przejdź do Sochaczew.pl
176437 odwiedzin
Specjaliści od wody z Gimnazjum nr 1

„Badacz wody” to projekt edukacyjny dotyczący globalnego problemu, jakim jest światowy deficyt słodkiej wody. Bierze w nim udział prawie dwa tysiące szkół z całego świata. Wśród nich olbrzymi sukces odnieśli sochaczewscy gimnazjaliści. Nagrodą był wyjazd do Londynu.

W ogólnopolskiej rywalizacji zostali laureatami, zajęli też siódme miejsce na świecie. Projekt realizowany był w ubiegłym roku szkolnym, głównie przez obecnych absolwentów gimnazjum, uczniów ówczesnej klasy 3d. Na uwagę zasługuje również to, jak dobrze poradzili sobie w innowacyjnej formule konkursu.

- Uczniowie wykonywali zadania z zakresu czterech misji: „Tajemnicza Woda” (odkrywali, gdzie w przedmiotach codziennego użytku jest ten cenny płyn), „Czysta Woda” (uczyli się dbać o jej czystość), „Cenna Woda” (odnajdywali sposoby oszczędzania wody) oraz „Woda na Świecie” (odkrywali sposoby, jakimi poszczególne społeczności uzyskują do niej dostęp). W trakcie realizacji zadań współpracowaliśmy z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji, który  udostępnił nam stacje badawcze - wyjaśnia Alina Okraska, nauczycielka biologii w „jedynce”, zajmująca się tym projektem.

Za każde wykonane zadanie drużyna otrzymywała punkty, przyznawano również premie za wyjątkowo kreatywne rozwiązania, wybierano szkoły tygodnia i miesiąca. Tą ostatnią zostało w marcu Gimnazjum nr 1, a w nagrodę otrzymało dobrej jakości aparat fotograficzny. Na zakończenie projektu uczniowie zorganizowali Festiwal Wody, na który zaprosili mieszańców Sochaczewa.

- Co roku pięć pierwszych drużyn w kraju zostaje zaproszonych na galę podsumowującą do Warszawy. W jej trakcie każda z nich prezentuje swoje osiągnięcia i odpowiada na pytania jurorów. Dopiero potem wyłaniany jest ogólnopolski zwycięzca - mówią Weronika Stańkowska i Julia Kosman z klasy 2d, zaangażowane w „Badacza Wody”.  - Pomimo, że w krajowym rankingu byliśmy trzeci, po prezentacjach na żywo okazało się, że to my jedziemy do Londynu. Znaleźliśmy się w gronie 11 szkół z całego świata, które wytypowano do nagrody głównej.

Sochaczewska młodzież wzięła udział w międzynarodowej gali i miała okazję poznać rówieśników, m.in. z Turcji, Bermudów czy RPA. Zwiedziła też oczywiście stolicę Wielkiej Brytanii.

- Przedtem umiarkowanie interesowałyśmy się ekologią. Dzięki projektowi zwróciłyśmy uwagę na wiele zagadnień i tematów, którymi w innym wypadku byśmy się nie zajęły. No i oczywiście miałyśmy szanse odwiedzić Londyn - przyznają Julia i Weronika.

Gimnazjaliści nie spoczęli na laurach. W tym roku szkolnym kolejny raz przystąpili do konkursu. Zorganizowali już warsztaty dla przedszkolaków i tematyczną grę miejską. Wzięli w niej udział uczniowie podstawówek, którzy, przy wsparciu pracowników ZWiK, mieli okazję zwiedzić oczyszczalnię ścieków i stację uzdatniania wody, przeprowadzić pomiary parametrów wody w Bzurze oraz prowadzić obserwacje pod mikroskopem. Po dwóch miesiącach rywalizacji drużyna o nazwie „Wodooszczędniacy” zajmuje drugie miejsce w Polsce i dziesiąte na świecie.

Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl

A A A
09.12.2016
godz.08:48
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość