przejdź do Sochaczew.pl
176817 odwiedzin
Dekada bezinteresownej pomocy sochaczewskich wolontariuszy

Dziesięć lat temu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej powstał Klub Wolontariatu. Obecnie pomaga on około 40 dzieciom i współpracuje z szeregiem lokalnych instytucji, jak np. żłobek czy DPS. 18 listopada jego obecni i byli członkowie uroczyście świętować będą okrągłą rocznicę działalności.

Klub powstał w 2006 r., by wzbogacić ofertę pomocową MOPS. Do tej pory przewinęło się przez niego ponad 200 młodych społeczników. Obecnie jego działalność skupia się na prowadzeniu Pogotowia Lekcyjnego (zajęcia odbywają się w każdy czwartek w siedzibie ośrodka) i indywidualnych korepetycji dla dzieci mających problemy z nauką. Wolontariusze wspierają też „Kącik Rodzinny” dla matek z małymi dziećmi, organizują dzieciom czas podczas ferii i wakacji, włączają się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, współpracują z UKS „Dragon Fight Club”, Stowarzyszeniem „Zamek”, Fundacją Ronalda McDonalda, KS Bzura Chodaków, Krajowym Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Potrzebującym Z Sercem Do Wszystkich, uczestniczą w akcji „Szlachetna Paczka”. Klubowicze prowadzą wolontariat nie tylko w MOPS, ale też w Żłobku Miejskim, Środowiskowym Domu Samopomocy, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Jak twierdzi związany od lat z Klubem Wolontariatu Piotr Pętlak, jego członkowie biorą udział w wielu akcjach społecznych, czasem jednorazowych, których tak naprawdę nie sposób wymienić.

O tym, że warto poświęcić trochę czasu na bezinteresowną pomoc innym, przekonują Dominika Kuciarska, Karolina Kulmińska i Dawid Domański. Jak mówią, każdy może dołączyć do klubu i zacząć pomagać innym.

– Każdy z nas poświęca tyle czasu, ile może. Najczęściej są to dwie godziny w czwartek – tyle trwa Pogotowie Lekcyjne. Oprócz tego organizujemy inne atrakcje dla dzieci, wyjazdy, imprezy, np. z okazji Mikołajek czy Andrzejek – mówią. - Zapewniamy, że nie trzeba wykazywać się jakimiś specjalnymi talentami, najważniejsza jest chęć do pracy. Lubimy się spotykać i to jest najistotniejsze. Ważną wartością dodaną jest także to, że działalność w klubie uczy pracy w grupie.

Dominika, Karolina i Dawid zapewniają, że dla nich wolontariat będzie dłuższą przygodą. Pomaganie innym wciąga, więc nawet jeżeli zaczną studia w innym mieście, będą starali się znaleźć sobie jakąś formę dodatkowej  działalności społecznej.

– Poza tym, zawsze możemy działać w sochaczewskim klubie, choć może nie tak często jak dotychczas – dodają.

Tymczasem obchody 10-lecia wolontariatu w MOPS poprzedzi „Tydzień z Wolontariatem w Sochaczewie”. W jego ramach odbędą się spotkania w szkołach promujące wolontariat (Zespół Szkół im. F. Chopina w Chodakowie, ZS RCKU, ZS CKP, Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza). Trwa również  konkurs plastyczny dla dzieci „Wolontariat oczami dziecka” skierowany do szkół podstawowych i gimnazjów. Prace dostarczać można do MOPS do 14 listopada. Rozstrzygnięcie zaplanowano na czwartek 17 listopada.  Już dzień później – w piątek 18 listopada o godz. 14.30 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odbędzie się gala z okazji 10-lecia, na którą w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

Agnieszka Poryszewska

A A A
12.11.2016
godz.10:43
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość