przejdź do Sochaczew.pl
177981 odwiedzin
Odszedł od nas kronikarz dziejów miasta Leszek Nawrocki

W nocy z 1 na 2 stycznia odszedł od nas Leszek Nawrocki - historyk, autor opracowań naukowych o Sochaczewie i bitwie nad Bzurą, wieloletni kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. W zeszłym miesiącu opublikował swoje największe dzieło, sześćsetstronicową książkę „Bitwa nad Bzurą na terenie powiatu sochaczewskiego”. W świątecznym wydaniu gazety publikowaliśmy wywiad z autorem. Najpewniej był on jego ostatnim publicznym wystąpieniem.

Leszek Nawrocki (rocznik 1957) był uznanym historykiem, absolwentem  LO im. F. Chopina a następnie wydziału historii na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach został kierownikiem żyrardowskiego oddziału Archiwum Państwowego, był nauczycielem historii, a w latach 1983-2007 pracował w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, pełniąc funkcję kustosza.

Jest autorem wydawnictw i opracowań historycznych, badaczem przeszłości miasta. Jego rozległa wiedza historyczna pozwalała mu z dużym powodzeniem zajmować się zarówno historią powszechną, jak i tą lokalną. Wniósł ogromny wkład w kompletowanie wiedzy na temat bitwy nad Bzurą oraz dawnych dziejów naszego miasta. Jego książki „Sochaczew na starej fotografii” oraz „Kalendarium wydarzeń historycznych na ziemi sochaczewskiej” do dziś służą uczniom, studentom oraz innym autorom poszukującym informacji o dziejach naszego miasta. Teraz taką rolę spełni zapewne „Bitwa nad Bzurą w powiecie sochaczewskim”.

Oprócz historii, jego drugą wielką pasją była fauna i flora. Zdając na studia długo wahał się między tymi dziedzinami. Ostatecznie zwyciężyła historia, ale zainteresowania biologią pozostały. Ich efektem był dziesięciokrotny udział w teleturnieju Wielka Gra, w którym siedem razy był zwycięzcą.

34 lata chorował na stwardnienie rozsiane. Każdego dnia walczył z chorobą na różne sposoby. Jednym z nich była praca naukowa, która zaowocowała m.in. ostatnią książką o bitwie nad Bzurą. Miał 60 lat. (sos)

A A A
03.01.2018
godz.15:15
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość