przejdź do Sochaczew.pl
118585 odwiedzin
ZKM wraca do gminy

Po ponad trzech latach przerwy na teren gminy Sochaczew wracają autobusy Zakładu Komunikacji Miejskiej. Obsłużą linie dochodzące m.in. do miejscowości Mokas, Żelazowa Wola, Dzięglewo, Żuków, Gawłów i Kąty. Z tego powodu 1 kwietnia zmienia się rozkład jazdy.

Jak informuje ZKM, od dnia 1 kwietnia nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy autobusów, co spowodowane jest korektą rozkładu kursowania pociągów, urealnieniem czasu przejazdu objazdem ulicy Chopina (do Chodakowa trzeba jechać Trojanowską, Łąkową i Młynarską), a także modyfikacją niektórych linii na obszarze gminy Sochaczew i Nowa Sucha.

- Wybrane kursy linii 3 i 3A przebiegać będą przez Żuków, linii nr 6 przez Mokas, linii nr 7 przez Kuznocin, Kąty, Altankę i Gawłów, a linia nr 8 pobiegnie w całości przez Kozłów Biskupi. Szczegóły zmian dostępne są od dnia 21 marca na stronie zkm.sochaczew.pl. By sprawnie obsłużyć dodatkowe trasy, gmina Sochaczew zadeklarowała, że dołoży 100 tysięcy zł do zakupu używanego autobusu – mówi dyrektor Krzysztof Sieczkowski.

W dniu ukazania się tego wydania „ZS” radni miasta mają wprowadzić do budżetu 200 tys. zł i od razu o taką sumę zwiększyć dotację dla ZKM. To pieniądze od gminy Sochaczew, która przeznacza je na sfinansowanie kursów obsługujących jej teren.

Szczegóły współpracy są omówione, dlatego dzień po sesji burmistrz Piotr Osiecki i wójt Mirosław Orliński mają podpisać stosowne porozumienie. Czytamy w nim m.in., że odpłatność dla pasażerów za przejazd autobusem na terenie gminy będzie taka sama, jak w mieście. Gmina na własny koszt ustawi na swoim terenie przystanki autobusowe i ma dbać o ich czystość. Porozumienie zostanie zawarte na czas nieokreślony. Co istotne, ZKM nie będzie na terenie gminy jedynym przewoźnikiem, gdyż część jej obszaru będzie obsługiwała firma prywatna wyłoniona w postępowaniu przetargowym.

W ostatnich dwóch latach współpraca miasta i gminy Sochaczew była ograniczona tylko do specjalnych kursów turystycznych. Od maja do połowy października można było za darmo przejechać spod stacji PKP do Żelazowej Woli. Autobus kursował do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w soboty, niedziele i dni świąteczne (czerwona kartka w kalendarzu). Za jego kursy po połowie płaciły miasto i gmina.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

Główne zmiany będą dotyczyły:
- likwidacji obecnej linii S4 obsługującej miejscowości Mokas, Żelazowa Wola, Dzięglewo. Na tej trasie będą kursowały linie 6 i 1 obsługiwane przez ZKM.
- linii S3, która nie będzie obsługiwała przystanków w Żelazowej Woli, Dzięglewie, Mokasie oraz Żukowie, bo teren ten zostanie obsłużony liniami ZKM o numerach 1 i 6. W miejscowości Żuków (od skrzyżowania do lasu) będą jeździły linie 3 i 3A. Niektóre z kursów linii S3 zmienią trasę. Trzy z dotychczasowych kursów będą dojeżdżały do nowych przystanków w Zosinie, Janaszówku, Wymysłowie oraz Chrzczanach.
-  linii S2, która zostanie skrócona o przystanki w Żukowie. Trasa S2 to teraz Sochaczew Chodaków- Kaźmierów, gdyż Żuków zostanie obsłużony przez ZKM liniami 3 i 3A.
-  linii S1. Godziny kursowania pozostaną bez zmian, lecz likwidacji mają ulec kursy do Kuznocina. Linia S1 zabierze i wysadzi pasażerów na przystanku Kuznocin Łowicka a następnie na ul. Traugutta.
- uruchomienia nowej linii nr 7, która będzie kursowała na trasie Korczaka-Chodaków-Żuków- Gawłów-Kąty– Kuznocin - PKP. Linia ma obsługiwać miejscowość Kuznocin tj. przystanki Kuznocin Łowicka, Kuznocin „Bar Małgosia”, Kuznocin „Pod lasem” Kuznocin „Przy sklepie”, Kuznocin „Przy Prostej”.
Rozkłady jazdy linii S1, S2, S3 dostępne są na stronie internetowej gminy Sochaczew.

A A A
27.03.2019
godz.12:02
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość