przejdź do Sochaczew.pl
118585 odwiedzin
Będą kolejne miliony na drogi wojewódzkie

W ostatnim roku Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wydał na remonty w naszym mieście 8,8 miliona złotych. Na tę kwotę złożyło się kilka oczekiwanych przez lata inwestycji. To znaczący element boomu inwestycyjnego w Sochaczewie.

Most na Pisi wyremontowało Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe MOSTY Sp. z o. o. Inwestycja pochłonęła  4 mln 538 tys. zł. Poprzedni most wybudowano w roku 1926 (po II wojnie światowej został przebudowany). Nie należy się więc dziwić, że po 90 latach użytkowania nie nadawał się już do tego, by obsługiwać ruch w rejonie Boryszewa.  W marcu MZDW udostępnił kierowcom tymczasową przeprawę o nośności do 40 ton.

Inwestycja   przebiegła planowo i w ciągu ulicy 15 Sierpnia na koniec listopada powstała jednoprzęsłowa konstrukcja łukowa, wsparta na palach. Nowy most, mierzący ponad 52 metry, jest szerszy od poprzednika, dzięki czemu korzystający z drogi zyskali wygodniejsze chodniki i przejazd rowerowy. Ma on nośność aż do 50 ton, co jest szczególnie ważne z uwagi, że w tym rejonie mieści się dużo firm i obiektów przemysłowych, a co za tym idzie ruch samochodów ciężarowych jest tam wzmożony. Jednocześnie wyremontowany został odcinek ulicy 15 Sierpnia, między szkołą w Kozłowie a skrzyżowaniem Inżynierskiej, Kościńskiego i Boryszewskiej (939 tys. zł).

Podobnie jak w Boryszewie, z końcem listopada zakończyła się przebudowa ul. Chodakowskiej. Prowadziło je konsorcjum firm Drogomex Pruszków i Hydro-Instal Sochaczew Arkadiusza Siekierskiego. Wykonawca wyłoniony został dopiero w drugim przetargu i remont drogi zdecydował się wykonać za niewiele ponad 3 mln zł. Za pierwszym razem, gdy na inwestycję odłożono 2,5 mln, nie zgłosiła się żadna firma budowlana. Remont Chodakowskiej to wspólny projekt MZDW, władz miasta, które wykonały i opłaciły projekt przebudowy oraz dobudowały oświetlenie, a także zakładu energetycznego. Ten ostatni przebudował podziemną sieć elektryczną wraz z przyłączami do poszczególnych posesji. Obecnie ulica została kompleksowo zmodernizowana i ma siedem metrów szerokości.

W 2017 roku MZDW wymienił asfalt i krawężniki na 552 metrach ulicy Piłsudskiego. Prace przebiegły sprawnie, ponieważ nie było konieczności zastosowania nowej podbudowy pod nawierzchnię. Był to drugi etap prac rozpoczętych w 2016 r. O kontrakt walczyły trzy firmy: z Mińska Mazowieckiego, Pruszkowa i Sochaczewa, a wygrała nasza Prima. Swoje prace wyceniła na niewiele ponad 286 tys. zł.

Jak powiedział nam radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński, to nie koniec inwestycyjnego przyśpieszenia na drogach wojewódzkich znajdujących się na terenie Sochaczewa. Już w styczniu do budżetu Mazowsza wprowadzone zostaną dwa istotne przedsięwzięcia: remont ul. Chopina od ronda Jana Pawła II do torów kolejki wąskotorowej i fragmentu ul. 15 Sierpnia od obwodnicy do ulicy Inżynierskiej. Obydwa projekty kolejny raz opłaciło miasto (odpowiednio 118 i 98,4 tys. zł). Projekt dotyczący 15 Sierpnia został  już zgłoszony do wykonania i zaakceptowany przez wojewodę.

- Jeżeli te dwie inwestycje trafią do budżetu, będzie można rozpisać przetargi. Nie wiadomo, czy będą realizowane w tym samym czasie, czy np. jedna z nich ruszy wiosną, wraz z początkiem sezonu remontowego, a następna zostanie przeprowadzona w okolicach wakacji. Wymaga to spotkania z władzami miasta i ustalenia rozwiązania optymalnego dla sochaczewian, a więc takiego, w którym utrudnienia w ruchu będą jak najmniej odczuwalne - powiedział nam Mirosław Adam Orliński.

W 2018 r. powstać może również bardzo oczekiwany chodnik przy ul. Wyszogrodzkiej. Jak ustaliliśmy, konieczne stało się doprecyzowanie jego projektu oraz uzupełnienie dokumentacji. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by jego budowa ruszyła w przyszłym roku.

Wszystko wskazuje na to, że w trakcie najbliższych 12 miesięcy możemy liczyć na to, że sochaczewska infrastruktura drogowa nadal będzie się sukcesywnie poprawiać. Przypomnijmy, że w 2016 r. województwo zmodernizowało ronda w Chodakowie i przy dworcu PKP (7,7 mln zł), wymieniono też chodnik przy ul. Piłsudskiego, na odcinku od Warszawskiej do 1 Maja  oraz na wysokości „Osiemdziesiątki” a także nawierzchnię asfaltową na odcinku od Warszawskiej do Olimpijskiej. Sumując inwestycje z tego i poprzedniego roku otrzymamy imponującą kwotę 15 mln zł.

- Po sześciu latach zastoju nadrabiamy zaległości. Jak już wszyscy wiemy, samorząd wojewódzki nie był w stanie podjąć się właściwie żadnych większych projektów z powodu braku pieniędzy. Fundusze „zjadało” nam „janosikowe”. Nie bez znaczenia są też wyższe o około 200 mln wpływy do budżetu Mazowsza. Jestem dobrej myśli i wierzę, że nie tylko przyszły rok, ale i kolejne lata będą dla Sochaczewa owocne - mówi Mirosław Adam Orliński.

Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl

A A A
03.01.2018
godz.15:11
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość