziemi".

Małgorzata Pałuba

A A A
06.05.2013
godz.08:22
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość