85383 odwiedzin
 
 
Z majorem Rzepkowskim o misji na Saharze

W środę 15 lutego w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej Pola Bitwy nad Bzurą wykład wygłosił major Arkadiusz Rzepkowski. Żołnierz, pracujący na co dzień w jednostce wojskowej w Bielicach, opowiedział o swojej pracy podczas Misji Narodów Zjednoczonych w Saharze Zachodniej.

MINURSO (skrót pochodzi od francuskiej nazwy misji) to trwające od 1991 roku działania UN mające na celu przeprowadzenie w kraju referendum określajacego status tego terytorium. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że prawa do Sahary Zachodniej roszczą sobie Maroko oraz ugrupowanie polityczno-militarne POLISARIO, wspierane przez Algierię. Wykład majora Rzepkowskiego dotyczył codziennej pracy stacjonujących tam przedstawicieli różnych państw. Multikulturowe, pokojowe misje pełnią tam żołnierze z całego świata. Współpracownikami naszego prelegenta były osoby pochodzące z Afryki, Europy i Ameryki Południowej. Wykład był również okazją do przedstawienia przyrody i warunków życia tamtejszej ludności. Korzystając z okazji, Arkadiusz Rzepkowski przekazał naszej placówce muzealnej swój mundur pochodzący z jednego z jego poprzednich wyjazdów – misji w Afganistanie.

Popularno-naukowe wykłady w MZS i PnB odbywać będą się przez całe ferie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-13.00. W czwartek i piątek poświęcone będą „Epoce żelaza na ziemi sochaczewskiej”, a już w poniedziałek wysłuchać będzie można referatu na temat bitwy o Tobruk. Wstęp: 4 zł (bilet ulgowy) i 6 zł (bilet normalny). (ap)  

A A A
16-02-2017
godz.09:15
 
 
kategorie wiadomości
najnowsze informacje
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje z portalu.wypisz się    zapisz się >>
 
 
kontakt
Zachęcamy Rodziców do wyrażania opinii na temat szkoły, składania wniosków oraz zadawania pytań.

imię i nazwisko
adres e-mail
miejsce na opinię, wniosek, pytanie