przejdź do Sochaczew.pl
145710 odwiedzin
Basia Jachimowicz w galerii „Trakt”

„Chopin na Mazowszu” - taki tytuł nosiła wystawa Barbary Jachimowicz pokazywana w galerii „Trakt” Sochaczewskiego Centrum Kultury w Chodakowie. 23 maja odbył się wernisaż z udziałem autorki i licznie przybyłych gości.

Pokaz blisko 30 prac związanych z Chopinem i Mazowszem   zorganizowało SCK, a reprezentująca je Marta Wasilewska mówiła podczas wernisażu, że to zaszczyt dla placówki gościć prace Barbary Jachimowicz. Przedstawiają one mazowieckie pejzaże, miejsca, w których bywał artysta oraz prace inspirowane jego muzyką. Malarka dzieliła się opowieściami o okolicznościach powstania obrazów, snuła mało znane historie z czasów Fryderyka Chopina i współcześnie z nim żyjących artystów, odpowiadała na pytania gości.

Wystawa zgromadziła wielu sochaczewskich malarzy, poetów, przyjaciół Barbary Jachimowicz. Malarze zgodnie twierdzili, że wiele zawdzięczają autorce prac, która wprowadzała ich w arkana sztuki, pomagała kształtować indywidualny styl twórczości, była ich mentorem i pierwszym nauczycielem. Jej uczniem był np. Marcin Hugo-Bader. Lokalni poeci, m.in Jolanta Małczak i Stanisława Podgórska, przekonywały, że opowieści o sztuce i malarstwo Barbary Jachimowicz były inspiracją do napisania  wierszy, które zresztą odczytały podczas wernisażu. Z kolei osoby niezwiązane z żadnym kierunkiem sztuki twierdzą, że „Basia to dobra, wrażliwa i bezinteresowna osoba, która nikogo nie zostawia bez pomocy”.
Do tych przymiotów należy dodać, że autorka wystawy przez 30 lat pracowała w domu kultury przy ul. Żeromskiego. Przez jej pracownię „przewinęły się” setki młodych uzdolnionych ludzi, 34 osoby ukończyły różne uczelnie plastyczne. Prowadziła także pracownię dla dorosłych, z której wyszły dziesiątki malarzy-amatorów.

Barbara Jachimowicz jest laureatką wielu lokalnych i ogólnopolskich konkursów, za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymała nagrodę Ministra Kultury. Jest też Sochaczewianką Roku 2015. Tytuł ten zdobyła w plebiscycie organizowanym przez tygodnik „Ziemia Sochaczewska”.

Szkoda, że wystawa była czynna jedynie kilka dni.

Jolanta Sosnowska

A A A
27.05.2019
godz.08:22
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość