przejdź do Sochaczew.pl
175604 odwiedzin
Pomnik chwały i pamięci

W ramach obchodów 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą oraz bohaterskiej obrony miasta przed niemieckim najeźdźcą, 7 września na bulwarach poświęcono pomnik upamiętniający żołnierzy, partyzantów i cywilne ofiary II wojny światowej, mieszkańców ziemi sochaczewskiej. Stanął on w miejscu przeprawy przez rzekę żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w 1939 roku bronili Sochaczewa.

Na początku uroczystości zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, po czym prowadzący uroczystość dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Paweł Rozdżestwieński przypomniał, że pomnik przebył długą drogę. Do 1969 roku stał na cmentarzu wojennym w Trojanowie. Potem, po wybudowaniu nowego obelisku na trojanowskiej nekropolii, staraniem mieszkańców Sochaczewa przeniesiony został na nowe miejsce, przy ul. Traugutta. Miało to miejsce wiosną 2019 roku.

Pomnik upamiętnia nie tylko mieszkańców Sochaczewa, ofiary niemieckiego terroru, ale również partyzantów i żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w tym miejscu, w dniach 13-15 września przebijali się przez Bzurę, by bronić Sochaczewa.

- Ten pomnik jest wyrazem godnościowego podejścia mieszkańców Sochaczewa do swojej historii, bo nigdy na terenie miasta nie było żadnego pomnika wdzięczności żadnemu okupantowi. Był pomnik poświęcony poległym mieszkańcom ziemi sochaczewskiej. Jestem wdzięczny wszystkim pokoleniom sochaczewian, że pamiętają o poległych i jednocześnie z tak wielką godnością zachowywali pamięć o przeszłości – zakończył Paweł Rozdżestwieński.

W krótkim wystąpieniu burmistrz Piotr Osiecki przypomniał, że obecne bulwary rekreacyjne 80 lat temu były miejscem niewyobrażalnej tragedii.

- W tym miejscu działy się rzeczy straszne. Ziemia, po której spacerujemy, spłynęła krwią polskiego żołnierza. Bzura w tych strasznych dniach barwiła się na czerwono – mówił.

Wspomniał też ofiarę krwi, jaką zapłaciła nasza społeczność w latach wojny i prowadzoną z rozmysłem eksterminację naszego narodu, w tym najlepszych synów i córek ziemi sochaczewskiej.

- To miejsce, tak bardzo osadzone w naszej tragicznej historii, musi się stać ważne nie tylko dla współcześnie żyjących ale i przyszłych pokoleń. Mamy obowiązek przyprowadzać tu swoje dzieci i wnuki. Mamy obowiązek opowiadać tę historię. Mamy im przypominać, że byli tacy wśród nas, którzy gotowi byli za nas oddać życie. Bo jeśli o nich zapomnimy, to tak jak napisał nasz wieszcz, ty Boże na niebie zapomnij o nas – zakończył burmistrz.   

- Nasze miasto pamięta o tych, którzy w tym miejscu przelewali swoją krew, żeby Polska była wolna – powiedział poseł Maciej Małecki. - Wiemy, że 80 lat temu ten rozkaz był niemożliwy do wykonania, nie dlatego że w sercach polskiego żołnierza brakowało męstwa, ale dlatego, że wróg by zbyt silny. Żadna europejska armia nie była w stanie sama przeciwstawić się Niemcom. Żołnierze polskiej armii Poznań i Pomorze nie mieli za zadanie rozbić wroga, mieli zatrzymać Niemców do czasu, gdy nasi sojusznicy, Francja i Anglia, przyjdą z pomocą. Alianci nie dotrzymali swoich przyrzeczeń, okłamali nas – dodał Maciej Małecki.

Chwilę później poświęcenia pomnika dokonał ks. Łukasz Warzyński z parafii św. Wawrzyńca, a delegacje parlamentarno-samorządowa, wojskowa i strażacka złożyły pod nim kwiaty.

W uroczystości wzięli udział m.in. poseł Maciej Małecki – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 75. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego i 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą, wiceprzewodniczący sejmiku mazowieckiego Adam Orliński, Honorowy Obywatel Sochaczewa harcmistrz Krzysztof   Wasilewski,   burmistrz Piotr Osiecki wraz z zastępcami, starosta Jolanta Gonta wraz z wicestarostą Tadeuszem Głuchowskim, przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek, radni, reprezentanci wojska z ppłk. Wiesławem Żbikowskim dowodzącym 38. Sochaczewskim Dywizjonem Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. majora Feliksa Kozubowskiego, przedstawiciele straży pożarnej z jej komendantem powiatowym Piotrem Piątkowskim, harcerze, mieszkańcy Sochaczewa.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

A A A
11.09.2019
godz.09:10
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość