przejdź do Sochaczew.pl
124415 odwiedzin
Gala dla „Gudonisa”

W sobotni wieczór 24 listopada w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia mogliśmy słuchać muzyki elektronicznej na najwyższym światowym poziomie. Dzięki staraniom SCK z koncertem wystąpił Władysław Komendarek.

Wieczór rozpoczął się od miłego akcentu. Po tym, jak dyrektor Artur Komorowski przywitał licznie zebraną publiczność, na scenie pojawił się poseł Maciej Małecki, który w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego wręczył artyście odznaczenie „Zasłużony dla Rozwoju Kultury Polskiej”. Jak się dowiedzieliśmy, zostało ono przyznane właśnie na wniosek Macieja Małeckiego.

Nie był to jedyny miły akcent przed rozpoczęciem koncertu. Nie zabrakło prezentów od władz miasta i organizatorów koncertu. Przewodniczący Rady Miejskiej Sylwester Kaczmarek przekazał artyście list gratulacyjny.

Od tego momentu scena należała już tylko do „Gudonisa”, który zaczarował publiczność, wydobywając ze swoich instrumentów niepowtarzalne dźwięki. Na początek upamiętnił stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i zagrał na fortepianie klasycznym. Zaraz po tym przesiadł się na instrumenty, które sam nazywa pieszczotliwie „elektrownią”. Można było wysłuchać m.in. takich utworów, jak: „Wędrówka dusz”, „Podziemne miasto”, „Promieniotwórczy trójkąt”, „Hibernacja nr 1”, czy „35 śmietnik atomowy”. Na koncercie gościnnie wystąpił Bogo Zawierucha - Beat Box.

Koncert nie wyczerpywał przewidzianych na ten wieczór atrakcji. W Galerii ZeDeK każdy miał szansę porozmawiać chwilę z artystą. Nie zabrakło też urodzinowego tortu (może trudno w to uwierzyć, ale Władysław Komendarek skończył niedawno 70 lat). Wielu ze zgromadzonych chciało wymienić z muzykiem kilka zdań, albo po prostu dostać autograf.

Zwieńczeniem wieczoru był panel dyskusyjny z bohaterem imprezy. Poprowadzili go znajomi wykonawcy: Łukasz Szewczyk oraz Robert Niemira. Drugi z nich podarował „Gudonisowi” własnoręcznie namalowany obraz. Praca dołączyła do wizerunków artysty, którymi organizatorzy koncertu przyozdobili okolice sceny.

Panel dyskusyjny trwał do późna. Pytania z sali dotyczyły wielu aspektów, bo zgromadzeni byli ciekawi wszystkiego: od sposobów doboru sprzętu muzycznego po sceniczny image artysty.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia znajduje się pod linkiem: Benefis Władysława Komendarka

 

Władysław „Gudonis” Komendarek
Instrumentalista i kompozytor muzyki elektronicznej. W latach 1973-1983 członek legendarnej grupy EXODUS.
Ma za sobą koncerty na festiwalach rockowych (Jarocin), elektronicznych (KLEM Nijmegen-Holandia, Drezno-Niemcy, Linz-Austria) jak i jazzowych (Jazz Jamboree). Jest stale aktywny muzycznie, tworzy m. in. ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych. Koncertuje w kraju i za granicą, zaskakując swych słuchaczy wciąż nowymi, świeżymi pomysłami.
Obraca się między innymi w stylach: rock progresywny; metal; post rock; etno; industrial; ambient; techno. Na swoim koncie ma ponad 30 wydanych płyt. Nadal mieszka i komponuje w Sochaczewie.

A A A
27.11.2018
godz.08:38
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość