przejdź do Sochaczew.pl
165840 odwiedzin
Wadowice, Kozłów Biskupi - tutaj wszystko się zaczęło

Pod takim hasłem w piątek 20 maja odbył się X jubileuszowy Koncert Papieski w zabytkowej świątyni w Kozłowie Biskupim. Była muzyka, wspomnienia i wiele podziękowań za dekadę wzruszeń i pamięci o papieżu-Polaku.

Zmierzających do świątyni witało stoisko promujące Światowe Dni Młodzieży, prezentacja walorów kolekcjonerskich poświęconych Janowi Pawłowi II, w tym medalu wybitego specjalnie na jubileuszowy koncert i sześć wzorów kart pocztowych, oraz wystawa portretów papieskich autorstwa Zbigniewa Sykurskiego.

O 19.30 świątynię szczelnie wypełnili uczestnicy koncertu. Ci, którzy nie zmieścili się w kościele, wydarzenia z jego wnętrza mogli oglądać przed świątynią, na specjalnie ustawionym ekranie. Pewnie niewielu było takich, którzy w tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczyli po raz pierwszy. Witał ich proboszcz kozłowskiej parafii ks. Janusz Włodarczyk, przypominając o idei, jaka przyświeca koncertom papieskim. - Nie chciałem naszemu świętemu budować pomnika ze spiżu. Chciałem, aby powstał żywy pomnik - z muzyki, naszych wzruszeń i wspomnień o Janie Pawle II. Chciałbym także, aby znali go najmłodsi, którzy nie pamiętają, tak jak my, kim był nasz ukochany Karol Wojtyła. Zapraszam na koncert i niech się dobro dzieje wśród nas - mówił ks. proboszcz.

I to właśnie najmłodsi rozpoczęli piątkowy koncert. Schola dziecięca z Kozłowa Biskupiego dała świetny występ, na który żywo reagowała publiczność, klaszcząc i śpiewając razem z zespołem. Odbiór muzyczny potęgowała przepiękna iluminacja świetlna, powodująca, że wnętrze kościoła raz zamieniało się w pulsującą salę koncertową, a zaraz potem w monumentalną budowlę.

W przerwach między występami Karol Drązikowski przypominał historie z życia papieża, anegdoty, które czyniły go tak ciepłym i bliskim ludziom.

Z okazji jubileuszu medalami i innymi pamiątkami nagrodzono wszystkich, którzy przez dekadę wspierali koncert. Oprócz ks. Włodarczyka znaleźli się wśród nich przedstawiciele poprzednich i obecnych władz samorządowych oraz kozłowski organista Arkadiusz Mamcarz, którego, jako głównego organizatora, specjalnie docenił proboszcz, wręczając mu pamiątkowy puchar.

Zebrani wysłuchali jeszcze religijnego popu w wykonaniu zespołu Grzegorza Kloca, po czym, jak zwykle, wspólnie zaśpiewali „Barkę”. Po koncercie, przy papieskich kremówkach, był czas na rozmowy i refleksje związane nie tylko z dziesięcioleciem wydarzenia.

Jolanta Sosnowska

A A A
25.05.2016
godz.08:58
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość