przejdź do Sochaczew.pl
165840 odwiedzin
A w sercu nadal maj…

30 października zakończy się prowadzony w Dziennym Domu Pomocy Społecznej skierowany do seniorów projekt „A w sercu ciągle maj”. Mimo że w ubiegłym tygodniu formalnie podsumowano akcję, sochaczewscy seniorzy nadal żyją zgodnie z przyświecającym jej hasłem.

 

- Projekt realizowaliśmy od 15 maja przy współudziale Urzędu Miasta i Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „Z Sercem do Wszystkich” - mówi dyrektor DDPS Teresa Michałowska. - Objął  zarówno imprezy masowe, jak i spotkania w bardziej kameralnym gronie. Promowaliśmy zdrowy styl życia i wspólnie działaliśmy na rzecz poprawy jakości życia osób starszych. Chcemy pokazać, że nasi podopieczni  są aktywni, twórczy, mają coś do powiedzenia.

Akcja zbiegła się z obchodami Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Organizatorzy postawili sobie za cel zerwanie ze stereotypem pasywnego i apatycznego staruszka. Ich zdaniem osoby te mają swoje pasje i wiele można się od nich nauczyć. Dlatego też jednym z elementów akcji „A w sercu ciągle maj…” było zorganizowanie całodniowej imprezy w ramach „Sochaczewskiego Lata”. Inną z atrakcji było stworzenie w siedzibie DDPS kawiarenki internetowej.

- Jednym z celów projektu jest przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych poprzez dostęp do informacji i nowych technologii - wyjaśnia Teresa Michałowska. - Aby uaktywnić ich kulturalnie zorganizowaliśmy także „Majówkę Seniora” oraz wyjazd do płockiego teatru.

Wszystkie z wymienionych przedsięwzięć cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Duży nacisk kładziono na integrację z młodszymi pokoleniami. Seniorzy z DDPS  spotykali się z uczniami sochaczewskich szkół i przedszkoli. Także w poprzedni poniedziałek w placówce gościły dzieci uczęszczające do świetlicy w Szkole Podstawowej nr 4.  Wystąpiły one z programem artystycznym. Swoje umiejętności aktorskie i wokalne zaprezentowali również podopieczni placówki. Przez cały dzień odbywały się bezpłatne badania ciśnienie i poziomu cukru we krwi. Spotkanie zakończył wykład doktora Witolda Bołoza pt. „Profilaktyka chorób krążenia”.

- Kończący się projekt to bardzo cenna inicjatywa. Warto ją kontynuować, nawet w sposób nieformalny - mówił wiceburmistrz Marek Fergiński. -  Miło mi jest widzieć naszych seniorów pełnych wigoru i radości życia. Dla swoich rówieśników mogą być oni przykładem tego, jak można przeżyć jesień życia.

Agnieszka Poryszewska

A A A
09.10.2012
godz.11:58
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość