przejdź do Sochaczew.pl
145704 odwiedzin
Czas na amfiteatr i widownię

Za nami ostatnia i udana próba wyłonienia firmy, która ma się zająć budową na podzamczu nowego amfiteatru wraz z widownią. Do ratusza wpłynęły dwie oferty od przedsiębiorstw zainteresowanych tym kontraktem. Przesuniecie inwestycji w czasie i drobne korekty w projekcie pozwoliły miastu zaoszczędzić prawie 2,9 mln zł.

Ratusz ogłosił przetarg prosząc firmy o złożenie ofert w dwóch wariantach – bez montażu siedzisk z płyt akrylowych na widowni oraz z ich montażem. Ostateczny termin zakończenia prac wyznaczył na 30 września 2020 roku. Ich przeprowadzeniem zainteresowały się dwa podmioty: Zab-Bud z Warszawy i miejscowa firma Sochbud. W obydwu wariantach Sochbud okazał się tańszy o prawie 700 tysięcy od stołecznego konkurenta. Wartość robót, przy założeniu, że zamontuje na widowni siedziska, oszacował na 13.877.000, a bez siedzisk na 13.247.000 zł. Miasto ostatecznie postawiło na pełen zakres – widownię wraz z krzesełkami. 

Większość radnych „za”
Ponieważ w Wieloletniej Prognozie Finansowej nie zabezpieczono wystarczającej kwoty, burmistrz wystąpił do radnych o dołożenie do zadania 2,48 mln zł, co pozwoli mu zamknąć finansowanie i podpisać umowę z wykonawcą. Rada wyraziła na to zgodę na sesji 21 maja.

- Konsekwentnie od kilku lat upiększamy otoczenie zamku. Dzięki jedenastu głosom za zmianą prognozy finansowej, a poparli ją radni PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego - Marcin Cichocki, Sławomir Dorywalski, Krystyna Dybiec, Kamila Gołaszewska–Kotlarz, Sylwester Kaczmarek, Arkadiusz Karaś, Selena Majcher, Piotr Pętlak, Edward Stasiak, Magdalena Zborowska i Sylwester Zdzieszyński - jeszcze w tym roku rozpoczniemy ostatni etap zmian w tym rejonie – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Pierwsze było wzmocnienie wzgórza i zabezpieczenie ruin, w drugim etapie powstała plaża wraz z pomostem dla kajaków i kąpieliskiem, następnie wzmocniono skarpę w rejonie ulicy Moniuszki,   zrewitalizowano park sąsiadujący z terenem podzamcza, kończą się prace przy bulwarach spacerowych.

- Do jesieni potrwa budowa przystani kajakowej wraz z kawiarnią, a teraz uda się wystartować także z amfiteatrem. Mamy pieniądze, gotowe projekty, nic nie stoi na przeszkodzie, by podpisać umowę z wykonawcą robót. Przykro mi, że kolejny raz ważnego dla miasta projektu nie poparli radni Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjni Samorządowcy. Szczególnie dziwi mnie postawa Adama Klocha, który w poprzedniej kadencji popierał działania, jakie prowadzimy w otoczeniu zamku – podsumowuje burmistrz.

Od głosowania wstrzymali się Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Adam Kloch, Alicja Korkosz, Jacek Krzemiński, Jolanta Kulpa–Szczepaniak, Andrzej Kuśmirek i Teresa Lutyńska. 

Zakres prac
Pierwszy krok to rozbiórka muszli koncertowej, jej zaplecza oraz istniejącej widowni. Potem budowa zupełnie nowego obiektu. Amfiteatr ma mieć 6 m wysokości, do 12,5 m szerokości, a wraz ze ścieżką spacerową biegnącą po jego dachu aż 141 m długości. Do dyspozycji artystów oddana zostanie scena o powierzchni ok. 360 m2, dwie garderoby po 25 m2 każda, sanitariaty. Nie zabraknie pomieszczeń technicznych i magazynów dla obsługi. Projektanci zadbali o podesty dla wózków, szersze drzwi, odpowiednie wyposażenie toalet, by cały obiekt stał się dostępny dla niepełnosprawnych. Do amfiteatru dojdziemy ulicą Podzamcze lub przez plac od strony ul. Traugutta. Na widowni znajdzie się prawie 900 miejsc siedzących zorganizowanych w osiem rzędów, podzielonych na pięć sektorów.

- Oddamy do dyspozycji mieszkańców kolejny, piękny, funkcjonalny fragment miasta. Podzamcze i tereny wokół niego będą miejscem spotkań, rodzinnego wypoczynku, rekreacji w gronie przyjaciół. Będzie można popływać kajakiem, przyjść na ryby, pospacerować. Teren będzie przyjazny dla rowerzystów, plażowiczów i miłośników dobrej kawy. Na podzamcze wróci Święto Mieszkańców – Dni Sochaczewa. Własne plany wobec sceny plenerowej już kreśli Sochaczewskie Centrum Kultury. Scena, bulwary, kawiarnia, przystań kajakowa – to będzie zupełnie nowa jakość w naszej przestrzeni publicznej – dodaje Piotr Osiecki.

Prawie 3 mln w kieszeni
Wykonawcy prac urząd szukał już od 2017 roku. Gdy ostatni raz ogłoszono przetarg, jedyny oferent zażądał aż 16.728.000 zł.

- W tym roku ceny na rynku budowlanym wyraźnie spadły. W zależności od branży jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Za nami rok wyborów samorządowych, do tego marszałkowie zarządzający milionami unijnych dotacji rozstrzygnęli wiele konkursów i stąd w ubiegłym roku ceny poszybowały w górę. My nie szukaliśmy firmy na siłę, byle tylko wbić łopaty w gorącym wyborczym czasie. Przekładając budowę o kilka miesięcy, zaoszczędziliśmy prawie 3 mln złotych – podkreśla burmistrz.

Przebudowa amfiteatru prowadzona będzie w ramach projektu „Zagospodarowanie terenów nad Bzurą w Sochaczewie -  etap II – wyeksponowanie walorów historyczno – kulturowych miasta”. Na jego realizację ratusz pozyskał dofinansowanie w wysokości 3.533.127 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

A A A
06.06.2019
godz.10:49
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość