przejdź do Sochaczew.pl
176817 odwiedzin
Staszica bez dofinansowania

Remont powiatowej ul. Staszica ma być najważniejszą tegoroczną inwestycją drogową w mieście i powiecie. Wniosek przygotowany przez Starostwo nie zakwalifikował się jednak do dofinansowania w ramach programu tzw. „schetynówek”. Burmistrz Osiecki nie wycofuje się z planów wsparcia powiatu w tej inwestycji.

 

31 grudnia opublikowano zatwierdzoną przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie.  Wniosek naszego powiatu  uplasował sie na 22 pozycji, uzyskując 31 pkt. Liderzy rankingu otrzymali ich około 35. Przyznanych dofinansowań byłoby więcej, gdyby nie zmiana zasad, która nastąpiła w trakcie naboru. Początkowo Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych finansował 30 proc. kosztów przedsięwzięcia. Potem, pod presją niektórych aplikujących samorządów, procent dofinansowania wzrósł do 50. Nie zmieniła się przy tym pula środków do rozdysponowania. W efekcie, pieniądze przyznano mniejszej liczbie wniosków.

 

Ambitny projekt

Po tym, jak w czerwcu władze miasta i powiatu, podpisały umowę o wspólnej realizacji inwestycji, prace ruszyły do przodu. Dzięki pieniądzom miasta (85 tys.) przygotowano projekt przebudowy, która ma kompletnie odmienić wizerunek tej zaniedbanej ulicy.

- Stan ulicy Staszica od pierwszego dnia mojego urzędowania w ratuszu spędzał mi sen z powiek. Bardzo się cieszę, że starostwo przyjęło naszą pomoc i ofertę wspólnej realizacji tego ważnego nie tylko dla Sochaczewa, ale i całego powiatu zadania – mówił wtedy burmistrz Piotr Osiecki.

Przebudowa ma być podzielona na dwa etapy. W 2013 roku wyremontowany powinien zostać odcinek od ul. Warszawskiej do Gimnazjum nr 2. Rok później modernizacja ma objąć fragment do al. 600-lecia. Łącznie to niemal 1,8 km nowej nawierzchni. I nie tylko. Na ul. Staszica powstać ma ścieżka rowerowa, zatoczki dla autobusów, miejsca parkingowe z prawdziwego zdarzenia, sieć kanalizacji deszczowej, odwodnienia, nowe chodniki, a także sieć energetyczna. Jak ustaliliśmy, w tej ostatniej sprawie ratusz poczynił już pierwsze ustalenia z PGE. 

(...)

Burmistrz Piotr Osiecki

 Z punktu widzenia miasta nic się nie zmieniło. Nadal chcemy przeprowadzić remont ul. Staszica. Mamy zabezpieczone pieniądze na ten cel. Liczę na to, że powiat, pomimo fiaska starań o dofinansowanie, podejmie wysiłek finansowy i razem wyremontujemy tę drogę. Przypomnę, że podobnie było z ostatnim etapem remontu ulicy Gawłowskiej. Wówczas powiat także nie otrzymał dofinansowania z programu „schetynówek”, a mimo to razem sfinansowaliśmy tę inwestycję. Teraz powinno być tak samo. Na kompleksowy remont ul. Staszica miasto jest gotowe wyłożyć aż  1.125.000 zł. Nawet jeżeli starostwu nie udało się pozyskać środków z budżetu państwa, dokładając drugie tyle, może wykonać remont jednej ze swoich  najważniejszych ulic. I będzie to remont za pół ceny. Tak okazja może się już nie powtórzyć. 

Wiecej w najnowszej "Ziemi".

Agnieszka Poryszewska

A A A
08.01.2013
godz.09:29
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość