przejdź do Sochaczew.pl
166346 odwiedzin
Mieszkania komunalne ostatniej szansy

To najprawdopodobniej ostatnie miesiące, w których będzie można nabyć mieszkanie komunalne za 1 proc. jego wartości. Wszystko wskazuje na to, że w 2013 r. nie dość, iż znikną umowy najmu na czas nieokreślony, to znacznie podwyższone zostaną czynsze. Jedynym ratunkiem dla wielu sochaczewskich rodzin staje się kupno „M” od miasta. 
Ministerstwo Infrastruktury kończy już prace nad zmianą ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowych zasobach gminy. Jej głównym celem jest rozwiązanie problemu społecznego, jakim jest zbyt mała liczba mieszkań dla osób najuboższych. W dużej mierze wynika on z małej elastyczności w gospodarowaniu mieszkaniami komunalnymi, a także ich braku. Mówiąc zwięźlej mieszkania często zajmują osoby sytuowane na tyle dobrze, że nie powinno przysługiwać im mieszkanie od miasta. - W projekcie ustawy przewiduje się zawieranie umów najmu lokali mieszkalnych wyłącznie na czas oznaczony od roku do pięciu lat. Wszystkie mieszkania byłyby rotacyjne i nie dałoby się ich wykupić. Po zakończeniu umowy dochody rodziny byłyby ponownie weryfikowane. Jeżeli przekraczałyby określony w przepisach próg, zmuszona byłaby ona do zdania lokalu - wyjaśnia naczelnik wydziału gospodarki lokalowej Urzędu Miejskiego w Sochaczewie Agnieszka Kupryjaniuk. - Poza tym w wprowadzona zostanie zasada, że stawka czynszu w publicznym zasobie mieszkaniowym powinna pokrywać koszty utrzymania nieruchomości. (...)

Teraz realne koszty ponoszone przez ZGM wynoszą około 9 zł za 1 mkw lokalu. Oczywiście nikt nie płaci tak wysokiego czynszu. - Średni aktualnie czynsz naliczany dla najemców  w zasobie komunalnym to dokładnie 4,84 zł/mkw . Różnica pokrywana jest z budżetu miasta. Po zmianie przepisów stawki będą sztywno wyznaczane w oparciu o rzeczywiste koszty zarządzania i utrzymania zasobu. Ustawodawca jednoznacznie zablokował sytuację, w której np. burmistrz wnioskuje o utrzymanie stawek z metra kwadratowego, ponieważ nie chce, by podwyżki były zbyt uciążliwe dla mieszkańców. Będzie to po prostu niezgodne z prawem - mówi Agnieszka Kupryjaniuk. - Jeżeli ZGM np. przeprowadzi w danym budynku remont, jego koszty przełożą się na podwyżkę czynszu. W efekcie dojdzie do sytuacji, że taniej będzie ponosić koszty właścicielskie za własne mieszkanie (4,76 zł/ mkw – średnie koszty właścicielskie w Sochaczewie z czerwca 2012 r.) lub wynająć mieszkanie na wolnym rynku, niż korzystać z mieszkań komunalnych. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze "ZS".

Agnieszka Poryszewska

A A A
03.07.2012
godz.09:18
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość