przejdź do Sochaczew.pl
95172 odwiedzin
1,5 tony krajanki tytoniu i 60 tys. papierosów

Małopolscy policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie i policjantami z Sochaczewa zatrzymali 38-letniego mężczyznę oraz zabezpieczyli 1,5 tony gotowej krajanki tytoniowej bez akcyzy a także ponad 3100 paczek papierosów z podrobionym znakiem towarowym.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Krakowie od początku roku prowadzą postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie dotyczące grupy przestępczej zajmującej się produkcją i dystrybucją nielegalnych wyrobów tytoniowych. Jak ustalono, ,„lewe” papierosy trafiały na place i targowiska całej Polski. Do tej pory w śledztwie zostało zatrzymanych i usłyszało zarzuty już kilkanaście osób. Wśród podejrzanych są głównie hurtownicy, którzy wyprodukowany towar odsprzedawali dalej. Policjanci cały czas dążyli to namierzenia i zlikwidowania linii produkcyjnych. Niedawno, intensywne działania operacyjne doprowadziły do ustalenia miejsca, w którym przestępcy produkowali papierosy. Była to jedna z małych miejscowości pod Sochaczewem.

W środę 6 września policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie oraz funkcjonariuszami Urzędu Celno–Skarbowego z Olsztyna wkroczyli na teren nieogrodzonej posesji w Jasieńcu w Gminie Rybno, gdzie znajdowała się duża hala magazynowa. Akcja została przeprowadzona, gdy na posesję wjechał samochód wyładowany workami z krajanką tytoniową. 38-letni kierowca pojazdu został zatrzymany. Na posesji policjanci ujawnili również zaparkowane kolejne auto wypełnione krajanką. Policjanci przeszukali pojazdy. W jednym znaleźli 135 kg krajanki tytoniowej, natomiast w drugim - 870 kg. Wszystko wskazuje na to, że były to półprodukty do produkowanych tutaj papierosów.

W sumie podczas działań zabezpieczono jej aż 1,5 tony krajanki oraz 60 tys. sztuk gotowych papierosów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi. (papierosy miały oznaczenia znanych zagranicznych marek). W hali magazynowej znajdowała się w pełni profesjonalna linia do produkcji papierosów, na którą składało się kilkanaście maszyn. Był tam m.in. transporter taśmowy do liści tytoniu, krajarka do tytoniu, suszarka powietrzna, rozładowywacz kaset papierosów, pakowaczka, celofoniarka, maszyna – łącznik do pakowania pakietów papierosów, odciąg pyłu tytoniowego wraz z workami filtrowymi, segregator krajanki, osłona maszyny typu marker, generator pary do suszarki itp. Zabezpieczono również m.in. ogromne ilości półfabrykatów do produkcji w postaci beczek, kanistrów i wiader wypełnionych klejem, folii do pakowania czy filtrów.

38-latek usłyszał zarzut nabycia wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. Wobec mężczyzny zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Trwa ustalanie pozostałych osób m.in. dostarczających krajankę do „fabryki” czy pracujących przy produkcji nielegalnych papierosów.

 

A A A
13.09.2017
godz.15:24
 
wydarzenia

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość