przejdź do Sochaczew.pl
146520 odwiedzin
Fabryka elektroniki w Sochaczewie?

Jedna z największych na świecie korporacji działających w branży IT stoi za nowym inwestorem, który kilka dni temu, dzięki staraniom władz miasta, kupił działkę po upadłych zakładach Uniceramika Boryszew SA.

Mowa o tajwańskiej firmie Compal. Jednym z dwóch największych producentów laptopów na świecie. Bardzo możliwe, że jeśli drogi Czytelniku masz takie urządzenie w domu, zostało wyprodukowane właśnie w  jednej z fabryk Compala. Firma pracuje bowiem dla największych marek świata – Della, Toshiby, HP, Lenovo i wielu innych. W sumie na całym świecie zatrudnia ponad 40 tysięcy ludzi. Swe odziały i fabryki poza Tajwanem ma w Chinach, Wietnamie, Brazylii i USA oraz w Polsce (Łódź). W fabrykach i centrach projektowych Compala powstają nie tylko laptopy, ale także ekrany LCD, telewizory LCD i cała gama innych produktów z branży IT. Firma mocno inwestuje też w nowe technologie, choćby coraz popularniejszą ostatnio „chmurę obliczeniową”, która ma być przyszłością w dziedzinie usług dostępnych w sieci.

Jak czytamy w Wikipedii 15 września 2008 roku jeden z europejskich oddziałów firmy przeniósł cały serwis z Anglii (Manchester) do Łodzi. Obecnie firma w Polsce zatrudnia 200 osób. Prowadzi serwis laptopów (pod swoją marką - Compal) oraz płyt głównych, przede wszystkim firmy Dell.

Co ma Compal do GT Polska, która kupiła tereny po dawnej cegielni, a także kilka hektarów gruntów bezpośrednio sąsiadujących z tą działką? Obie łączy osoba ich szefa – Francuza Sofiane’a Rachedi.  Rachedi jest prezesem powstałej na początku tego roku spółki GT Polska, a od lat prokurentem (mówiąc najprościej głównym zarządcą) Compala na Polskę i Europę. Póki co ani GT Polska, ani sam Sofiane Rachedi nie chcą zdradzać swoich planów wobec Sochaczewa poza tym, że są bardzo ambitne, o czym, jako pierwsi pisaliśmy już tydzień temu. Nie wiadomo jak mocno w nasze miasto zaangażuje się sam Compal. Ponieważ GT Polska to firma deweloperska, która wynajmuje pomieszczenia i pracuje także dla innych firm z branży IT, a także produkcji sprzętu AGD, możliwe, że w Sochaczewie pojawią się także i one, ale na dziś to tylko nasze spekulacje.

- Mogę na razie tylko powtórzyć, że Sochaczew ma wielki potencjał. Mieliśmy kilka miejsc do wyboru w Polsce i poza jej granicami. Aktywność burmistrza Piotra Osieckiego i jego służb bardzo nam pomogły w podjęciu decyzji. Byliśmy na tyle zdeterminowani i przekonani do Sochaczewa, że nawet gdyby nie udało nam się kupić działki po Uniceramice SA, wybralibyśmy inną lokalizację z tych, jakie przedstawiały nam władze miasta. Dodam, że tuż obok działki po Uniceramice zabezpieczyliśmy sobie teren, który w razie niepowodzenia licytacji, służyłby nam jako teren inwestycyjny – mówi Sofiane Rachedi.

- Nasza oferta dla GT Polska, tak jak i innych potencjalnych inwestorów, obejmowała kilka innych atrakcyjnych gruntów na terenie miasta, choćby pola czerwonkowskie. Mamy wielką nadzieję, że sprowadzenie do Sochaczewa tak poważnego partnera, przyciągnie kolejnych. Bardzo ciężko nad tym pracujemy – dodaje na koniec burmistrz Piotr Osiecki. 

 

A A A
25.07.2012
godz.08:26
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość