przejdź do Sochaczew.pl
167545 odwiedzin
Niebezpieczne pustostany

 

Na terenie miasta znajduje się kilkanaście zdewastowanych budynków należących do osób prywatnych bądź ich spadkobierców. W wielu wypadkach zagrażają bezpieczeństwu.

Opuszczonymi domami interesują się tylko miejscowi pijaczkowie, bądź młodzież, która ma gdzie testować różnego typu używki. Pustostany mają powyrywane ze ścian kable elektryczne, rury wodno-kanalizacyjne, okna i drzwi. Często w takich opuszczonych budynkach wybuchają pożary. Przykładem niech będzie budynek przy ul. 15 Sierpnia, który podpalano już trzykrotnie i za każdym razem musiała interweniować straż pożarna.

Niedawno przyjęliśmy w redakcji skargę mieszkańca Chodakowa, który wracając późno z pracy został obrzucony butelkami ze stojącego przy ulicy Wyszogrodzkiej pustostanu. Nasz czytelnik twierdzi, że w połowie zawalony dom stał się siedzibą ludzi z marginesu. Potwierdzają to zrobione przez nas zdjęcia. Budynek został w środku kompletnie zdewastowany. Nikt się nim nie interesuje, a z uwagi na doraźnych bywalców, stanowi poważne zagrożenie.

Nadzór budowlany przewiduje, że z budynkiem tym może być problem z powodu braku właścicieli. 

(...)

Obecnie chyba najstarszą ruiną w centrum miasta jest niedokończony i opuszczony budynek przy ulicy Warszawskiej, o którym wielokrotnie pisaliśmy. W stosunku do zagrażającej bezpieczeństwu „posiadłości” z przełomu lat 70. i 80. już w 2003 r. działania podejmował nadzór budowlany. Obskurna rudera nadal jednak stoi. Waldemar Orliński przyznaje, że ten budynek to duży problem. Jego właściciel poszukiwany był w wielu miejscach, nawet w zakładzie karnym, w którym przebywał. W 2011 r. wydany został nakaz na częściową rozbiórkę domu, bo zagrażał przechodniom. W sądzie czeka sprawa o ustanowienie przedstawiciela dla osoby nieobecnej, a inspektor Orliński zapowiada postępowanie egzekucyjne. W sprawie nieruchomości przy ul. Warszawskiej nadzór budowlany zgromadził segregator dokumentów, ale nadal nie widać końca tej długiej historii. 

Więcej na ten temat przeczytać moga Państwo w kolejnym numerze. 

jw, sos

A A A
15.02.2013
godz.11:34
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość