przejdź do Sochaczew.pl
176817 odwiedzin
Każdy sobie śmieci skrobie

Wspólny front śmieciowy Sochaczewa z gminami naszego powiatu niestety nie doszedł do skutku. Przeważyły lokalne specyfiki i potrzeby poszczególnych gmin.

Jak twierdzą uczestnicy ostatniego spotkania, jako pierwsza ze związku międzygminnego wycofała się gmina Sochaczew, która była jego liderem. Dlaczego? Wójt Mirosław Orliński twierdzi, że były zbyt duże rozbieżności w potrzebach i oczekiwaniach poszczególnych gmin, w tym i gminy Sochaczew, których pogodzić się nie udało.

Gminy lansowały różne parametry odbioru śmieci, na przykład jeśli chodzi o częstotliwość. Nowa Sucha chciała raz na cztery tygodnie, tak jak jest tu obecnie. Wójt Mońka argumentuje, że w mieście, podjeżdżająca pod blokowisko śmieciarka jest wypełniona przy dwóch śmietnikach, natomiast na wsi musi pokonać kilkanaście kilometrów i jeszcze nie jest pełna. To zwyczajnie zwiększa koszty przez zużyte paliwo i czas pracy obsługujących osób. Ponadto w tej gminie większość mieszańców zadeklarowała, iż odpady miękkie będzie kompostować, a więc śmieci będzie mniej.

 - No cóż, wyszło jak wyszło - mówi wójt Maciej Mońka. - Trzeba uszanować zdanie innych i iść do przodu. Zwłaszcza, że już teraz na wspólny front jest za późno. Jeśli bowiem wartość zamówienia jest duża, to przetarg idzie tzw. trybem unijnym, trwającym minimum 60 dni. Natomiast jeżeli jest poniżej progu 135 tys. euro, wtedy okres potrzebny na zamówienie wynosi zaledwie 7 dni. Teraz mamy końcówkę kwietnia, więc za 60 dni będzie koniec czerwca. A jeśli ktoś się odwoła, wtedy moglibyśmy nie zdążyć.

Nowa Sucha planuje też podpisanie umowy z wyłonioną firmą śmieciową aż na dwa lata, bo, jak twierdzi wójt, powinno to obniżyć cenę. Firmie śmieciowej bardziej się będzie opłacało rozmieszczenie wielu pojemników na dłuższy okres niż na pół roku, jak deklarowali inni, twierdząc, że najpierw trzeba wypróbować kontrahenta.

W tej gminie, jak mówi wójt, wyłoniona firma będzie musiała sama zaopatrzyć odbiorców w pojemniki, których koszt wkalkulowany zostanie w cenę odbioru śmieci. Nie zmieni się też pierwotna koncepcja dwóch systemów, czyli 6 zł od osoby w rodzinie przy śmieciach segregowanych i 12 zł bez segregacji. W Nowej Suchej segregować się będzie w dwojaki sposób: jeden worek na szkło, drugi na plastiki, papier, kartony i puszki oraz pojemnik na śmieci zmieszane.

Jak dowiedzieliśmy się w innych gminach, zasady, na jakich wprowadzana będzie tam ustawa śmieciowa, nie różnią się w jakiś szczególny sposób.

Na przykład w Młodzieszynie, jak nam powiedział referent ds. ochrony środowiska Damian Bednarek, śmieci, podobnie jak w Nowej Suchej, odbierane będą raz w miesiącu. Z tym, że te segregowane co 4 tygodnie, zaś niesegregowane co miesiąc. Umowa z firmą śmieciową podpisana zostanie prawdopodobnie na dwa lata, a planowane stawki to 6 zł za segregowane i 12 zł za niesegregowane śmieci od osoby w rodzinie.

Podobnie ma być w gminie Teresin - umowa na dwa lata i odbiór odpadów zmieszanych co 4 tygodnie. Z tym, że tu, jak powiedziała nam Marzena Lucińska, odpady segregowane odbierane będą : szkło - raz na 3 tygodnie, plastik, papier i puszki - raz na cztery tygodnie. Przewiduje się też 60 litrów pojemnika na jedną osobę w rodzinie. A więc na dwie osoby 120 l, ale już na trzy pojemnik 240-litrowy.

Nieco inaczej jednak ma być w gminie Sochaczew, bo, jak nam powiedział zajmujący się ustawą śmieciową Paweł Rogala, zakłada się, że odbiór śmieci odbywać się będzie dwa razy w miesiącu, a umowa z firmą podpisana zostanie,  nie, jak gdzie indziej, na dwa lata, ale na rok. Ponadto popiół wywożony będzie razem z odpadami zmieszanymi dwa razy w miesiącu, co też różni tę gminę od innych koncepcji.

To tylko niektóre przykłady, ale i z nich widać, że różnice, które rozbiły wspólny śmieciowy front, poza gminą Sochaczew, są naprawdę niewielkie. Być może wspólne działanie nie leży w naszym charakterze. Wolimy, gdy każdy sobie rzepkę skrobie.

Małgorzata Pałuba

A A A
02.05.2013
godz.10:28
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość