przejdź do Sochaczew.pl
129839 odwiedzin
„Paczka” pełna radości

Wypełnione po brzegi torby, mnóstwo dziecięcej radości i poczucie dobrze wykonanego zadania towarzyszyły nam w przedświątecznym tygodniu, kiedy realizowaliśmy ostatni etap charytatywnej akcji „Paczka do paczki”. Zarówno redakcja, jak i nasi darczyńcy mogą być dumni - do potrzebujących trafiło 170 paczek.

W tym roku udało nam się zebrać 7 425 zł oraz dary rzeczowe w postaci zabawek, gier planszowych, artykułów szkolnych i spożywczych. Za część zebranych pieniędzy kupiliśmy słodycze oraz dziecięce i młodzieżowe kosmetyki: np. dezodoranty, płyny do kąpieli, szampony, porządne szczoteczki i pasty do zębów. W paczkach znalazły się także pożywne płatki do mleka, kakao rozpuszczalne, uwielbiane przez dzieci kalendarze adwentowe, czekolady w różnych smakach i wiele innych słodkości.

Tradycyjnie obdarowaliśmy podopiecznych trzech ognisk wychowawczych TPD  (w Boryszewie, Trojanowie i Chodakowie) oraz świetlicę „Kleks” (także w Chodakowie). Po raz pierwszy naszą akcję skierowaliśmy do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej (dawny Dom Dziecka) w Giżycach oraz do kilkunastu najbardziej potrzebujących uczniów Szkoły Specjalnej w Erminowie. Uznaliśmy, że im ta pomoc jest bardziej potrzebna niż sochaczewskim rodzinom wyposażonym w 500+, wyprawkę szkolną i inne świadczenia. Chociaż nie odmówiliśmy wsparcia kilku osobom znajdującym się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

Akcja „Paczka do paczki” to dla naszej redakcji duże wyzwanie organizacyjne, realizowane poza głównymi obowiązkami. Najpierw trzeba akcję rozpropagować, pozyskać sponsorów lub partnerów przedsięwzięcia. Później, kiedy zaczynają napływać pieniądze, trzeba zamówić artykuły do paczek, dokonać niezbędnych zakupów, sprowadzić towar do siedziby redakcji w kramnicach. Tutaj, w jednym z pomieszczeń, powstaje istny magazyn, który następnie zamienia się w „paczkarnię”. Z uwagi na niewielką powierzchnię, paczki robimy sukcesywnie, tak aby nie blokować miejsca. Kiedy dotrą one do jednej świetlicy, przygotowujemy prezenty dla kolejnej.

Najprzyjemniejszym momentem całej akcji jest wręczania paczek podczas uroczystych kolacji wigilijnych w placówkach. Siadamy przy stołach nakrytych białymi obrusami, na których królują ryba, pierogi i inne postne potrawy. Najpierw dzieci popisują się przygotowanymi na ten dzień jasełkami, później jest opłatek, wieczerza i prezenty. Te ostatnie niekoniecznie w takiej kolejności, bo trudno się skupić na jedzeniu, kiedy myśli się o tym, żeby już wreszcie przyszedł św. Mikołaj. A gdy się pojawi, żeby przyniósł coś fajnego.

Okrzyki dzieci to znak, że Mikołaj trafił w ich gust i potrzeby. Wtedy radość ogarnia także nas, organizatorów, bo wiemy, że warto było się starać. Że ta akcja ma sens, że łączy ludzi i że dzięki niej tworzy się autentyczna wspólnota. Zwłaszcza przed świętami, kiedy dobrze mieć pewność, że innych nie zostawiliśmy w potrzebie.

Po podliczeniu funduszy okazało się, że zostało nam jeszcze trochę pieniędzy. Zrobiliśmy więc kolejne zamówienie i czekamy na dostarczenie towarów. Będą to artykuły spożywcze (dżemy, pasztety, Nutella, chrupki do mleka, herbata), które przez następne tygodnie zostaną wykorzystane w świetlicach podczas posiłków. Nasi darczyńcy mogą więc być dumni, że dobrze przysłużyli się tym, którzy mają mniej.

Jolanta Śmielak-Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

Sponsorzy „Paczki”
Pani Barbara Komorowska - prezes Bakoma SA, państwo Helena i Dawid Cendeccy - właściciele firmy „Promex” sc, pani notariusz Jolanta Demczyszyn-Stachowska, zakład jubilerski, państwa Grażyny i Krzysztofa Rostkowskich, dyrekcja i społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie, Zarząd, pracownicy oraz klienci PSS „Społem”, firma Mars Polska, Wioletta i Damian Bartosiewicz - firma Dawibus, szkoła językowa Early Stage z siedzibą w kramnicach, Tomasz Jankowski oraz firma Play House z Ożarowa Maz., pani Małgorzata Pakoca - sklep Lewiatan, Tygrysice RC Orkan Sochaczew, ASK Serwis Michał Zarzyński, Beauty Creator, Kino Odeon, kawiarnia „Bez ogródek”, pracownicy RAF-CAR Transport, a także państwo: Marta Zarzyńska, Barbara Jachimowicz, Halina Pędziejewska, Sebastian Stępień, Żaneta Czyżniewska, Hanna i Marek Rybiccy, Renata i Maciej Wódka, Anna Stefańska, Elżbieta Bielińska, Ewa Fabiańczyk, Lucjan Jamka, Gabrysia Palińska, Maria Sosnowska

A A A
02.01.2019
godz.09:46
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość