przejdź do Sochaczew.pl
176436 odwiedzin
Młodzieszyńskie kapliczki

Przydrożne krzyże i różnorakie kapliczki rozsiane na terenie gminy Młodzieszyn doczekały się swoistej inwentaryzacji. Dokonał jej, w formie książkowej, nauczyciel miejscowego gimnazjum Marek Orzechowski.

„Trudno wyobrazić sobie małe ojczyzny bez tych frasobliwych Chrystusów na rozstajach dróg, błękitnych Madonn czy schowanych pośród krzewów dzikiej róży drewnianych krucyfiksów. Przez wieki przydrożne kapliczki i krzyże stały się świadkami ważnych wydarzeń, nie tylko o znaczeniu lokalnym, sławiły Boga Najwyższego i Matkę Boską, przypominały o osobistych dramatach lub były podziękowaniem za doznane cuda” – pisze we wstępie do swojej książki pt. „Kapliczki z Młodzieszyna” Marek Orzechowski.

Autor opisał i udokumentował fotograficznie 105 małych obiektów sakralnych, przemierzając w tym celu wsie gminy Młodzieszyn.  Rozmawiał z mieszkańcami, dopytywał o historię kapliczek, nazwiska ich fundatorów i okoliczności powstania. Jak wspomina, wszędzie spotykał się z ciepłym przyjęciem.

Niektóre obiekty mają ciekawą historię. Upamiętniają epidemię cholery, jaka nawiedziła te okolice w XIX w., inne wybudowano jako wotum po stracie bliskich, jeszcze inne są pamiątką po misjach św. Fundatorami byli często sami mieszkańcy, czasem strażacy, a nawet myśliwi. Wszystkie opisane krzyże i kapliczki zostały sfotografowane, dzięki czemu książka zyskała na atrakcyjności.

Autor jest z zawodu nauczycielem historii. Od 12 lat pracuje w Gimnazjum w Młodzieszynie, gdzie zainicjował powstanie gazetki szkolnej o charakterze historycznym pt. „Młodziesz”. Pismo oraz jego autorzy wielokrotnie nagradzani byli w Konkursie Młodych Dziennikarzy organizowanym przez naszą redakcję. Marek Orzechowski w 2010 roku opublikował książkę „Mokas”, będącą pierwszą monografią wsi w powiecie sochaczewskim. Jest także współpracownikiem portali bkwiatkowski.pl oraz bohaterowie1939.pl.

Jak sam mówi „Kapliczki z Młodzieszyna” powstały dzięki namowom oraz wsparciu pani wójt Joanny Szymańskiej, która zabiegała o powstanie książki. Pomocy udzieliło także Stowarzyszenie Przyjazne Dzieciom „Pinokio”.

Książkę wydano w 500 egzemplarzach. Można ją otrzymać w Urzędzie Gminy Młodzieszyn. Kilkoma bezpłatnymi egzemplarzami dla naszych Czytelników dysponuje także redakcja „ZS”. Pozostali zainteresowani mogą ją wypożyczyć w sochaczewskich bibliotekach.

Zachęcamy do lektury.

Jolanta Sosnowska

A A A
07.01.2013
godz.08:29
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość