przejdź do Sochaczew.pl
118584 odwiedzin
Kramnice pełne życia

Choinki z piernika, bombki ozdabiane kordonkiem, stroiki - to wszystko można było kupić na kolejnym w naszym mieście przedświątecznym kiermaszu. Stoły wystawców wręcz uginały się od unikatowych, ręcznie wykonanych ozdób. Wydarzeniu towarzyszył szereg imprez kulturalnych zorganizowanych 17 grudnia pod hasłem „Świąteczne Kramnice”.

Oferta przygotowana przez wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, Sochaczewskie Centrum Kultury oraz Miejską Bibliotekę Publiczną była tak bogata, że zajęła wszystkie kondygnacje budynku kramnic.  Na parterze w patio swoje stoiska ze świątecznymi ozdobami i zabawkami rozstawili rękodzielnicy. Ich stanowiska były szczelnie wypełnione wszystkim, co może kojarzyć się z czasem świąt Bożego Narodzenia, od wykonanych w rozmaitych technikach bombek, przez lampki choinkowe, po portrety świętych.

Tymczasem na pierwszym piętrze, w Miejskiej Bibliotece Publicznej,  dzieciaki próbowały swoich sił w tworzeniu przedmiotów z masy solnej, dekorowaniu ozdób z porcelany, wykonywaniu kartek świątecznych i zabawie ze świątecznymi kolorowankami. W MBP odbyło się również czytanie dzieciom opowieści biblijnych. Pierwsze dwie przeczytały dyrektor biblioteki Barbara Bronicz i naczelnik wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik. O 15:00 małym sochaczewianom czytali minister Maciej Małecki i burmistrz Piotr Osiecki.

Minister Małecki postawił na opowieść o narodzinach Jezusa, podczas gdy burmistrz Osiecki wybrał historię sprzedanego przez swoich braci Józefa, który potem tłumaczył sny faraonowi.

- Dawno nie miałem tak wielkiej tremy przed publicznym występem, ale to tylko przez szacunek dla tak wymagających odbiorców - powiedział burmistrz.

Przy wejściu do biblioteki można było podziwiać świąteczne wypieki przyniesione na konkurs kulinarny „Figa z makiem”.

Z kolei na drugim piętrze, w sali konferencyjnej swoje stanowiska rozstawiło stowarzyszenie „Planszówki w Sochaczewie”. Odwiedzający mieli do wyboru ponad 40 tytułów popularnych gier planszowych. Wśród najmłodszych królowały, przypominające bierki, „Spaghetti” i oparte na popularnej kreskówce „Auta” -  „Spuzzle”. W sali konferencyjnej dzieciaki dekorowały też świąteczne pierniki. Tu również Renata Kubik z MOSiR-u dla najmłodszych przygotowywała „balonowe cudaki”.

W patio kramnic, o świąteczną atmosferę zadbali artyści. Kupującym towarzyszyły kolędy i pastorałki, a nawet świąteczne wiersze. Wśród wykonawców znalazła się młodzież z działającego przy SCK Studia Piosenki i Grupy Teatralnej Rekwizyt pod kierownictwem Piotra Milczarka, nauczycielski chór Vivace, Scena Seniora, a także solistki: Karolina Słojewska, Amelia Ratajczak, Wiktoria Fabisiak. Odbył się nawet pokaz florystyczny, przygotowany przez  Kwiaciarnię Danuty Klonowskiej. Prawdziwym wydarzeniem, które spowodowało, że handel zamarł, a wszyscy zwrócili się w stronę sceny, był koncert niedawno powstałej Sochaczewskiej Orkiestry Akordeonowej pod kierunkiem Ludwika Skrzypka.

Ostatnim   akcentem „Świątecznych Kramnic” było rozstrzygnięcie konkursu „Figa z makiem”. Komisja konkursowa za najlepszą słodkość uznała „Choinkę z makiem” przygotowaną przez Anetę Bożewską, która za swój wypiek otrzymała nagrodę burmistrza. W imieniu fundatora, Piotra Osieckiego, wręczył ją wiceburmistrz Marek Fergiński.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
19.12.2017
godz.14:33
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość