przejdź do Sochaczew.pl
167545 odwiedzin
Jubileuszowy Koncert Laureatów

 

Po rozpoczynających XX Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu koncertach w wykonaniu członków międzynarodowego jury i trzech dniach przesłuchań uczniów szkół muzycznych, w ostatnią środę mogliśmy posłuchać tych najlepszych. W Państwowej Szkole Muzycznej I i II st.  im Fryderyka Chopina odbył się Koncert Laureatów.

W tym roku na scenie zaprezentowało się aż 30 muzyków wyróżnionych w czterech zakresach repertuarowych przez międzynarodowe jury w składzie: przewodniczący, zresztą u nas od lat,  prof. Jan Kadłubiski oraz członkowie: Andree Darras z Włoch, Dorian Leljak z Serbii, Murray McLachlan z Wielkiej Brytanii oraz Miceal O’Rourke z Irlandii.

Zanim jednak doszło do koncertu, wręczono laureatom nagrody ufundowane m.in. przez burmistrza miasta Piotra Osieckiego, które wręczał w jego imieniu wiceburmistrz Marek Fergiński. Przyznano też stypendia starosty powiatu sochaczewskiego i Powiatowej Izby Gospodarczej. To pierwsze, dla najlepszego uczestnika festiwalu będącego mieszkańcem naszego powiatu, otrzymał laureat trzeciego zakresu repertuarowego Aleksander Krawczyk. Natomiast PIG ufundowała stypendium dla Gabrieli Bieleckiej z PSM w Suwałkach. Na liście laureatów znalazło się dwoje młodych muzyków naszej szkoły. Wspomniany już wcześniej Aleksander Krawczyk i Oliwia Adamczyk są uczniami prof. Agnieszki Domańskiej.

Niewątpliwie rangę festiwalu podniosła też obecność słynnego pianisty, dziś profesora Janusza Olejniczaka, który również wręczał laureatom nagrody. Z kolei prof. Jan Kadłubiski, wieloletni przewodniczący jury przybliżył wszystkim ideę, jaka przyświeca organizatorom sochaczewskiego festiwalu.

 - Z publikacji wielu muzycznych międzynarodowych instytucji wynika, że stale rosnąca ilość konkursów muzycznych, w samej tylko Europie sięga dobrych kilku setek. Przy takiej ich objętości liczą się wyłącznie zdobywcy pierwszych nagród, i tylko tych najbardziej prestiżowych imprez - mówił. - Niestety wpływa to na rozwój frustracji, a nawet załamań psychicznych kandydatów odrzuconych , co jest wynikiem eliminacji większości kandydatów, by wyłonić bardzo nielicznych zwycięzców. My, niemal od początku istnienia tego festiwalu, wybraliśmy inną formułę, według której jury desygnuje, jak w tym roku, równorzędnie, około 30 najlepszych młodych artystów do występu w Koncercie Laureatów. Bo naszym zdaniem ma to być promocja wszystkich zdolnych i utalentowanych.

W związku z rocznicowym charakterem tegorocznego konkursu nie zabrakło wielu, okraszonych kwiatami i pamiątkowymi upominkami, podziękowań. Zwłaszcza wobec organizatorów, czyli Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. Składając kwiaty w towarzystwie Agaty Kalińskiej z referatu kultury, sportu i organizacji pozarządowych, wiceburmistrz Marek Fergiński powiedział m.in. : - Na szczęście końca świata dzisiaj nie było, więc będziemy mogli wszyscy czerpać radość z tego niecodziennego koncertu. Pragnę za te 20 lat pracy podziękować i pogratulować bardzo kreatywnym osobom, pani Joannie Niewiadomskiej-Kocik a także pani Halinie Pędziejewskiej, dyrektorom instytucji kultury, za organizację tego festiwalu. Jest on bardzo ważnym elementem promocji naszego miasta nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Dziękowano również za wsparcie władzom samorządowym miasta, powiatu, województwa i gmin a także wielu sponsorom. Przy tej okazji padło dużo ciepłych słów, aż wreszcie zabrzmiała muzyka. Muzyka nie tylko Fryderyka Chopina, bo i J.S. Bacha. Młodzi muzycy z bardzo wielu ośrodków - od Gdańska, po Wrocław, od Suwałk po Kościerzynę - zaprezentowali się bowiem w urozmaiconym repertuarze tych dwóch kompozytorów. Pokazali się znakomicie i nie dało się u nich wyczuć tremy, mimo że na widowni słuchali ich tacy wirtuozi, jak choćby członkowie międzynarodowego jury, a także, wspomniany już, Janusz Olejniczak.

To jeszcze nie koniec, bo laureaci festiwalu będą prezentować swe umiejętności również w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie i w Warszawskim  Towarzystwie Muzycznym. Ale także, po raz pierwszy, podczas koncertu w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Małgorzata Pałuba          

A A A
22.11.2012
godz.08:29
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość