przejdź do Sochaczew.pl
146518 odwiedzin
Powiat nie ma pieniędzy na ul. Staszica

W przyszłym roku ma się rozpocząć pierwsza część remontu ul. Staszica. Pierwotnie koszt inwestycji po połowie pokryć miało miasto oraz zarządca drogi czyli powiat. Teraz okazuje się, że temu ostatniemu pieniędzy wystarczy tylko na 20 proc. przedsięwzięcia.

Konieczne stało się zabezpieczenie w miejskim budżecie na ten cel 1,1 mln zł. Sprawa omawiana była podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Dzięki porozumieniu zawartemu w czerwcu między samorządem miejskim a powiatowym przebudowa podzielona została na dwa etapy. W przyszłym roku wyremontowany zostanie odcinek od ul. Warszawskiej do Gimnazjum nr 2. Rok później modernizacja obejmie fragment do al. 600-lecia. Łącznie będzie to niemal 1,8 km nowej nawierzchni. Miasto przekazało 100 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy. Pomimo że ul. Staszica podlega Powiatowemu Zarządowi Dróg, przebiega ona przez centrum Sochaczewa, dlatego burmistrzowi Piotrowi Osieckiemu  zależy na jej wyremontowaniu. (...)

- Projekt przebudowy jest już gotowy. W najbliższych dniach złożymy wniosek wraz z kompletem dokumentów o dofinansowanie prac z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - powiedziała nam dyrektor PZD Małgorzata Dębowska. - Oczekujemy, że środki zewnętrzne pokryją  30 proc. kosztów inwestycji.

Pierwotnie, pozostałe 70 proc.,  w równych częściach, miało zostać podzielone między miasto i powiat. Zwrot akcji nastąpił w ubiegłym tygodniu. Do ratusza wpłynęło pismo, w którym władze powiatu poinformowały, iż, z uwagi na brak wystarczających środków chcą by miasto wzięło na siebie ciężar inwestycji. Pozostałą część pokryją fundusze ze „schetynówek” oraz pieniądze od starostwa powiatowego.

- Zwracam się do radnych o poparcie uchwały, zgodnie z którą miasto wyda na przebudowę ul. Staszica więcej niż przewidywało porozumienie między miastem i powiatem. Inwestycja ta jest wyjątkowo ważna dla mieszkańców Sochaczewa  - uzasadniał uchwałę burmistrz Piotr Osiecki. -  Zarząd powiatu zmienił zdanie, oczekując, że miasto dołoży 50 proc. całej kwoty potrzebnej do realizacji przebudowy, czyli, biorąc pod uwagę 30 proc. dofinansowania zewnętrznego, powiatowi pozostanie do uregulowania 20 proc. kosztów. 

Miasto płaci

Radni, mimo że ostatecznie poparli projekt, jasno wyrażali swoje wątpliwości. Radny Edward Stasiak domagał się szerszych wyjaśnień dotyczących zmiany stanowiska władz powiatowych.

- Jak wszyscy radni, popieram remont ul. Staszica w całej rozciągłości. Nie zmienia to faktu, że raz spisane porozumienie powinno obowiązywać - stwierdził. - Może znów okaże się, że będziemy musieli dopłacić do tego przedsięwzięcia? W tym momencie większość kosztów remontu powiatowej drogi obciąża miasto. 

Więcej w najnowszym numerze.

Agnieszka Poryszewska

A A A
01.10.2012
godz.09:03
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość