przejdź do Sochaczew.pl
166130 odwiedzin
115 ton azbestu do utylizacji

W tym roku utylizacją eternitowych płyt, którymi przez lata pokrywano dachy domów, garaży i warsztatów, zajmie się spółka Revol z Łodzi. W ramach akcji koordynowanej przez ratusz, w znaczącej części finansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, z terenu miasta zabrane i zutylizowane zostanie ok. 115 ton zawierającego azbest eternitu.

Od lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dzieli pieniądze przeznaczone na usuwanie z dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych, zabranie, przetransportowanie i bezpieczne dla środowiska unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Na dotację mają szansę tylko te samorządy, które stworzą listę osób zainteresowanych pozbyciem się eternitu, a urząd zadeklaruje finansowy wkład własny. W tym roku nasz samorząd przesłał do WFOŚiGW listę posesji, gdzie albo już zdjęto eternit i zafoliowany czeka na odbiór, lub trzeba dopiero wejść na dach i go zdemontować.

- Eternit zdejmowany będzie z budynków znajdujących się na dwunastu posesjach. Szacujemy, że do demontażu jest tam ponad 26 ton płyt – mówi Agnieszka Tomaszewska naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi w UM. - Część mieszkańców już zdjęła eternit z dachów, zmagazynowała na podwórkach i od tej grupy firma Revol jedynie zabierze odpady. Specjalistyczne ekipy pojawią się na 40 posesjach skąd zabiorą 88,4 tony eternitu. Na przeprowadzenie akcji firma ma czas do 30 listopada - dodaje.

Z roku na rok eternit znika z naszych domów, garaży i ogródków działkowych. Przy wsparciu Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z terenu miasta do utylizacji trafia rocznie około stu ton płyt. Rodziny objęte programem nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów.

Osoby zainteresowane udziałem w przyszłorocznej akcji usuwania eternitu, proszone są o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego przy ul. 1 Maja 16, tel. 46 862 22 35 wew. 337 lub 397. Lista chętnych jest tworzona na bieżąco.

(daw)

A A A
13.08.2019
godz.10:45
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość