przejdź do Sochaczew.pl
176817 odwiedzin
Kolejny remont zrobią nasze wnuki

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera sprawdzał, jak miasto i powiat wydały 1,7 mln zł rządowej dotacji. 7 grudnia wizytował wyremontowany most na Bzurze, od kilku tygodni noszący imię majora Feliksa Kozubowskiego. Projekt w połowie finansowany z budżetu państwa, w części przez powiat sochaczewski, na lata zamyka dyskusję o gruntownym remoncie głównego mostu w Sochaczewie. 

W czasie trwającego kwadrans spotkania i rozmów na temat przeprowadzonego zakresu prac, najczęściej padało słowo współpraca. To dzięki niej liczącą sobie niemal pół wieku konstrukcję wzmocniono, wymieniono słabe elementy, most zyskał nową nawierzchnię asfaltową, oświetlenie, chodniki, ścieżkę rowerową, nowe barierki i odwodnienie.

Burmistrz Piotr Osiecki na wstępie przypomniał, że, dzięki współpracy miasta, powiatu oraz wsparciu środków rządowych, w minionym roku udało się przeprowadzić inwestycję, przez lata uznawaną za symbol niemocy, czyli remont ulicy Staszica.

- Jeśli się współpracuje, to Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej jest kluczem do sukcesu. 50 procent dotacji to poważne wsparcie. Na remont przeprawy, w zakresie podstawowym, wydaliśmy 3,5 mln, a łącznie z pracami dodatkowymi, poprawiającymi komfort jej użytkowania, ponad 4 mln. Do inwestycji wojewoda dołożył ponad 1,7 mln zł, a to ogromne wsparcie. Prawdopodobnie, jeśli ktoś będzie myślał o następnym remoncie tej konstrukcji, to będą to może nawet nie dzieci, ale nasze wnuki. Wykonując kapitalny remont, rozwiązaliśmy problem na pokolenia - mówił burmistrz.

Piotr Osiecki podkreślał, że przez natężenie ruchu była to szczególnie trudna inwestycja. Zdecydowaną większość prac ekipy Strabaga wykonywały, gdy most był otwarty. Do tego żądanie ratusza, by ruch na obydwu pasach zamykać tylko w skrajnych przypadkach, gdy ze względów technologicznych nie można dopuścić do drgań, na pewno nie ułatwiało zadania.

Starosta Jolanta Gonta także odniosła się do współpracy samorządów przy dużych projektach drogowych, w tym planowanej na 2017 rok modernizacji ulicy Trojanowskiej.

- Chcemy tam wymienić nie tylko nawierzchnię asfaltową, ale też wykonać ścieżkę rowerową, nowe zatoki autobusowe i chodniki. Finansując projekt z dwóch budżetów osiągniemy znacznie więcej. Naszą współpracę uważam za wielką wartość. Rozmawiamy o kosztach, o wzajemnych oczekiwaniach, nie skupiamy się na obstawaniu przy swoim. Razem wykładamy pieniądze na ten projekt, bo on ma służyć wszystkim mieszkańcom - mówiła Jolanta Gonta.

Z kolei przewodniczący Rady Miasta Sylwester Kaczmarek podziękował radnym za przychylne potraktowanie projektu, przeznaczenie pieniędzy na główny zakres prac, a potem na roboty dodatkowe, w tym nowe schody od strony ulicy Rybnej. Dziękował  mieszkańcom za cierpliwość i życzliwość w czasie prowadzonych prac. Wyraził nadzieję, że Staszica, most i Trojanowska to nie ostatnie projekty prowadzone wspólnie przez miasto, powiat i wojewodę.

Na przebudowanym moście spotkali się wojewoda Zdzisław Sipiera, burmistrz Piotr Osiecki wraz z zastępcami Markiem Fergińskim i Dariuszem Dobrowolskim, starosta Jolanta Gonta ze swoim zastępcą Tadeuszem Głuchowskim, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Miasta Sylwester Kaczmarek z z-cą Arkadiuszem Karasiem, radni miasta i powiatu, reprezentanci firmy Strabag, kierownik budowy, autor projektu modernizacji przeprawy, inspektorzy nadzoru, pracownicy Wydziału Inwestycji i Modernizacji. Przeprawę poświęcił ks. proboszcz Piotr Żądło, który życzył, aby bezpiecznie służyła wiele lat.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

Wojewoda Zdzisław SipieraZ radością jeżdżę w te miejsca, gdzie widzę element planowania, myślenia o przyszłości, rozwiazywania problemów istotnych dla mieszkańców. Myśląc o Sochaczewie, widzę miejsce wymagające poświęcenia więcej czasu i wysiłku, bo choćby przez most codziennie przejeżdża kilka tysięcy samochodów. Sochaczew jest jednym z miast poważnie obciążonych ruchem kołowym. Przypominam sobie okres sprzed obwodnicy, gdy przez miasto i ten most biegła droga krajowa nr 2. To była gehenna. Dziś trudno sobie wyobrazić powrót do tego czasu. Program poprawy infrastruktury drogowej ma kolejne edycje, województwo współpracuje z wieloma samorządami i cieszę się, że skutecznie po pieniądze sięgają wspólnie miasto i powiat sochaczewski. Mieszkańców nie interesuje, kto daje pieniądze na naprawy dróg. Interesuje ich rozwiązywanie problemów i my wszyscy od tego jesteśmy. (...) Często spotykam się z zarzutem, dlaczego komisja oceniająca wnioski złożone do Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej daje mniej punktów za brak współpracy. Po pierwsze taki jest wymóg programu, po drugie należy doceniać i pomagać tym, którzy na swoim terenie razem rozwiązują problemy, nie oglądając się na innych. Są takie miejsca na Mazowszu i do nich zaliczam Sochaczew. To jest mądrość lokalnych włodarzy i perspektywiczne myślenie o rozwoju. Most w Sochaczewie, w zakresie podstawowym, to 3.350.000 zł. Połowę tej kwoty dołożył rząd. Myślę, że to wymierne wsparcie, a osiągnięty efekt jest imponujący.

 

 

A A A
14.12.2016
godz.09:27
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość